Corona Brașov a câștigat Erste Liga: premieră pentru gruparea din România
Gigi Becali
Exclusiv Gigi Becali i-a decis soarta lui Ștefan Târnovanu, după gafa din meciul cu Sepsi: ”Cum să ieși așa? Ai doi metri”

• 95 | Final repriza 2
    FINAL DE MECI! CORONA SE IMPUNE CU 1-0 ȘI BIFEAZĂ CEA DE-A DOUA VICTORIE DIN CAMPIONAT
  • 94 | OcaziiCorona Brașov
    Sergiu Buș trage din unghi spre poarta lui Jovic, mingea ratează de puțin cadrul porții
  • 75 | OcaziiCorona Brașov
    Dîlbea a tras puternic din lovitură liberă, Jovic a respins în față, mingea a ajuns la Sergiu Buș. Atacantul Coronei a tras peste poartă din poziție ideală
  • 66 | OcaziiCorona Brașov
    Presiunea Ceahlăului crește: portarul Coronei pus la încercare de lovitura de cap a lui Lucas Garcia
  • 62 | OcaziiCorona Brașov

Golubovic a șutat periculos din interiorul careului, la colțul scurt, însă Marc a fost la post și a respins în corner

• 41 | OcaziiCorona Brașov
    Gheorghiu a centrat de pe partea dreaptă, mingea a ajuns cu noroc la Chitoșcă, dar șutul acestuia a trecut de puțin peste poarta Coronei
  • 32 | Faze meciCorona Brașov
    Raphael Stănescu a venit lansat din spate, a șutat puternic, dar mingea a trecut peste transversală
  • 28 | OcaziiCorona Brașov
    Sergiu Buș trimite periculos cu capul de la limita careului mic, dar Achim reușește să respingă în corner
  • 21 | Goluri
    GOOOOOL Corona!!! Dîlbea execută o lovitură liberă, de la 20 de metri, puternic, direct pe poarta nemțenilor. Jovic este pe minge, dar șutul este prea puternic, astfel încât, cu toată opoziția sa, intră în poartă!
  • 18 | Schimbări
    Schimbare la Ceahlăul. A ieșit Constantinescu, accidentat, și a intrat Onciu.
  • 15 | OcaziiCorona Brașov
    Constantinescu primește, în careu, de la Gheorghiu, dar șutează, din colțul careului mic, în plasa laterală.
Vasile MiriuțăCeahlăul Piatra Neamț

VIDEO Corona - Ceahlăul 1-0. A doua victorie pentru gazde de la promovarea în Liga 1

Ceahlăul este în cădere liberă. A pierdut şi la Braşov, în fața Coronei şi a ajuns la trei înfrângeri în ultimele patru runde. Pentru nou-promovată, a fost abia al doilea succes obținut de la promovarea pe prima scenă.

Singurul gol al meciului a venit după 21 de minute și a fost marcat de Dâlbea. Fotbalistul brașovenilor a înscris golul de trei puncte la jumătatea primei reprize, după ce a șutat puternic din lovitură liberă.

Sergiu Buş şi Raphael Stănescu s-au mai apropiat de poarta Ceahlăului până la pauză, însă nu au fost suficient de incisivi pentru a mări diferența în favoarea gazdelor.

Veniţi după eşecul cu Steaua, nemţenii au avut și ei două șanse de gol în repriza secundă, prin golgeterul Golubovic (minutul 62) şi Lucas Garcia (minutul 66).

În ultima jumătate de oră, Corona a mai avut două ocazii prin aceiași Dâlbea și Sergiu Buș, însă tabela a rămas neschimbată până la final.

Învinsă la Braşov, Ceahlăul are cea mai slabă serie a sezonului, cu un punct strâns în ultimele patru etape. În urma seriei negre, nemțenii au căzut până pe locul 8 în Liga 1. Chiar dacă a câștigat, Corona are doar 10 puncte, cu 8 mai puțin decât primul loc de peste linia retrogradării.

Luka Modric a decis! Unde vrea să își...

Real Madrid v Rayo Vallencano, La Liga 2018-19, Football, Estadio Santiago Bernabeu, Madrid, Spain - 15 Dec 2018

Video FC Botoșani - Dinamo 2-1. Thriller în...

FOTBAL: FC BOTOSANI - DINAMO BIUCURESTI, SUPERLIGA SUPERBET PLAY-OUT (23.04.2024)

Exclusiv Ilie Dumitrescu nu a avut dubiu, după...

Video Sepsi - FCSB 2-2. Gafa lui Ștefan...