Fluier final. Ceahlăul Piatra Neamț - Dinamo 0-1
    Șut de la distanță trimis de Elton, însă mingea trece cu mult alături de poartă
    De la margine se arată 4 minute de prelungire
  • 89 | Faze meciCeahlăul
    Valentin Lazăr șutează de la distanță, dar cu mult peste poarta lui Calancea
  • 84 | OcaziiCeahlăul
    Încă o șansă mare de gol pentru gazde! Marian Constantinescu a șutat surprinzător din flancul stâng, în diagonală, dar mingea a trecut la mică distanță de stâlpul stâng al porții dinamoviste
  • 83 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Gelu Velici
  • 83 | OcaziiCeahlăul
    Ocazie pentru Ceahlăul! Bălgrădean a reușit să prindă un șut puternic trimis din marginea careului de nemțeni, care au fost mai periculoși de când au rămas în inferioritate numerică
  • 82 | Schimbări
    Ultima modificare la gruparea bucureșteană: iese Cosmin Matei - marcatorul singurului gol de până acum
  • 78 | Schimbări
    Schimbare la Dinamo: iese Dorin Rotariu - accidentat - înlocuit de Gelu Velici. Matei ar fi trebuit să fie cel schimbat, însă o lovitură primită de optarul oaspeților i-a făcut pe tehnicienii dinamoviști să se răzgândească în privința celui înlocuit
  • 76 | OcaziiCeahlăul
    Șansă imensă de gol pentru Ceahlăul! Portarul Bălgrădean a avut o intervenție excelentă la o lovitură puternică de cap a lui Marian Constantinescu, după o centrare de pe stânga
  • 73 | Faze meciCeahlăul
    Ceahlăul rămâne în 10 oameni, după ce Ștefănescu se accidentează și nu mai poate continua
  • 69 | OcaziiCeahlăul
    Ocazie mare pentru Dinamo! Roș-albii au avut un contraatac în mare viteză, Matei a pătruns în careu prin dreapta și a centrat la colțul lung pentru urcarea lui Țucudean, însă acesta nu a putut relua ideal cu capul și a trimis în aut de poartă
  • 68 | Schimbări
    Ultima schimbare la Ceahlăul: iese Lucas Garcia - accidentat, după numai 8 minute - și intră Tăbăcariu
  • 66 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Ștefan Bărboianu, după un fault comis la mijlocul terenului, asupra lui Lucas Garcia, care nu mai poate continua
  • 62 | OcaziiCeahlăul
    Ocazie pentru Dinamo! Dorin Rotariu reia pe lângă poartă, dintr-o poziție excelentă, la capătul unui atac prelungit al "câinilor", în care elevii lui Stoican au avut câteva schimbări interesante de direcție
  • 61 | Schimbări
    Încă o modificare la gazde: iese Vlad Achim și intră Doru Popadiuc
  • 60 | Schimbări
    Schimbare la Ceahlăul: iese Emil Jula și intră Lucas Garcia
  • 58 | OcaziiCeahlăul
    Ratare imensă pentru Ceahlăul! Emil Jula a primit complet liber în mijlocul careului dinamovist, a avut timp să preia și să își așeze mingea, față în față cu portarul Bălgrădean, dar șutul său a trecut alături de stâlpul drept al porții oaspeților
  • 55 | OcaziiCeahlăul
    Ocazie pentru Dinamo! Bărboianu a șutat cu latul, de la circa 18 metri, mingea a fost din nou deviată, dar Calancea a reușit să prindă cu siguranță
  • 51 | Goluri
    GOOOOL Dinamo! Cosmin Matei deschide scorul la Piatra Neamț cu un șut din afara careului. Mingea a fost deviată în mod nefericit de Cazan și s-a dus lângă bară, păcălindu-l pe Calancea
    Schimbare la Dinamo: iese Kamil Bilinski și intră George Țucudean
    Începutul reprizei secunde
  • 45+2 | Final repriza 1
    Pauză la Piatra Neamț, acolo unde Ceahlăul și Dinamo se află la egalitate, scor 0-0
  • 45 | Faze meci
    De la margine se arată două minute de prelungire
  • 43 | OcaziiCeahlăul
    Ocazie pentru Dinamo! Ștefan Bărboianu a fost la un pas să marcheze cu un șut surprinzător, dintr-o lovitură liberă de la mare distanță. A trimis la mică distanță de vinclul porții nemțene
  • 36 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Achim, care l-a faultat pe Steliano Filip
  • 33 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Bojan Golubovic, care a trimis un șut la poartă după fluierul arbitrului
  • 28 | Faze meciCeahlăul
    Constantinescu pătrunde pe dreapta, iar Filip încearcă să îl blocheze. Mijlocașul gazdelor rămâne tare pe picioare, iar fundașul bucureștenilor a căzut în urma duelului, obținând un fault pentru Dinamo
  • 26 | OcaziiCeahlăul
    Șansă de gol pentru Ceahlăul! Nemțenii au trimis trei șuturi consecutive la poarta lui Dinamo, la o lovitură liberă din marginea careului echipei oaspete. Primele două au fost blocate de apărători, iar cel de-al treilea, venit de la o distanță mai mare, a fost prea slab pentru a-i pune probleme lui Bălgrădean
  • 22 | Faze meciCeahlăul
    Ichim putea primi direct cartonașul roșu, după ce l-a călcat pe Bilinski, în urma unui duel umăr la umăr. Arbitrul Marius Avram a dictat fault pentru dinamoviști, însă nu a văzut și gestul fundașului gazdelor
  • 19 | Cartonaşe Galbene
    Primul cartonaș galben al serii este încasat de Kamil Bilinski, după o lovitură cu cotul aplicată lui Ichim, în săritură
  • 16 | Faze meciCeahlăul
    Valentin Lazăr pătrunde în careul Ceahlăului cu mingea la picior, avansează către linia de fund, dar este blocat în momentul în care se pregătea să trimită mingea în fața porții. Corner pentru oaspeți, rezolvat însă fără probleme de apărătorii nemțenilor
  • 15 | Faze meci
    Joc echilibrat în acest prim sfert de oră, cu un plus pentru Dinamo, care a avut deja două faze la poarta gazdelor. Nici Ceahlăul nu joacă rău, a trimis și câteva centrări în careul bucureștenilor, dar apărarea roș-albilor le-a rezolvat
  • 8 | OcaziiCeahlăul
    Șansă de gol pentru Dinamo! Kamil Bilinski a reluat din prima o centrare venită dintr-un corner de pe stânga, dar nu a trimis destul de tare, iar portarul Calancea a reținut de lângă bară
  • 3 | OcaziiCeahlăul
    Semi-ocazie pentru Dinamo! Bilinski a trecut la numai câțiva centimetri de o centrare venită de pe dreapta, iar Calancea a prins, în cele din urmă. Prima fază periculoasă de poartă
  • 3 | Faze meciCeahlăul
    Jula este lansat cu o minge în spatele apărării dinamoviste, dar pasa este prea lungă, iar Bălgrădean ajunge mai rapid și prinde cu siguranță
  • 2 | Faze meciCeahlăul
    Ștefan Bărboianu încearcă un șut de la distanță, sperând că îi va ieși o execuție precum cea din meciul cu Petrolul, dar alunecă și mingea e blocată de un apărător al gazdelor
    Începutul meciului dintre Ceahlăul Piatra Neamț și Dinamo, din etapa a 27-a a Ligii 1

VIDEO Ceahlăul - Dinamo 0-1. A șasea victorie cu acest scor pentru Stoican

Dinamo a obținut, la Piatra Neamț, a șasea victorie cu 1-0 în Liga 1 sub comanda lui Flavius Stoican. Cosmin Matei le-a adus "câinilor" victoria, cu un gol marcat în minutul 51, cu un șut deviat.

S-a jucat deschis încă din primele minute, iar Dinamo a arătat că a venit ca favorită. Bilinski a început foarte activ și a avut primele două șanse la poarta lui Calancea (3, 8) și putea să "scoată" o eliminare pentru fundașul central al nemțenilor, Alexandru Ichim, care l-a călcat pe spate, la o fază aparent banală (VIDEO și SONDAJ AICI).

Oaspeții au avut o mulțime de cornere la poarta Ceahlăului, care s-a apărat exact și a rezolvat ploaia de centrări. Nici nemțenii nu s-au lăsat mai prejos, au fost prezenți în preajma careului dinamovist, însă nu au reușit să fie periculoși de fiecare dată. Cea mai mare șansă a lor în primele 45 de minute a venit după o fază fixă în urma căreia au șutat de trei ori consecutiv, dar abia ultima încercare a prins și spațiul porții, fiind prinsă de Bălgrădean (26). Repriza s-a încheiat cu șutul surprinzător al lui Bărboianu, care a trecut cu puțin pe lângă vinclu (43).

Dinamo a deschis scorul când trecuseră 6 minute din repriza a doua. Decarul bucureștenilor, Cosmin Matei, a punctat cu un șut din afara careului, care a fost deviat de Cazan și l-a păcălit pe portarul Calancea. Momentul bun al roș-albilor s-a prelungit, elevii lui Stoican au continuat să hărțuiască apărarea nemțeană, lipsită de toți cei patru fundași care în mod normal sunt titulari (DETALII AICI), iar Bărboianu putea să marcheze și el, dar șutul său cu latul, trimis din marginea careului, a fost prins de goalkeeper-ul moldovenilor (55).

Ceahlăul a dat primele semne de revenire la cea mai mare ratare a serii, semnată de Emil Jula (58). Fostul atacant de la Oțelul și Energie Cottbus a primit liber la 14 metri, a avut timp să preia și să își așeze mingea, față în față cu Bălgrădean, dar șutul său a trecut alături de poartă. Dinamo a continuat să asalteze careul gazdelor, dar Rotariu a trimis pe lângă poartă la capătul unui atac prelungit (62), iar Țucudean - intrat la pauză , în locul lui Bilinski - a trimis cu capul pe lângă poartă, din centrarea lui Matei, după o acțiune purtată în viteză (69).

Ștefănescu s-a accidentat, după ce nemțenii făcuseră toate schimbările, iar gazdele au rămas în inferitate numerică. Paradoxal, după aceea au fost mai periculoși decât în efectiv complet și numai parada lui Bălgrădean i-a păstrat pe "câini" în avantaj, la lovitura de cap a lui Marian Constantinescu (76). A avut de furcă și la un șut din marginea careului, puternic, dar trimis pe direcția sa (83), apoi același Constantinescu a tras pe lângă, dintr-o poziție grea (84).

Marian Bondrea debutează, astfel, cu o înfrângere pe banca nemțenilor. Tehnicianul în vârstă de 63 de ani l-a înlocuit, în această săptămână, pe Costel Ilie (DETALII AICI).

Dinamo urcă pe locul al patrulea, trecând cu un punct peste FC Vaslui, care vineri a furnizat o surpriză imensă, câștigând cu 1-0 pe terenul liderului Steaua (DETALII AICI).

Pentru "câini" urmează returul cu Steaua, din semifinalele Cupei României, care este programat joi, 17 aprilie, de la ora 20:30. Dinamo - Steaua va fi transmis în format LIVE-TEXT pe www.digisport.ro și pe telefonul mobil, la adresa m.digisport.ro.

În tur, roș-albaștrii au câștigat cu 5-2 (DETALII AICI).

CLICK AICI PENTRU PROGRAMUL CANALELOR DIGI SPORT1, DIGI SPORT 2 ȘI DIGI SPORT 3

Video Manchester City - Real Madrid 1-1 (3-4...

Englezii au dezvăluit ce înseamnă...

FC Barcelona v Paris Saint-Germain: Quarter-final Second Leg - UEFA Champions League 2023/24

Video Barcelona - PSG 1-4. Kylian Mbappe i-a...

mbappe

Exclusiv Verdictul lui Ilie Dumitrescu după ce...

• 18:15 LIVE Stirile Digi Sport
  • FOTBAL:SEPSI OSK SFANTU GHEORGHE-UNIVERSITATEA CLUJ, FINALA CUPEI ROMANIEI (24.05.2023)

FOTBAL: Oțelul Galați - ”U” Cluj, ora 20:30, ÎN DIRECT la Digi Sport 1

MEDIA: Digi Sport Special, ora 19:30, ÎN DIRECT la Digi Sport 1

MEDIA: Fotbal Club, ora 17:30, ÎN DIRECT la Digi Sport 1

• A tennis ball with details of a racquet , shadows and a clay court

TENIS: ATP București, ora 11:00, ÎN DIRECT la Digi Sport 2

Notele primite de Istvan Kovacs în marile publicații sportive, după Barcelona - PSG 1-4

Foto Ilie Năstase a apărut de mână cu ”cea mai frumoasă femeie din lume”: ”I-a luat trei ani”