Urmează un ”exod” de la FCSB: cinci jucători sunt pe picior de plecare! Doi fotbaliști pot veni în vară, unul e sigur

Gol din Penalty
Auto Goluri
Cartonaşe Roşii
  • 90+2 | Final repriza 2
    Fluier final. Atletico - Barcelona 2-3. Catalanii se califică în semifinalele Cupei Spaniei cu scorul de 4-2 la general
  • 90 | OcaziiAtletico
    Ocazie pentru Barcelona! Andres Iniesta șutează din afara careului, pe jos, dar pe direcția portarului Oblak, care a prins fără probleme
  • 84 | Cartonaşe Roşii (al doilea cartonaş galben)
    Eliminare la Atletico! Mario Suarez a primit al doilea cartonaș galben și a fost eliminat. Atletico Madrid rămâne în 9 oameni
  • 83 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Gimenez, după o intrare asupra lui Suarez, care alunecase înainte
  • 81 | OcaziiAtletico
    Ocazie pentru Barcelona! Pedro a șutat pe jos, la colțul scurt, dar Oblak a fost atent și a prins balonul
  • 77 | Schimbări
    Ultima schimbare la Barcelona: iese Neymar - care a marcat două goluri în această seară - și intră Pedro. Neymar a fost fluierat și huiduit de public la ieșirea de pe teren. S-a așezat nervos pe banca de rezerve, continuând să gesticuleze nemulțumit
  • 76 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Siqueira
  • 74 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Daniel Alves
  • 72 | OcaziiAtletico
    Șansă de gol și pentru Barcelona! Messi a primit în careu și a șutat din prima, încercând să îl surprindă pe Oblak, dar goalkeeper-ul gazdelor a plonjat și a reușit să rețină
  • 71 | OcaziiAtletico
    Ocazie mare pentru Atletico! Cani a șutat foarte puternic din careu, după un stop pe piept la o centrare de pe dreapta, dar Ter Stegen a fost atent și a reușit să respingă în corner
  • 70 | Schimbări
    Schimbare la Barcelona: iese Rakitic și intră Rafinha
  • 69 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Mario Suarez, după un fault din spate, asupra lui Busquets
  • 65 | Faze meci
    Jocul este controlat în aceste momente de Barcelona, care construiește încet la mijloc și în jumătatea de teren a madrilenilor, care resimt lipsa căpitanului Gabi, care a fost eliminat după o încăierare la pauză
  • 63 | Schimbări
    Ultima înlocuire la Atletico: iese Arda Turan și intră Cani, care debutează pentru madrileni cu această ocazie
  • 62 | Schimbări
    Modificare și la Barcelona: iese Mascherano și intră Mathieu
  • 59 | Schimbări
    Schimbare la Atletico: iese Juanfran și intră Gamez
  • 57 | OcaziiAtletico
    Ocazie pentru Barcelona! Messi a pătruns în careu și l-a așteptat pe Suarez, dar șutul uruguayanului a fost blocat de un apărător advers
  • 48 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Arda Turan, care a aruncat cu gheata în direcția arbitrului de margine, după ce fusese călcat pe picior de Daniel Alves
    Schimbare la Atletico Madrid: iese Griezmann și intră Saul
  • 46 | Cartonaşe Roşii
    Eliminare la Atletico! Gabi a fost eliminat înainte de începutul reprizei, după evenimentele petrecute pe tunelul către vestiare. Potrivit spaniolilor de la Marca, a primit direct cartonașul rosu, după o încăierare la vestiare
    Începutul reprizei secunde. Atletico se află în inferioritate numerică
    Pauză la Madrid, acolo unde Atletico este condusă de Barcelona cu 2-3. Momente de tensiune între jucători, dar lucrurile nu degenerează, după intervenția oamenilor din cele două staff-uri și a câtorva din rândul forțelor de ordine
  • 43 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Messi
  • 41 | Goluri
    GOOOOL Barcelona! Neymar realizează dubla, din pasa lui Jordi Alba. Brazilianul a preluat în fața portarului Oblak, care încerca să îl blocheze, în eventualitatea unui șut direct, apoi a înscris de pe linia porții. Este al cincilea gol marcat de Neymar cu Atletico, echipa contra căreia a înscris cel mai mult
  • 41 | OcaziiAtletico
    Ocazie pentru Atletico! Griezmann a șutat din vole, din centrul careului, dar mingea a fost oprită cu mâna de Jordi Alba din drumul către poartă. Arbitrul a lăsat jocul să continue, iar Barcelona a plecat pe un contraatac rapid, în timp ce gazdele protestau
  • 38 | Auto Goluri
    GOOOOL Barcelona! Miranda a trimis în proprie poartă o minge pe care Busquets o reluase cu capul, după un corner al lui Rakitic, de pe dreapta
  • 37 | OcaziiAtletico
    Ocazie mare pentru Barcelona! Rakitic a primit în marginea careului, s-a întors și a șutat, dar intervenția lui Gimenez a trimis mingea în corner
  • 30 | Gol din Penalty
    GOOOOL Atletico Madrid! Raul Garcia transformă lovitura de la 11 metri. Ter Stegen a ghicit colțul și a atins și mingea, cu vârfurile degetelor, dar șutul mijlocașului gazdelor a fost prea puternic
  • 29 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Mascherano, din cauza faultului
  • 28 | Penalty-uriAtletico
    Penalty pentru Atletico Madrid! Juanfran îi strecoară mingea printre picioare lui Mascherano, care îl faultează. Este discutabil dacă faultul a fost în afara careului sau pe linie
  • 27 | OcaziiAtletico
    Ocazie pentru Atletico! Griezmann a primit în centrul careului o minge înaltă de pe dreapta, dar a reluat destul de slab și pe direcția portarului Ter Stegen, care a prins cu siguranță
  • 26 | Faze meciAtletico
    Griezmann execută interesant o lovitură de colț de pe stânga, încercând dar mingea se oprește în plasa laterală
  • 21 | Faze meciAtletico
    Moment hilar pe Vicente Calderon. Jordi Alba a fost lovit în cap de arbitrul asistent cu fanionul și petrece câteva momente pe gazon, acuzând dureri
  • 18 | Faze meciAtletico
    Neymar înscrie la faza imediat următoare, dar golul nu este validat, fiindcă a fost semnalizat în offside, la degajarea lui Ter Stegen. Brazilianul era cu numai un metru în terenul advers
  • 17 | Faze meciAtletico
    Fernando Torres reia cu capul o centrare a lui Arda Turan, dintr-un corner de pe dreapta, dar nu a lovit destul de puternic, iar devierea sa a fost prea înaltă pentru Miranda
  • 14 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Raul Garcia, din cauza unul fault din spate asupra lui Jordi Alba
  • 9 | Goluri
    GOOOOL Barcelona! Neymar egalează pentru oaspeți, după un contraatac încântător al catalanilor. Messi a reușit un dribling frumos și i-a pasat lui Suarez, în jumătatea adversă de teren. Uruguayanul s-a întors rapid și a inventat o pasă cu exteriorul, care l-a lansat pe Neymar singur spre poartă. Brazilianul a finalizat cu un șut pe jos, în diagonală
  • 5 | OcaziiAtletico
    Ocazie pentru Barcelona! Rakitic a executat lung o lovitură liberă de pe stânga, dar Oblak a fost atent și a respins în corner mingea care se îndrepta încet către vinclu
  • 1 | Goluri
    GOOOOL Atletico Madrid! Fernando Torres deschide scorul foarte rapid, cu o execuție de senzație. A primit la 20 de metri, în poziție centrală, l-a driblat foarte scurt pe Mascherano și a șutat puternic, fără speranțe pentru Ter Stegen. Mingea a intrat în plasă după ce a lovit și bara dreaptă
    Fluier de start al meciului dintre Atletico Madrid și FC Barcelona, din returul sferturilor de finală din Cupa Spaniei. Startul a fost întârziat de arbitrul central, care a avut ceva probleme cu echipamentul tehnic
Luis EnriqueBarcelona

VIDEO Atletico - Barcelona 2-3. Catalanii, semifinaliști în Cupa Spaniei, după un retur incandescent

Barcelona s-a calificat în semifinalele Cupei Spaniei, grație victoriei cu 3-2 de pe terenul lui Atletico Madrid.

VIDEO Barcelona - Atletico 1-0. Scorul la general este 4-2 în favoarea catalanilor, după ce în manșa întâi au câștigat la limită.

În returul de miercuri, de pe Vicente Calderon, Fernando Torres (1) și Raul Garcia (30 - din penalty) au punctat pentru gazde, în timp ce golurile catalanilor au fost marcate de Neymar (9, 41) și Miranda (38 - autogol).

Torres a confirmat că începuturile de meci sunt cele mai bune momente pentru el. A punctat din nou în primul minut, chiar în secunda 39, de această dată cu o execuție încântătoare, dar bucuria gazdelor nu a ținut mult, fiindcă Neymar a egalat în minutul 9, după ce a scăpat singur cu portarul. Raul Garcia i-a readus pe madrileni în avantaj dintr-un penalty pe care catalanii l-au contestat îndelung (30), dar nici de această dată nu au rezistat mult la conducere. Miranda a readus egalitatea pe tabela de marcaj cu un autogol înscris din cauza unei degajări greșite (38), iar repriza a avut un final cu adevărat de foc. Jordi Alba a oprit cu mâna în propriul careu un șut al lui Griezmann, arbitrul a făcut semn ca jocul să continue, iar el a ajuns rapid în careul celălalt, de unde a centrat pentru al doilea gol al lui Neymar, care și-a definitivat dubla (41).

Primele 45 de minute s-au terminat cu un conflict general, încheiat la vestiare și soldat cu eliminarea lui Gabi, căpitanul lui Atletico.

Madrilenii au început repriza secundă în inferioritate numerică, iar momentele tensionate au continuat. Arda Turan a aruncat cu gheata înspre arbitrul de margine, nemulțumit că acesta nu i-a acordat un fault (48).

Barcelona nu a mai forțat, având jocul la discreție, în avantaj numeric și pe tabelă. Ocaziile din partea a doua au fost rare, Luis Suarez (57), Messi (72), Pedro (81) și Iniesta (90) având cele mai clare faze la poarta lui Oblak. Mario Suarez a fost și el eliminat (84), după ce a primit al doilea cartonaș galben pe un final destul de tensionat. Cea mai mare ocazie a lui Atletico din repriza secundă a venit din partea lui Cani, care a debutat miercuri seară în tricoul madrilenilor.

În penultimul act al Cupei Spaniei, catalanii vor înfrunta învingătoarea din dubla Villarreal – Getafe