profimedia-0826420920
România, victorie categorică cu Bosnia-Herțegovina! ”Tricolorele” au câștigat grupa pentru EURO 2024
dinamo
Video Bjerringbro Silkeborg - Dinamo 24-27. Performanță extraordinară! ”Dulăii”, în sferturile EHF European League!
Screenshot 2024-04-15 at 23.41.50
Exclusiv Antrenorul aflat în pole-position să o preia pe Rapid, dacă Bergodi va fi demis. Ilie Dumitrescu propune o lovitură de proporții

VIDEO HCM Constanţa - Tvis Holstebro 34-34, în Cupa EHF

22.03.2015, 14:18

ÎN DIRECT la Digi Sport 2, HCM Constanţa a terminat la egalitate pe teren propriu cu echipa daneză Tvis Holstebro, 34-34 (21-15), duminică, în ultimul lor meci din cadrul Grupei B a Cupei EHF la handbal masculin.

captura handbal hcm
  • UCL: Barcelona - PSG, marți, 22:00, DGS 1

• UCL: Borussia Dortmund - Atletico Madrid, marți, 22:00, DGS 2

Campioana României a scăpat printre degete o victorie de palmares în faţa valoroasei echipei daneze, pe care o conducea la pauză cu şase goluri, 21-15.

HCM a dominat prima parte a jocului, a condus 7-4 (min. 11) şi 8-5 (12), pentru ca în minutul 20 să se desprindă la cinci goluri, 12-7. Constănţenii au avut şi şapte goluri, 21-14 (30), dar la pauză diferenţa a fost de 21-15.

Holstebro a început repriza secundă cu o tactică diferită, o apărare agresivă, aproape om la om, care a dat rezultate şi ecartul de pe tabelă a început să se micşoreze. În minutul 34, HCM avea doar trei goluri în plus, 22-19, iar în minutul 40 diferenţa era de un singur gol, 24-23.

HCM a avut un moment bun, facilitate şi de jocul în inferioritate al oaspeţilor, şi şi-a mărit avantajul, la 28-23 (45). Când mai erau cinci minute de joc oaspeţii se aflau la două goluri, 32-30, danezii egalând, 34-34, când mai rămăseseră 38 de secunde. Holstebro a rămas în patru jucători plus portarul, apărându-se dramatic, şi salvând un punct.

Cel mai bun marcator al lui HCM a fost Laurenţiu Toma, cu 11 goluri. Au mai marcat Javier Humet Gaminde (7), Mladen Rakcevic (5), Predrag Vujadinovic (4), Dalibor Cutura (3), Robert Gal (2), Albert Cristescu (1), Adrian Tucanu (1).

Pentru Holstebro au marcat Jonas Larholm (6 goluri), Patrick Larsen (6), Simon Birkefeldt (5), Peter Christensen (5), Jakob Jensen (4), Magnus Bramming (3), Allan Nielsen (3), Soren Hansen (2).

Au arbitrat lituanienii Laurynas Mykolaitis şi Gytis Sniurevicius, iar delegat EHF a fost Balazs Szocs (Ungaria).

În clasamentul final al grupei, pe primul loc s-a clasat Team Tvis Holstebro, cu 10 puncte (neînvinsă), urmată de formaţia spaniolă Fraikin BM Granollers, 7 p, HCM Constanţa a încheiat pe locul al treilea, cu 4 puncte, iar ultima este St. Petersburg HC, 3 p. Primele două clasate s-au calificat în sferturile de finală.

AGERPRES

Etichete: handbal , hcm constanta , tvis holstebro , video hcm constanta - tvis holstebro 34-34 in cupa ehf

Liderul interlop Costel Corduneanu a murit în spital, în urma unei operații dificile la inimă

Şeful clanului Corduneanu din Iaşi, Costel Corduneanu, a murit după ce a stat internat timp de...

profimedia-0712984186
E gata! Mircea Lucescu s-a înțeles cu noul club și revine

Brutal: primul verdict al medicilor în cazul lui Luca Mihai! Autoritățile vor fi sesizate
FOTBAL: DINAMO BUCURESTI - POLI IASI, SUPERLIGA SUPERBET PLAY-OUT (14.04.2024)
Daniel Bîrligea a dat declarația serii, după ce FCSB a învins-o pe CFR la Cluj
Romania SuperLiga Stage 1: CFR Cluj vs Politehnica Iasi
"Cea mai frumoasă femeie din România": "Unele femei au anumită repulsie, vorbesc urât fără să mă cunoască!"
enache-lena7
Arpad Paszkany a divorțat și tocmai s-a afișat cu noua iubită, mai tânără cu 24 de ani
Screenshot 2024-04-15 at 19.44.56

Video Cristiano Bergodi, criză de nervi fără precedent: ”Pe ce lume trăiești? Tu înțelegi fotbalul?”
cristiano-bergodi
Anunțul făcut de Dan Șucu, imediat după Rapid - Sepsi 0-1
sucu
Exclusiv Gabi Balint n-are dubii! Știe ce decizie va lua Rapidul în cazul lui Cristiano Bergodi: E clar! 100%”
Screenshot 2024-04-15 at 22.53.03
România, neînvinsă în preliminariile EHF EURO 2024: succes clar în meciul cu Grecia!
Video Dinamo a câștigat manșa tur din play-off-ul EHF European League
HANDBAL MASCULIN:DINAMO BUCURESTI-SPORTING LISABONA, EHF EUROPEAN LEAGUE (5.03.2024)
Ileana Lazariuc, răsfățată cu pupici și îmbrățișări de fiii ei. Băiatul cel mare e leit tatăl și bunicul, mezinul a moștenit ochii ei
Dănuț Lupu, anunț surpriză înainte de FCSB - Rapid. „Mă duc în peluză cu Mustață să sărbătorim titlul!”
Ultimele detalii despre starea de sănătate a lui Luca Mihai: „E la ATI!”. Acuzații grave pentru Ovidiu Hațegan
Viciul de care Salma Hayek nu poate scăpa. Cum a fost fotografiată actrița din „Desperado”
Cum a început Denisa Tănase afacerea care a făcut-o milionară. De la cine a împrumutat 500 de euro pentru ideea ei
Coperta albumului „Cantafabule" al trupei Phoenix, reconstituită de autor. De ce a fost supusă cenzurii comuniste VIDEO
Un pensionar a muncit 34 ani și va avea o pensie cu 650 lei mai mică la recalculare. Cum e posibil?
Decolarea și aterizarea forțată a companiei de zbor cu stewardese și servicii neașteptate
EXCLUSIV Dan Șucu schimbă strategia din sezonul viitor. Nu mai cumpără de la rivali
Mihai Pintilii, spectator de la lux la CSM București - Krim! Alături de cine a urmărit meciul