Fans with a match half and half scarf outside the ground ahead of the Premier League match at the Emirates Stadium, London. Picture date: Saturday December 2, 2023.
Wolverhampton - Arsenal, LIVE VIDEO, de la 21:30, Digi Sport 2. Cu o victorie, ”Tunarii” urcă pe primul loc
bernardo pep
Guardiola a rupt tăcerea! Cum a comentat execuția lamentabilă a lui Bernardo Silva, după ce City a ieșit din UCL
dinamo
Live Video&Text FCU Craiova - Dinamo 0-0, ACUM, Digi Sport 1. ”Câinii” au șansa să salte pe loc de salvare!

Ratare Penalty-uri
    Final de meci! Bayern se impune cu 2-0 pe terenul lui Arsenal și ia o opțiune serioasă pentru calificarea în sferturi
  • 90+1 | OcaziiArsenal
    Toni Kroos a fost foarte aproape de "dublă", dar șutul său de la limita careului a nimerit bara lui Fabianski
  • 90 | Faze meci
    Partida va fi prelungită cu două minute
  • 87 | Goluri
    GOOOOL Bayern! Lahm centrează foarte bine pentru nou-intratul Muller, care înscrie printr-o lovitură de cap
  • 64 | Schimbări
    A doua schimbare făcută de oaspeți: Mandzukic iese, iar în locul lui intră Muller
  • 62 | OcaziiArsenal
    Robben reia din poziție de unu cu Fabianski, dar este blocat de portarul polonez
  • 55 | Cartonaşe Galbene
    Sanogo este și el avertizat
  • 54 | Goluri
    GOOOL Bayern! Toni Kroos a deschis scorul printr-un șut plasat la vinclu, de la limita careului și deschide scorul pe terenul lui Arsenal
  • 52 | OcaziiArsenal
    Robben a șutat frumos, de la limita careului la colțul lung, dar Fabianski a izbutit să rețină
  • 40 | Ratare Penalty-uriArsenal
    Penalty ratat! Alaba șutează în colțul din stânga porții lui Arsenal, dar mingea lovește bara și iese în afara terenului
  • 39 | Schimbări
    Cazorla este sacrificat și îi lasă locul lui Fabianski
  • 38 | Cartonaşe Roşii
    Portarul polonez al gazdelor este eliminat
  • 37 | Penalty-uriArsenal
    Robben este faultat în careu de Szczesny, iar centralul italian acordă a doua lovitură de pedeapsă a meciului
  • 34 | OcaziiArsenal
    Arjen Robben șutează din interiorul careului, la colțul lung, dar este blocat de Mertesacker
  • 31 | Schimbări
    Schimbare Arsenal: Gibbs, accidentat îi lasă locul lui Nacho Monreal
  • 23 | OcaziiArsenal
    Oxlade Chamberlain a scăpat singur cu Neuer, însă portarul german a reușit să respingă în ultima clipă.
  • 9 | Ratare Penalty-uriArsenal
    Penalty ratat de Arsenal! Ozil șutează pe centrul porții, Neuer izbutește să pareze lovitura de pedeapsă
  • 8 | Cartonaşe Galbene
    Boateng primește cartonașul galben pentru intervenția din suprafața de pedeapsă
  • 8 | Penalty-uriArsenal
    Ozil este faultat în careu de Boateng, iar italianul Rizzoli acordă lovitură de la 11 metri
  • 7 | OcaziiArsenal
    Sanogo șutează din interiorul careului, dar Neuer are o intervenție extraordinară și păstrează tabela intactă.
  • 3 | OcaziiArsenal
    Toni Kroos trage din afara careului la vinclu, dar portarul lui Arsenal reușește să respingă în corner
Pep GuardiolaBayern Munchen

VIDEO Arsenal - Bayern 0-2. Kroos și Muller marchează din nou pe Emirates, la fel ca în 2013

Rezumat meci

Bayern Munchen a făcut un pas important spre calificarea în sferturile UEFA Champions League, după victoria cu 2-0 de pe terenul lui Arsenal.

La exact un an după succesul cu 3-1 din Nordul Londrei, bavarezii au trecut pe lângă deschiderea scorului în minutul 3 prin Toni Kroos.

Peste cinci minute, Arsenal a obţinut un penalty după intervenţia neregulamentară a lui Jerome Boateng asupra lui Mesut Ozil. Fostul jucător de la Real Madrid a irosit, însă, lovitura de la 11 metri.

Trupa lui Guardiola a pus apoi stăpânire pe joc şi a primit şi ea penalty în minutul 38, la contactul dintre Szczesny şi Robben, iar portarul polonez a fost eliminat de arbitrul Nicola Rizzoli. David Alaba nu şi-a stăpânit nici el emoţiile şi a ratat, iar rezultatul la pauză a fost 0-0.

Bayern a trecut la conducere pe tabela de marcaj din minutul 54, după reuşita de senzaţie a lui Toni Kroos, acelaşi jucător care deschidea scorul pe Emirates şi în urmă cu un an.

Campioana Europei şi-a majorat avantajul cu două minute înainte de final - Thomas Muller a fructificat centrarea ideală a căpitanului Phillip Lahm și și-a trecut și el un gol în cont, la fel ca și în partida de anul trecut. Rezultat final: Arsenal - Bayern 0-2.

Exclusiv Florin Prunea a văzut imaginile cu...

Ce a spus Gică Hagi despre Constantin...