Captură de ecran 2024-03-26 172652
România U19 - Croația U19 1-0. ”Tricolorii” au câștigat, dar au ratat calificarea la EURO
FOTBAL:ROMANIA-BELARUS, PRELIMINARIILE C.E 2024 (28.03.2023)
Antrenorul secund al naționalei Columbiei a identificat atuul României: ”Trebuie să ținem cont”
Fulham v Tottenham Hotspur, Premier League, Football, Craven Cottage, London, UK - 16 Mar 2024

• 93 | Final repriza 2
    S-a încheiat partida de la Londra. Argentina s-a impus cu 2-1 după ce la pauză europenii conduceau cu 1-0. Pentru echipa lui Tata Martino au marcat Ansaldi și Messi în timp ce pentru trupa lui Niko Kovac a punctat Sharbini
  • 80 | Ocazii
    Messi e aproape să realizeze dubla. Argentinianul finalizează cu un șut în bară, de la 11 metri, o acțiune prelungită de atac a pumelor
  • 75 | Schimbări
    Lamela intră în locul lui Di Maria
    Ansaldi îi lasă locul în teren debutantului J. Silva
  • 74 | Ocazii
    Mascherano trimite o torpilă de la 20 de metri, scoasă cu greu de sub bară de Kalinic
  • 72 | Schimbări
    Modificare și la croați. Milic îi lasă locul în teren lui Tomecak
  • 71 | Schimbări
    Schimbare la argentinieni. Pereyra intră în locul lui Banega
  • 70 | Ocazii
    A doua mare oportunitate de a înscrie pentru nou intratul Tevez. Atacantul lui Juventus scapă singur cu portarul Kalinic, trage către colțul lung însă goalkeeperul croaților se întinde și respinge în corner
  • 67 | Ocazii
    Ocazie Argentina Ansaldi centrează periculos și Tevez reia bine printr-o lovitură de cap, însă Kalinic reușește să rețină balonul
  • 65 | Schimbări
    Schimbare Croația: Iese Sharbini, intră Jajalo
  • 61 | Schimbări
    Schimbare în echipa lui Tata Martino. În ovațiile publicului prezent pe arena din Londra, Tevez întră îl locul lui Aguero. Vârful lui Juventus n-a mai jucat un meci la națională din 2011
  • 57 | Gol din Penalty
    GOOOOOL ARGENTINA! Messi transformă cu siguranță lovitura de pedeapsă obținută de Aguero și sud-americanii întorc rezultatul în doar 12 minute
  • 56 | Penalty-uri
    Aguero priemește o pasă pe culoar în careul croaților, îl driblează pe Kalinic, goalkeeperul europenilor faultează și centralul arată punctul cu var
  • 48 | Goluri
    GOOOOOL ARGENTINA! Start excelent de repriză pentru echipa lui Gerardo Martino. Ansaldi șutează puternic de la marginea careului de 16 metri, mingea este deviată de Aguero și intră în poartă
    A început repriza secundă a disputei dintre Argentina și Croația
    Modificare la Croați. Kovacic este înlocuit de Halilovic
    Centralul fluieră finalul primei reprize. Croația conduce cu 1-0 în disputa de la Londra
  • 44 | Faze meci
    De la margine se arată un minut suplimentar pentru prima repriză
  • 39 | Ocazii
    Messi caută vinclul porții lui Kalinic dintr-o lovitură liberă de la 20 de metri puțin lateral dreapta însă portarul croaților este atent și reține mingea trimisă de argentinian
  • 36 | Ocazii

Ocazie de gol pentru Messi. Decarul sud-americanilor ia o acțiune pe cont propriu în flancul drept, traversează tot terenul, combină cu ansaldi în centrul careului și apoi șutează în plasa laterală dintr-o poziție excelentă

• 27 | Faze meci
    Messi trimite o pasă filtrantă pentru Aguero însă de la margine se ridică fanionul pentru o poziție în afara jocului a atacantului argentinian
  • 23 | Ocazii
    Minutul și ocazia la poarta europenilor. Messi este servit la 11 metri cu o pasă filtrantă dar este blocat în momentul șutului de doi apărători croați, balonul ajunge la Augero însă reluarea atacantului legitimat la Manchester City trece pe lângă bara porții apărate de Kalinic
  • 22 | Ocazii
    Continuă forsingul pumelor la poarta Croației. Di Maria îl încearcă și el pe Kalinic cu un șut înșelător de la 20 de metri, portarul croaților reține în doi timpi
  • 21 | Ocazii
    A doua ocazie importantă a sud-americanilor în doar 4 minute. Aguero primește o minge în colțul stâng al careului croat de 16 metri, driblează spre centrul terenului și șutează către vinclul porții lui Kalinic însă goalkeeperul europenilor se întinde și respinge în lateral
  • 17 | Ocazii
    Ocazie importantă pentru Argentina! Di Maria a centrat din flancul stâng, mingea a ajuns la Aguero însă reluarea din prima a golgheterului din Premier League a fost reținută de portarul croaților
  • 11 | Goluri
    GOOOOOL CROAȚIA! Sharbini deschide scorul cu un șut plasat excelent la colțul lung. Decarul croaților a finalizat o acțiune începută de Kovacic. Jucătorul lui Inter a primit mingea la mijlocul terenului și a driblat trei adversari până la marginea careului argentinian când a pasat pentru autorul golului
  • 5 | Ocazii
    Messi primește mingea în flancul drept al atacului sud-american, driblează doi adversari, intră în centru și îi paseasă lui Banega. Mijlocașul pumelor ratează șutul și mingea trece pe lângă poarta croaților
Niko KovacCroația

VIDEO Argentina-Croația 2-1. Messi și Aguero au adus victoria "pumelor" la Londra

Fără mai mulți jucători cheie în primul 11, Croația i-a creat destule probleme Argentinei în partida amicală disputată la Londra și transmisă ÎN DIRECT de Digi Sport 1.

Sharbini a deschis scorul după doar 11 minute la o pasă a lui Kovacic. Selecționata "pumelor" a reacționat de 3 ori în următoarele 10 minute, prin Aguero de două ori și Messi însă niciunul dintre ei n-a fost în stare să-l învingă pe Kalinic.

Egalarea a venit foarte repede, în partea secundă, tot grație lui Aguero, care a deviat decisiv mingea la șutul lui Ansaldi din minutul 49. Atacantul lui Manchester City a contribuit decisiv și la următorul gol al Argentinei, când a obținut un penalty. Messi a transformat lovitura de pedeapsă în minutul 57 și a ajuns la 45 de goluri marcate pentru echipa națională, cu 11 mai puțin decât cel mai bun marcator din istoria Argentinei, Gabriel Batistuta.

Partida de pe Upton Park a însemnat și revenirea, după trei de ani de absență, a lui Carlos Tevez, cel care în 2006 își începea cariera în Anglia. Foști coechipieri la West Ham, Tevez și Mascherano n-au putut să-l învingă pe Kalinic în minutele 70 și 74.

Messi a fost și el aproape de dublă cu 10 minute înainte de final însă bara s-a opus. Pentru Croația urmează o deplasare în Italia, în preliminariile campionatului european, confruntare care va fi ÎN DIRECT la Digi sport 1, duminică, de la 21.45.

Video Liviu Ungurean ”Bocciu” și ceilalți doi...