Screenshot 2024-01-21 173239
Reacția lui Bogdan Andone, după ce FC Botoșani a fost egalată de Hermannstadt în prelungiri în superioritate numerică
cisotti
Video Cisotti a citat un fost mare sportiv, după ce Oțelul Galați s-a calificat în finala Cupei României
FOTBAL:UNIVERSITATEA CRAIOVA-CFR CLUJ, SUPERLIGA SUPERBET (11.02.2023)
Video Cristi Manea și-a anunțat plecarea de la CFR Cluj, după 1-5 cu Farul Constanța

• 90+2 | Goluri
    GOOOOL Oțelul! Victoraș Astafei marchează golul de onoare pentru gălățeni după o acțiune personală pe centru
  • 88 | OcaziiFC Botoșani
    Șansă de gol pentru Oțelul! Tudorie trimite alături de poartă cu o lovitură de cap, la capătul centrării lui Astafei
  • 87 | OcaziiFC Botoșani
    Ocazie pentru Botoșani! Stojkov a primit în careu, dar nu a preluat tocmai fericit, apoi a scos pentru șutul pe jos trimis de Danci de la aproape 20 de metri
  • 87 | Schimbări
    Ultima schimbare la Botoșani: iese Marius Croitoru, înlocuit de Ghinga
  • 83 | OcaziiFC Botoșani
    Încă o șansă de gol pentru Oțelul! Tudorie a șutat și el din careu, însă a Lazar a blocat foarte bine
  • 82 | OcaziiFC Botoșani
    Ocazie și pentru gazde! Șut din prima trimis de Danci, dar Goicoechea intervine și scoate în corner
  • 81 | OcaziiFC Botoșani
    Ocazie pentru Oțelul! Oltean a scos senzațional din fața porții un șut trimis de Astafei din centrul careului, apoi tot el a reușit să degajeze din careu
  • 58 | OcaziiFC Botoșani
    Ocazie pentru Oțelul! Tudorie ajunge în careul advers, dar e prins doi apărători și Lazar îi apără șutul, iar în cele din urmă balonul e respins de botoșăneni din fața porții
  • 56 | Goluri
    GOOOOL Botoșani! Istvan Fulop duce scorul la 3-0 punctând cu latul, din doar doi metri. Stojkov a profitat de o nouă eroare în apărarea gălățenilor. Prestia a dat pe lângă minge, apoi macedoneanul l-a driblat scurt și a scos în careul mic pentru Fulop
  • 54 | Faze meciFC Botoșani
    Hadnagy primește în careu și trage cu stângul, dar Prestia îl blochează excelent și mingea sare în corner
  • 48 | Faze meciFC Botoșani
    Botoșănenii ajung din nou în careul gălățenilor, dar oaspeții se apără bine, de această dată, iar Hadnagy nu poate relua către poarta lui Goicoechea
    Încă o schimbare lagălățeni: iese Sîrghi (fundaș), înlocuit de Zaharia (mijlocaș)
    Modificare și la Oțelul: iese Filip (mijlocaș) și intră Tudorie (atacant)
    Schimbare la FC Botoșani: iese Codoban și intră Danci
    Începutul reprizei secunde
    Pauză la Botoșani, acolo unde gazdele conduc cu 2-0 în fața Oțelului Galați
  • 45+1 | OcaziiFC Botoșani
    Ocazie pentru Oțelul! La ultima fază, Astafei a șutat din prima, după o centrare de pe dreapta, dar portarul Lazar, excelent plasat, a respins în față, de unde apătătorii botoșăneni au respins, înainte ca arbitrul să fluiere finalul de repriză
  • 45 | OcaziiFC Botoșani
    Șut surprinzător al lui Vașvari, de la distanță, dar mingea trece pe lângă poartă
  • 44 | Gol din Penalty
    GOOOOL FC Botoșani! Vașvari șutează în același loc și realizează dubla, ducând scorul la 2-0 pentru gazde
  • 43 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Mișelăricu
  • 43 | Penalty-uriFC Botoșani
    Încă un penalty pentru Botoșani! Mișelăricu l-a faultat prin imprudență pe Fulop, de această dată în colțul drept al careului oțelarilor, iar centraul a arătat din nou punctul cu var
  • 39 | OcaziiFC Botoșani
    Ratare imensă pentru Botoșani! Sîrghi a ratat o respingere, dând pe lângă minge în fața lui Fulop, care a driblat și portarul, dar a trimis peste poartă, la una dintre cele mai mari ocazii ale etapei
  • 36 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Florin Acsinte, după un henț comis în atac
  • 31 | OcaziiFC Botoșani
    Ocazie pentru Oțelul! Lazar a ratat o respingere la o centrare dintr-un corner de pe stânga, iar mingea a ajuns la Filip, care a șutat cu stângul, dar cu puțin pe lângă bara din dreapta. Mingea a fost deviată de un apărător botoșănean, dar arbitrul nu a sesizat și a acordat aut de poartă pentru gazde
  • 25 | Cartonaşe Galbene
    Armando Cooper încasează și el un cartonaș galben
  • 24 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Filip
  • 23 | Gol din Penalty
    GOOOOL FC Botoșani! Vașvari transformă fără probleme lovitura de pedeapsă și deschide scorul pentru gazde
  • 22 | Penalty-uriFC Botoșani
    Penalty pentru FC Botoșani! Fulop este pus la pământ de Prestia în colțul careului gălățean, iar arbitrul Sebastian Colțescu a arătat fără dubii punctul cu var
  • 18 | OcaziiFC Botoșani
    Ocazie pentru Oțelul! Astafei a ratat lovitura de cap din careul mic după o centrare dintr-un corner de pe dreapta, iar mingea a ajuns la Mișelăricu, însă acesta nu a reușit să trimită ideal și balonul a trecut peste
  • 15 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Vașvari
  • 13 | OcaziiFC Botoșani
    Bară pentru FC Botoșani! Hadnagy a trimis în bara transversală din afara careului, după ce a trecut mingea printre picioarele unui fundaș, făcându-și culoar de șut
  • 11 | Faze meciFC Botoșani
    Momente bune pentru Oțelul, la două faze fixe de pe stânga. După o centrare boxată de Lazar, Filip a încercat un șut din vole, dar mingea e atinsă cu mâna de un coleg al său și arbitrul fluieră henț. Botoșănenii au lovitură liber
  • 9 | Cartonaşe Galbene
    Sergiu Oltean încasează primul cartonaș galben al meciului
  • 7 | OcaziiFC Botoșani
    Ocazie pentru Botoșani! Vașvari șutează de la mare distanță, după o lovitură liberă executată scurt de gazde, însă Goicoechea scoate foarte bine în corner
  • 5 | Faze meci
    Început echilibrat la Botoșani, acolo unde gazdele par să aibă un plus de forță la mijlocul terenului în duelurile pentru minge
    Fluier de start al meciului dintre FC Botoșani și Oțelul Galați, din etapa a 30-a a Ligii 1
Ewald LienenOțelul

VIDEO Botoșani - Oțelul 3-1. Campionii de acum 3 ani rămân pe loc retrogradabil, cu 4 etape înainte de final

FC Botoșani a câștigat cu 3-1 pe teren propriu contra Oțelului, ÎN DIRECT pe Digi Sport 1, iar gălățenii rămân pe loc retroradabil, cu 4 etape înainte de finalul sezonului.

Gazdele au trimis în bară după aproape un sfert de oră, la șutul lui Hadnagy și au jucat mai incisiv. Au condus cu 2-0 la pauză, Gabriel Vașvari realizând dubla din două lovituri de la 11 metri, ambele obținute de Fulop, faultat de fiecare dată în colțul careului. Diferența putea fi și mai mare, dacă Fulop nu șuta în plasa laterală după ce a driblat și portarul (39). Astafei a avut cea mai mare ocazie a gălățenilor, la ultima fază a primei reprize, când lovitura sa de cap din careu a fost apărată de portarul Lazar.

Istvan Fulop a făcut 3-0 pentru FC Botoșani la 11 minute după pauză, când a trebuit doar să pună latul la o pasă a lui Stojkov, după o fază excelent lucrată de macedonean, după gafă a lui Prestia. Tudorie - intrat la pauză la oaspeți - a avut prima ocazie a echipei lui Lienen în repriza secundă, dar goalkeeper-ul botoșănenilor a blocat foarte bine (58). Ultimele 10 minute au oferit faze succesive în cele două careuri. Oltean a respins din fața porții o minge trimisă de Astafei (81), apoi Goicoechea a scos în corner un șut al lui Danci - și el intrat la pauză. Lazar i-a mai apărat un șut lui Tudorie (83), apoi același Danci a trimis la mică distanță de poartă, din afara careului (87). În prelungiri, Astafei a stabilit scorul final, 3-1, cu un șut trimis pe jos din careu, pe lângă portarul gazdelor.

Oțelul rămâne pe ultimul loc retrogradabil, la un punct în spatele Săgeții Năvodari, care se află și ea în "zona roșie", dar va profita de faptul că FC Vaslui nu a primit licența și va fi trimisă forțat în Liga a 2-a. Moldovenii sunt pe poziția a șasea, dar nu au primit licența pentru sezonul viitor și în vară vor fi trimiși în eșalonul secund.

Cu cele două reușite din penalty, Vașvari a ajuns la 7 goluri în acest sezon pentru FC Botoșani, la primul sezon în Liga 1 (VIDEO și DETALII AICI).

Exclusiv Florin Prunea a văzut imaginile cu...