ratari
VIDEO ACS Poli - Dinamo 0-0. ”Câinii” termină anul în afara play-off-ului
VIDEO FC Voluntari - Sepsi 3-0. Victorie categorică a ilfovenilor
FOTBAL:MOLDOVA-ROMANIA, AMICAL (20.11.2022)
Universitatea Craiova, gata să dea lovitura! Mihai Rotaru vrea un internațional român

• 86 | Ocazii
    Aduriz trimite cu capul după un corner, dar Diego Lopez e pe fază și reține.
  • 85 | Ocazii
    Ocazie uriașă Atheltic! Ibai Gomez șutează din vole, Diego Lopez respinge peste transversală.
  • 75 | Cartonaşe Galbene
    Itturraspe vede galben pentru proteste.
  • 75 | Cartonaşe Roşii
    RONALDO E ELIMINAT! Jucătorii Realului au solicitat un penalty, jocul a fost întrerupt. Ronaldo a avut o altercație cu Gurpegui, l-a împins pe basc și a fost eliminat.
  • 74 | Goluri
    GOOOOL ATHLETIC! GOOOOL IBAI GOMEZ! La 5 secunde după ce a intrat pe teren, Ibai Gomez execută o lovitură liberă de pe dreapta, la 40 de metri de poarta lui Diego Lopez. Mingea a fost respinsă, Ibai Gomez a venit în alergare și a șutat din prima, mingea ducându-se la colțul lung, bară gol. Athletic - Real 1-1!
  • 73 | Schimbări
    Iese Muniain și intră Ibai Gomez.
  • 65 | Goluri
    GOOOOL REAL! GOOOOL JESE! Itturraspe se încurcă la 30 de metri de propria poartă, Benzema îl deschide pe Ronaldo în careu, pe stânga, și portughezul trimite în fața porții, de unde Jese înscrie! Athletic- Real 0-1!
  • 64 | Faze meci
    Muniain șutează din colțul careului, spre colțul lung, dar trimite peste poarta lui Diego Lopez.
  • 58 | Schimbări
    Iese De Marcos și intră Iraola.
  • 54 | Ocazii
    Mingea ajunge cu noroc la Benzema, în stânga, în careul bascilor, francezul pătrunde și șutează la colțul scurt, dar Iraizoz a respins în corner.
  • 50 | Faze meci
    Ronaldo marchează după ce Xabi Alonso l-a lansat cu o pasă peste apărarea adversă, dar golul e anulat corect pentru off side la portughez.
  • 46 | Ocazii
    Luka Modric șutează de la 20 de metri, la colțul scurt, Iraizoz respinge în corner.
    A început repriza secundă.
  • 45 | Final repriza 1
    Pauză pe San Mames Barria.
  • 35 | Faze meci
    Real iese greu din propria jumătate de teren, de peste 20 de minute. Athletic domină teritorial și presează careul lui Diego Lopez, fără să pericliteze însă cu adevărat poarta acestuia. Bascii au însă o posesie excelentă a balonului.
  • 30 | Cartonaşe Galbene
    Xabi Alonso e avertizat pentru un atac din spate asupra lui Ander Herrera.
  • 18 | Ocazii
    Ander Herrera pasează excelent pe culoar, spre Aduriz, care scapă singur în careu dar șutează de la 13 metri pe lângă poartă. Cea mai mare ocazie a partidei.
  • 1 | Faze meci
    În secunda 26, Ronaldo îl vede ieșit pe Iraizoz și șutează de la distanță, dar trimite puțin pe lângă poartă.
Carlo AncellotiReal Madrid

VIDEO Athletic Bilbao-Real Madrid 1-1. Ronaldo a fost eliminat în repriza a doua! Atletico rămâne lider

Real n-a profitat de înfârngerea Barcelonei cu Valencia (VIDEO) și doar i-a egalat la puncte pe catalani, după remiza de la Bilabo, 1-1, cu Athletic. Madrilenii au suferit și ei pe terenul unde Barcelona a cunoscut prima înfrângere a sezonului, dar au scos un punct grație mai ales unui start de repriză secundă în forță.

Prima parte a disputei de pe San Mames Barria a fost dominată teritorial de gazde, o formație cu o posesie excelentă și o circulație a balonului extrem de bine pusă la punct. Chiar dacă n-au apărut ocaziile mari la poarta lui Diego Lopez, Athletic a presat în primele 45 de minute într-o manieră greu de digerat de un adversar de calibrul Realului.

Cristiano Ronaldo a fost excelent anihilat, portughezul fiind în câteva rânduri nedumerit și el de felul în care se desfășurau ostilitățile. Pauza a venit cumva în avantajul Realului, întors de la cabine cu altă atitudine. Carlo Ancelotti l-a împins pe Modric cinci metri mai în față și presiunea a crescut la poarta lui Iraizoz.

Golul madrilenilor a picat astfel firesc. Un pressing în jumătatea adversă l-a obligat pe Itturraspe să greșească, Benzema l-a deschis excelent pe Ronaldo în careu, pe stânga, acesta a pasat în fața porții și Jese, din alunecare, a deschis scorul.

După doar nouă minute însă Ibai Gomez a restabilit egalitatea cu o execuție de zile mari, la doar cinci secunde de când intrase pe teren. El a executat lovitura liberă dictată înainte de a-l înlocui pe Muniain, madrilenii au respins prea scurt balonul, iar Ibai a venit în viteză și a șutat din prima, la colțul lung. Bară-gol, primul încasat de Real în 2014.

Un minut mai târziu arbitrul Miguel Ayza l-a eliminat ușor pe Ronaldo, după o altercație a acestuia cu Gurpegui, în careul lui Athletic, iar finalul a fost total al gazdelor,c are au irosit șansa victoriei odată prin Ibai și imediat după prin Aduriz, la ambele faze Diego Lopez fiind salvator.

S-a terminat 1-1 și singura echipă care a câștigat pe noul stadion al lui Athletic rămâne Atletico, în Cupă. Nicio înfrângere însă în campionat pentru elevii lui Ernesto Valverde, care confirmă că merită locul patru în acest moment, ultimul care duce în Champions League.

Video Liviu Ungurean ”Bocciu” și ceilalți doi...