03.03.2024, Handball, Düsseldorf, Mitsubishi Electric Halle, Frauen EHF EURO Qualifikation, Spieltag 4, Deutschland - Sl
Oficial CSM București a anunțat un super transfer, chiar de la adversara din sferturile EHF Champions League
Captură de ecran 2024-03-24 230853
CSA Steaua a pierdut la limită meciul tur cu Valur din sferturile EHF European Cup
Edi Iordănescu / Foto: Sport Pictures
Exclusiv După trei ani, s-a aflat adevărul despre trecerea lui Edi Iordănescu la FCSB
LIVE Stirile Digi Sport

VIDEO România U18 - Germania U18 32-21. Junioarele au devenit CAMPIOANE MONDIALE!

02.08.2014, 11:44

Naționala de handbal feminin U18 a României a avut un parcurs perfect la Strumica şi Ohrid (Macedonia), concretizat cu titlul mondial!

• Liga 2: Corvinul - Buzău, joi, 19:00, DGS 1

• Media: Digi Sport Special, joi, 21:30, DGS 1

România a devenit campioană mondială la handbal feminin, turneu dedicat junioarelor sub 18 ani. Elevele lui Aurelian Roșca au dominat categoric Germania în finală, au condus ostilitățile aproape de la început până la final, și s-au impus până la urmă cu 32-21.

Germania a marcat primul gol al meciului, dar echipa României a fost cea care a făcut jocurile şi a marcat de şapte ori la rând în primul sfert de oră.

PROGRAMUL COMPLET AL CANALELOR DIGI SPORT

Handbalistele noastre şi-au mărit avantajul la opt goluri, 11-3, după care a urmat un uşor reviriment al adversarelor, care s-au apropiat la şase goluri, 12-6. Tricolorele au gestionat bine finalul primei reprize şi la pauză au intrat cu un avans de opt goluri, 15-7.

La reluare, Germania a jucat mai agresiv, s-a apropiat la şase goluri, 16-10, dar nu a trecut mult şi România şi-a mărit avantajul la nouă goluri (20-11), apoi la zece goluri (22-12) şi la unsprezece (23-12, min. 41), ceea mai mare diferenţă de pe tabelă.

Germania nu a reuşit decât să ţină pasul cu echipa noastră până la final şi să împiedice un scor mai mare. România s-a impus în cele din urmă cu scorul de 32-21.

Germania a fost în aceeaşi grupă cu România, tricolorele câştigând meciul direct cu scorul de 27-25. În semifinale, tricolorele au trecut de reprezentativa Muntenegrului, scor 28-25, reușind o performanță răsunătoare pentru sportul românesc. De altfel, înaintea partidei cu România, Muntenegru era naţionala cu cele mai puţine goluri primite la această ediţie a Mondialului U18, 135 la număr.

În finala mică, Danemarca a dispus cu 20-19 de Muntenegru.

Lotul utilizat de România în finală:
Mădălina Ion, Maria Isabela Roşca - Andreea Taivan, Oana Maria Bucă, Dana Abed-Kader (2 goluri), Iulia Maria Andrei (2), Alexandra Dindiligan, Maria Florentina Craiu, Alina Ilie (2), Sonia Vasiliu (1), Cristina Laslo (5), Bianca Maria Bazaliu (10), Daniela Corban (3), Alexandra Carasol (2), Florenţa Ilie, Lorena Ostase (5). Antrenori: Aurelian Roşca, Gavril Kozma.

Totodată, Bianca Maria Bazaliu a devenit golghetera României la acest turneu, cu 76 de goluri.

Nouă ani de la ultima finală!

De aproximativ un deceniu, niciun sport de echipă din România nu a mai ajuns într-o finală de Campionat Mondial, fie că a fost vorba de o reprezentativă de senioare sau de junioare.

Acesta este primul titlu mondial de junioare cucerit de România, după medalia de bronz din 2006 de la Sherbrooke (Canada). La această categorie de vârstă ţara noastră mai are un titlu european în 1999, la Rotenburg (Germania), şi două medalii de argint, în 2003 la Togliatti (Rusia) şi 2005 la Viena.

România are două titluri mondiale de tineret, în 1995 la Aracaju (Brazilia) şi în 1999 la Beijing, medalii de bronz în 1977 la Bucureşti şi 1997 în Cote d'Ivoire, dar şi două titluri continentale, în 1998 la Bratislava şi în 2000 la St Raphael (Franţa).

Drumul României spre finală la CM U18

Grupa C: 34-20 cu Argentina, 42-22 cu Uzbekistan, 37-23 cu Macedonia, 27-25 cu Germania, 30-30 cu Danemarca

Optimi de finală: 28-22 cu Croaţia

Sferturi de finală: 36-22 cu Olanda

Semifinale: 28-25 cu Muntenegru

FINALA: 32-21 cu Germania

LIVE TEXT

32-21 - FINAL. ROMÂNIA a devenit CAMPIOANĂ MONDIALĂ la juniori.

31-20 Kader a izbuitit și ea un gol în această finală, după o pasă peste întreaga apărare a nemțoaicelor de la Roșca.

30-20 Cea mai spectaculoasă fază ofensivă a acestui meci finalizată de Laslo, care a preluat din aer pasa venită de la Ostase și a marcat superb.

29-19 INTERVENȚIE SENZAȚIONALĂ a Mariei Roșca, care a parat o minge pe care scria gol. Elevele lui Relu Roșca, niciun grad de rudenie cu Maria, fac spectacol în Macedonia.

28-18 GOOOL ROMÂNIA. BAZALIU a ajuns la cel de-al 10-lea gol din această finală de Campionat Mondial. Performanță incredibilă a fetei noastre.

26-16 Fază spectacol a fetelor noastre, finalizată cu un gol de mare efect. Elevele lui Aurelian Roșca fac o demonstrație de handbal.

25-15 Aruncare senzațională a lui Bazaliu, pe colțul scurt, cu o aruncare pe care mai degrabă o vezi la băieți. Golul nouă pentru Bazaliu.

24-15 GOL ROMÂNIA. Cristina Laslo a învins-o pe Centini cu o aruncare de la marginea semicercului.

23-14 Avem nouă goluri avans peste Germania, dar și un om mai puțin pentru un minut, Laslo fiind eliminată.

# Cristina Laslo a fost eliminată pentru a doua oară. La a treia eliminare nu va mai putea continua partida, dar va putea fi înlocuită.

# Germania a beneficiat de ultimul time-out.

23-12 Superbă pătrundere a Danielei Corban, care a reușit al treilea gol consecutiv. 11 goluri are România peste Germania, un avantaj fabulos, cel mai mare al finalei.

22-12 Aceeași Corban a marcat un gol superb.

21-12 Daniela Corban a pivotat formidabil și a marcat iar.

20-11 GOL ROMÂNIA. Bianca Bazaliu a transformat, fără emoții, o lovitură de la 7 metri.

# TIME-OUT cerut de antrenorul Germaniei

19-10 Carașol, care avea 44 de goluri înaintea turneului, a pivotat perfect spre gol. Este cea mai mare diferență de scor a finalei.

18-9. Carașol a marcat pe colțul scurt. Este primul ei gol din această finală. Evoluție entuziasmantă a fetelor noastre.

17-9 Bianca Bazaliu a refăcut diferența

15-8 GOL GERMANIA. PICHLMEIER a redus din handicap

#  A început repriza a doua.

15-7 România! Goool! PAUZĂ. Scor incredibil după 30 de minute de joc. 8 goluri avans și o finală dominată cap-coadă de românce. Urmează o pauză de 15 minute.

14-6. România! Gol norocos marcat de Ilie, deși portarul Jochims a atins mingea. Dar Sturm face 14-7 la faza următoare

13-6. România! Super-aruncare a lui Bazaliu, un gol de Liga Campionilor. Tricolorele păstrează un avans confortabil

12-6 România. Germania transformă prima ei aruncare de la 7 metri, prin Bolk. Mai sunt două minute de joc

OI 7 metri și două minute pentru Laslo, care a lovit la coapsă

OI Cartonaș galben pentru Taivan, după faultul la Bok. OI Grijseels este eliminată apoi pentru două minute, la atacul următor

12-5 România. Bolk marchează, mai sunt cinci minute din prima repriză

# Din nou bară Germania! Totul pare să meargă șnur pentru fetele antrenate de Aurelian Roșca. 8 goluri avans și posesia

12-4 România! Gooooool! În superioritate numerică, tricolorele finalizează prin Iulia Andrei, după ce pivoții au desfăcut apărarea OI Craiu este trimisă pe bancă timp de două minute, la atacul următor

OI Prima eliminare a finalei: o mână în gât la Ilie o trimite pe bancă Pichlmeier timp de două minute

11-4 România. Gol marcat de Germania, deși jucătoarea Bok pare să fi călcat semicercul. La atacul următor, bara salvează România!

11-3 România, minutul 21! Contraatac perfect finalizat de Ostase, după o pasă de 20 de metri de la Cristina Laslo. Time-out Germania!

10-3 România! Gooool! Cristina Laslo aruncă din nou foarte precis și o păcălește pe adversara sa din poartă

9-3 România. Bazaliu transformă o aruncare de la 7 metri și ajunge la 4 goluri în această finală

8-3 România. Germania marchează prin Ingenpa, de pe postul de pivot

8-2 România! Iulia Andrei marchează cu o aruncare de mare forță

7-2 România. Germania reduce din diferență, după o ratare a tricolorelor. Este minutul 15.

7-1 România. Germania marchează prin Grijseels, pe pătrundere, dar reușita nu este validată de arbitri (forțare)

# Nemțoaicele aruncă și în bară, prin Pichlmeier, iar posesia revine României. Fetele arată un tonus foarte bun și se manifestă foarte bine pe parchet

7-1 România! Gol! Gol! Gol! Laslo pătrunde extraordinar și marchează din centru. Tricolorele au un avantaj liniștitor în acest moment

6-1 România! Transformă o lovitură de la 7 metri talentata Bazaliu, golghetera noastră

5-1 România! Pasă inspirată pe linia de 9 metri și gol marcat astfel pe angajarea pivotului, de către Ostase

OI Cartonaș galben încasat de Andrei, pentru apărare agresivă. 9 metri Germania, care pierde apoi mingea cu o pasă în aut

4-1 România! Gol marcat de Alina Ilie. Urmează timpul de odihnă cerut de Maik Nowak, antrenorul Germaniei

# Ratează Germania, prin Bolk! Aruncare de la 9 metri, pe lângă. Avem mingea

3-1 România, gol marcat de Sonia Vasiliu

OI Cartonaș galben pentru Florentina Craiu. La atacul următor, Ion apără din nou extraordinar!

2-1 România. Laslo marchează cu o aruncare puternică!

# Foarte multe greșeli în debutul partidei, în care se ratează mai multe atacuri succesive. O intervenție a portarului român ne aduce posesia!

1-1 România, gol marcat de Bazaliu

1-0 Germania, a marcat Bolk.

# Primele două atacuri ale partidei sunt ratate, mingea ajunge la tricolore, care irosesc din nou posesia. Atac așezat al Germaniei

# Fetele noastre au intrat pe parchet, echipate în galben complet. A început intonarea celor două imnuri.

# Antrenorii Roşca şi Kozma au trimis din start următorul "7": Ion - portar; Caraşol, Bazaliu, Laslo, A. Ilie, Taivan, Ostase.

Etichete: romania handbal , ionela stanca , romania u18 , narcisa lecusanu , aur romania

A crezut că a înghițit un os, dar medicii au fost oripilați când au văzut ce era, de fapt. Ce a pățit o femeie

O femeie din Peru a ajuns de urgență la spital, după ce ar fi înghițit un os. Medicii, însă, au...

OUT de la echipa națională pentru EURO! ”Orice om sănătos la cap l-ar lua în lot, dar eu l-am scos”

"A fost cel mai bun!" Columbienii au remarcat un singur jucător român, după amicalul de la Madrid
Screenshot 2024-03-26 at 22.07.30
Ianis Hagi, răspuns tranșant pentru Edi Iordănescu după golul înscris în România - Columbia 2-3
Provocarea zilei: găsește reprezentantul României din fotografia virală
Screenshot 2024-03-27 at 18.44.14

Video Liviu Ungurean ”Bocciu” și ceilalți doi ultrași ai Rapidului rămân în arest
bocciu
Se pregătește o lovitură fără precedent în Formula 1
VERSTAPPEN Max (ned), Red Bull Racing RB20, portrait during the Formula 1 Rolex Australian Grand Prix 2024, 3rd round of the 2024 Formula One World Championship from March 22 to 24, 2024 on the Albert Park Circuit, in Melbourne, Australia
”Pleacă Rrahmani în vară?” Cristiano Bergodi a răspuns fără să stea pe gânduri
Screenshot 2024-01-26 at 17.19.41
HANDBAL MASCULIN:DINAMO BUCURESTI-SPORTING LISABONA, EHF EUROPEAN LEAGUE (5.03.2024)
"Am avut metastaze la plămâni și la coloană". Teodora, fiica lui Mihai Stoica, despre dificila perioadă când a luptat cu cancerul
CSA Steaua, top secret! Măsură fără precedent luată de MApN
Surpriză uriașă: Dinamo a renunțat la varianta Târgoviște! Unde vor evolua „câinii” până la finalul play-out-ului
Adevărul despre scandalul dintre Rebel Wilson și Sacha Baron Cohen. Ce a scris actrița despre starul din „Borat” în cartea ei de memorii
Are 47 de ani, dar arată ca o puștoaică. Shakira, irezistibilă în emisiunea lui Jimmy Fallon, într-o rochie scurtă
Hagi s-a liniștit: Ianis merge sigur în Germania! Avem premianții și corigenții lotului pentru Euro
În ce orașe va întârzia pensia în luna aprilie? De ce se întâmplă acest lucru
Simona Halep, veste total neașteptată. Ce i se pregătește fostului lider mondial
"Ați mai văzut așa ceva?" Surpriză mare la Miami: o rusoaică a învins o favorită și s-a calificat în semifinale
Tragere la sorți în Final Four: Gloria Bistrița - Dunărea Brăila! România va avea o finalistă în EHF European League