potaissa

VIDEO Potaissa Turda - RK Nexe 26-23. Ardelenii, OUT în turul al treilea al Cupei EHF

VIDEO Știința Bacău - Tvis Holstebro 28-29. Elevii lui Matteo Garralda n-au reușit să remonteze eșecul din tur

cristina neagu handbal romania

România a învins Germania într-un meci amical, scor 27-23. Neagu a marcat 14 goluri!

captura handbal bacau

29.11.2014, 18:58

Știința Bacău a ratat calificarea în grupele Cupei EHF, după ce a pierdut și meciul retur cu danezii de la Holstebro, scor 28-29 pe teren propriu, ÎN DIRECT la Digi Sport.

După ce în tur au fost învinși la 5 goluri diferență, băcăuanii s-au grăbit să recupereze, dar au ratat foarte mult - au dat un singur gol în 10 minute. Chiar dacă au fost conduși cu 4-1, băcăuanii au reușit să revină în meci după cea mai bună perioada de joc, în care au condus cu 9-8 și 11-10 în minutul 23, chiar dacă au ratat și două aruncări de la 7 metri.

Finalul de repriză a fost dominat însă de danezi, care au intrat la pauză cu 15-12. Repriza a doua a început și mai prost pentru jucătorii Științei - singurul care s-a remarcat a fost portarul Erhan, deoarece paradele sale au limitat proporțiile scorului.

Chiar și așa, danezii s-au desprins decisiv la 25-19, și-au asigurat calificarea și l-au făcut pe antrenorul Bacăului, Mateo Garralda, să apeleze la orgoliul jucătorilor săi: "Uitați-vă în ochii mei. Minimum... Trebuie să jucăm pentru mândria noastra. Minimum!"

Jucătorii Bacăului au reacționat bine și s-au apropiat la un singur gol, dar n-au putut obține nici măcar egalul. Holstebro a castigat cu 29-28. Pentru al doilea an la rând, Știința se oprește înaintea grupelor în Europa.

Cele mai multe goluri au fost marcate pentru gazde de spaniolul Masachs - 8, Celestin - 5, Rotaru şi finlandezul Pionnen câte 4, iar de la oaspeţi s-au evidenţiat Larholm şi Christensen cu câte 5, iar Jansen - 4. "A fost o partidă de luptă pe care am pierdut-o cred, mai ales din cauza precipitării", a spus la finalul meciului antrenorul echipei băcăuane.

Simona Halep a fost nevoită să se retragă din turneul de la Doha, după ce a ajuns în semifinală...

HC Zalău s-a calificat în sferturile Cupei EHF, după victoria cu Larvik

Handbal HC Zalau calificare EHF

Descoperire uimitoare. Ce se întâmplă în corpul tău dacă bei doar 2 pahare de bere pe zi

Fanii olteni, ironizaţi în Ungaria de ultraşii echipei eliminate de SCM Craiova din Cupa EHF