csm
Video Krim - CSM București 24-30. Demonstrație de forță! ”Tigroaicele”, pas uriaș către sferturile Ligii Campionilor
trofeu si minge liga campionilor
Real Madrid, mai mult decât toate celelalte echipe din sferturile UEFA Champions League la un loc
Suporterii din Reșița, la meciul cu Petrolul / Foto: Captură Digi Sport
Stadion de 18.000.000 € pentru o echipă fără drept de promovare: ”În 3 ani ar putea fi gata”

VIDEO Krim Ljubljana - Oltchim 28-24. Al doilea eșec în grupa principală

10.02.2013, 10:45

Oltchim a început bine jocul de la Ljubljana și se părea că și-a revenit după înfrângerea cu Ferencvaros, dar a fost doar o iluzie, ăentru că elevele lui Jakob Vestergaard n-au reușit să găsească soluțiile ofensive pentru a păstra avantajul din start.

Oltchim MFX
  • SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

În minutul 10, Krim a preluat prima oară conducerea, 4-3, și din acel moment n-a mai cedat inițiativa pe tabelă. Dar nu pentru că ar fi jucat excepțional, ci mai ales pentru că în atac Oltchim a greșit exasperant de mult. Și aruncările, și pasele, și pătrunderile, oferind practic liniște campioanei Sloveniei.

Nici Katarina Bulatovic, nici Alexandrina Barbosa, nici Pineau n-au reușit să ofere soluții în atac, în condițiile în care Krim nu doar că s-a apărat excelent pe zonă centrală, dar a reușit și să blocheze jocul cu pivotul, primul gol pentru Oana Manea venind abia la jumătatea reprizei secunde.

O repriză în care o singură dată Oltchim a lăsat impresia că ar putea să se apropie de adversare, a fost 18-17, dar apoi vâlcencele au irosit din nou trei atacuri și slovenele s-au dus la 3 goluri.

Cu șase minute înainte de final tabela a avut diferența maximă, 5 goluri în favoarea lui Krim. Care s-a impus mai ușor decât ar arăta-o scorul, dar nu pentru că a jucat senzațional, ci pentru că Oltchim a evoluat foarte slab.

MARCATOARE

Krim - Penezici 11 goluri, Varlec 5, Worz 3, Martin 3, Piedade 3, Mavsar 2, Torstensson 1;

Oltchim - Bulatovic 10 goluri, Nechita 3, Manea 2, Barbosa 2, Managarova 2, Brădeanu 2, Curea 1, Pineau 1, Meiroşu 1.

În acest moment șansele pentru calificarea în semifinale pentru campioana României sunt extrem de mici, în condițiile în care n-are nici un punct după două jocuri, iar Krim și Ferencvaros au câte 4.

Practic, fetele lui Vestergaard trebuie să învingă acum în toate celelalte partide, dar să și spere că Ferencvaros nu va învinge Krim Ljubljana în meciul direct.

Preşedintele CS Oltchim, Petre Berbecaru, a declarat că echipa este obligată să învingă în toate meciurile rămase pentru a se califica în semifinale:

"Am jucat mai bine decât cu FTC Budapesta în prima etapă, dar tot nu suntem încă echipa care trebuie. De acum, nu mai trebuie să facem niciun pas greşit. Ne trebuie patru victorii din patru meciuri, adică să învingem acasă la FTC, două cu Zvezda, iar pe Krim s-o batem la minimum 5 goluri. Fetele au fost mai determinate astăzi, dar din păcate, doar jumătate dintre ele. Aşteptăm ca şi cealaltă jumătate să-şi revină. În grupa 1 este clară treaba, favoritele Gyor şi Larvik vor merge mai departe, pe când la noi se joacă. Depinde doar de noi să fim pe unul din primele două locuri. În acest moment, consider că şansele noastre la calificarea în semifinale sunt de 60 la sută", a spus Berbecaru, conform Mediafax.

Campioana României va avea în continuare următorul program: Oltchim - Zvezda (16 februarie), Zvezda - Oltchim (2 martie), FTC - Oltchim (9 martie), Oltchim - Krim (17 martie). Meciurile sunt transmise ÎN DIRECT și ÎN EXCLUSIVITATE de Digi Sport.

LIVE TEXT

FINAL 28-24

Min. 57: Krim păstrează avantajul de 5 goluri după ce Penezic a înscris din nou, al zecelea gol al său în acest meci.

Min. 54: prima oară în acest meci Krim are 5 goluri avans: 24-19.

Min. 50: Ultimele 10 minute. Krim conduce cu 4 goluri și nu se grăbește atunci când are atacul.

Min. 47: Oltchim s-a apropiat la un gol, 18-17, dar a greșit din nou în atac, a irosit trei faze ofensive și Krim s-a distanțat din nou.

Min. 39: Patru goluri avans pentru Krim, care marchează în superioritate: 17-13. Bulatovic înscrie repede după reluarea de la centru: 17-14.

Min. 34: Managarova a scăpat singură și a ratat, apoi am irosit două atacuri, cu pase greșite, Krim a profitat și fără să se întrebuințeze a refăcut diferența: 15-12.

Min. 33: Bulatovic marchează primul gol al reprizei. Apoi mai marchează odată și diferența e doar de un gol: 13-12.

PAUZĂ 13-10

Min. 30: O repriză în care atacul n-a funcționat la Oltchim, elevele lui Vestergaard irosind foarte multe atacuri!

Min. 28: Penezic înscrie din nou și scoruld evine 13-9. Ada Nechita ratează o aruncare de la 7 metri, Grubisic a prins mingea!

Min. 26: Prima oară avantaj de trei puncte pentru Krim, după golul lui Penezic: 12-9.

Min. 20: Curea și Managarova marchează la prima superioritatea a Oltchimului și scorul redevine egal.

Min. 16: Oana Manea e singură la semicer dar șutează în Grubisic. Oltchim are probleme în atac, unde irosește foarte ușor acțiunile ofensive.

Min. 15: Două atacuri irosite ușor de Oltchim, două goluri Krim și din nou avantaj al slovenelor: 6-5. Lazovic înscrie apoi pe cotnra și e 7-5.

Min. 13: Ada Nechita a egalat, Pineau a înscris primul gol în acest meci și campioana României a revenit în avantaj.

Min. 10: Wortz marchează de două ori cosnecutiv și Krim preia prima oară conducerea: 4-3.

Min. 8: Barbosa și Curea au greșit pase simple la doua atacuri consecutive. Krim a marcat o dată prin Lazovic. 3-2 pentru Oltchim.

Min.5: Ada Nechita transformă prima aruncare de la 7 metri, obținută de Barbosa. Oltchim conduce cu 2-1.

Min. 2: Katarina Bulatovic înscrie primul gol al meciului. Oltchim are prima oară conducerea.

Etichete: oltchim , liga campionilor , krim , jolidon cluj , hutupan , live text krim oltchim , arena stozice , penezic

Explozie la Rafinăria Petromidia din Năvodari. 20 de persoane au fost evacuate. Nu sunt victime

O explozie a avut loc, vineri, la Rafinăria Petromidia din Năvodari, județul Constanța, în zonă...

OUT de la echipa națională pentru EURO! ”Orice om sănătos la cap l-ar lua în lot, dar eu l-am scos”

Nu se mai ascund! Internaționalul român și-a făcut publică relația
aza3
Chetă pentru un violator: cine a plătit, de fapt, milionul de euro care l-a scos pe Dani Alves din închisoare
Dani Alves is released on bail from Can Brians jail
După 57 de ani, recordul e istorie! Un puști a reușit să îl întreacă pe marele Arnold Schwarzenegger
327210115_214907157678345_2804730496893185967_n
Se îngroașă "gluma": Napoli a intrat și ea în cursa pentru un jucător din SuperLiga României!
profimedia-0774483276

Oficial FC Botoșani a renunțat la un jucător în plin campionat! Fotbalistul a fost deja prezentat la noua echipă
FOTBAL: FC BOTOȘANI - FC UNIVERSITATEA CLUJ, SUPERLIGA SUPERBET (30.10.2023)
Liverpool este gata să plătească 60.000.000€ pentru ”noul Mohamed Salah”
Egypt v Croatia - FIFA Series 2024 Egypt, Cairo - 27 Mar 2024
Ofertă de ȘASE milioane de euro! Gigi Becali a dat răspunsul pe loc: ”Cu Dumnezeu nu negociezi”
George Becali to Sell FCSB Soccer Team, Bucharest, Romania - 24 Apr 2023
Accidentare la FCSB! Titularul ”s-a rupt" și ar putea rata tot sezonul!
Prima apariție a lui Gigi Becali, după ce a ținut post negru 5 zile! Cum arată: ”Dacă mănânci mult, te uiți după femei”
Adevărul despre scandalul dintre Rebel Wilson și Sacha Baron Cohen. Ce a scris actrița despre starul din „Borat” în cartea ei de memorii
Are 47 de ani, dar arată ca o puștoaică. Shakira, irezistibilă în emisiunea lui Jimmy Fallon, într-o rochie scurtă
Hagi s-a liniștit: Ianis merge sigur în Germania! Avem premianții și corigenții lotului pentru Euro
Ungaria introduce vinieta de o zi. Cât costă și de ce nu merită să o cumperi?
Simona Halep, veste total neașteptată. Ce i se pregătește fostului lider mondial
Lovitură pentru Simona Halep! Românca a primit "interzis" la turneul favorit al Mariei Șarapova
Adi Vasile, prima reacție după calificarea în sferturile EHF Champions League! Ce a spus despre Metz