Schimbare la Astra: iese Teixeira și intră Ninos Gouriye.
    Schimbare la Asta: iese Budescu și intră Daniel Florea. După ieșirea decarului, noul căpitan de la formația giurgiuveană este Valerică Găman.
  • 84 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Ionuț Nedelcearu.
  • 82 | Goluri
    GOOOOL Astra! Filipe Teixeira deschide scorul pe Arena Națională, cu un șut din prima, din interiorul careului, după o pasă a lui Enache, de pe dreapta. Portarul Cerniauskas a plonjat, dar nu a putut interveni ideal și a scăpat mingea pe sub el.
  • 81 | Schimbări
    Cartonaș galben pentru Steliano Filip, după un fault asupra lui Queiros.
  • 74 | Faze meciDinamo
    Astra atacă în valuri în această repriză secundă și presează în preajma careului dinamovist, în timp ce bucureștenii întârzie să își treacă în cont o ocazie periculoasă la poarta lui Lung junior.
  • 71 | Schimbări
    Ultima schimbare la Dinamo: iese Paul Anton (mijlocaș) - accidentat și intră Essombe (atacant).
  • 68 | OcaziiDinamo
    O nouă fază periculoasă a oaspeților! Enache a urcat pe dreapta și i-a pasat scurt lui Queiros în careu, dar șutul puternic al acestuia a fost respins de portarul Cerniauskas de la colțul scurt. Paul Anton a degajat și a îndepărtat pericolul, dar s-a accidentat și se pare că nu mai poate continua.
  • 66 | OcaziiDinamo
    Încă o ocazie pentru Astra! Boldrin a urcat bine din linia a doua pentru o centrare venită de pe stânga și i-a luat fața lui Mevlja, dar nu a reușit să reia cum și-ar fi dorit și a trimis defectuos, peste poartă.
  • 65 | Schimbări
    Schimbare la Dinamo: iese Van Haaren și intră Nedelcearu.
  • 63 | Faze meciDinamo
    Astra presează insistent în acest start de repriză secundă. Budescu a centrat frumos de pe stânga, cu exteriorul, dar Enache - jenat de Ghomsi - nu a reușit să reia spre poartă din mijlocul careului.
  • 58 | Faze meciDinamo
    William de Amorim pătrunde în careu prin stânga, dar greșește driblingul și pierde mingea la o fază care putea deveni extrem de periculoasă pentru poarta dinamovistă.
  • 57 | Schimbări
    Schimbare la Dinamo: iese Gavrilă și intră Ghomsi.
  • 52 | OcaziiDinamo
    Încă o șansă de gol pentru Astra! Budescu a recuperat la 35 de metri de poarta adversă, a avansat câțiva pași și a șutat frumos, dar Mevlja a deviat puțin și balonul s-a dus cu puțin peste bara transversală.
  • 49 | Faze meciDinamo
    Junior Morais șutează din unghi, de pe stânga, după o deviere cu călcâiul, dar portarul prinde din nou mingea trimisă pe jos, către colțul lung.
  • 48 | Faze meciDinamo
    Un nou șut pe poarta gazdelor, dar Cerniauskas prinde cu siguranță, de această dată.
  • 47 | OcaziiDinamo
    Ocazie pentru Astra! Budescu a șutat periculos, la colțul scurt, dar Cerniauskas a reușit să respingă în lateral, iar Fai a acordat corner pentru giurgiuveni.
  • 47 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Van Haaren, după o intrare dură la mijlocul terenului, cu talpa pe tibia lui Lovin.
    Începutul reprizei secunde.
    Pauză pe Arena Națională, acolo unde Dinamo și Astra se află la egalitate, scor 0-0.
  • 44 | Faze meciDinamo
    Șut al lui Gabriel Enache, pe lângă poarta lui Cerniauskas.
  • 42 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Queiros
  • 39 | OcaziiDinamo
    Ocazie pentru Dinamo! Gnohere a pătruns în careu pe dreapta și a șutat pe jos, dar portarul Silviu Lung junior a respins în față, apoi apărarea giurgiuvenilor a îndepărtat pericolul.
  • 30 | Faze meciDinamo
    Gol nevalidat al Astrei. Geraldo Alves, cel care a trimis mingea în plasă cu o lovitură de cap, se afla în offside în momentul în care Găman a deviat către el.
  • 28 | Faze meciDinamo
    Dinamo a echilibrat raportul posesiei în ultimele minute și a petrecut mai multă vreme în preajma careului giurgiuvenilor, dar fără a-și trece în cont vreo ocazie importantă de gol.
  • 24 | Faze meciDinamo
    Gnohere ajunge în poziție de șut, dar mingea e respinsă de apărătorii Astrei.
  • 19 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Teixeira, pentru un fault tare asupra lui Gavrilă, în tușă.
  • 16 | Faze meciDinamo
    Momente de întrerupere pe Arena Națională, după o nouă lovitură primită de Geraldo. Gnohere l-a călcat neintenționat, după un duel direct, iar Șumudică a cerut un cartonaș și pentru golgheterul gazdelor. În cele din urmă, arbitrul Ovidiu Hațegan a lămurit lucrurile.
  • 14 | Faze meciDinamo
    Număr personal al lui Bogdan Gavrilă, care a driblat 4 apărători, dar nu a reușit să continue faza și a pierdut mingea în marginea careului advers.
  • 13 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Cosmin Matei, după o intrare cu talpa asupra lui Geraldo Alves.
  • 10 | Faze meciDinamo
    Astra a dominat teritorial începutul de meci și a avut o posesie net superioară în primele 10 minute.
  • 4 | OcaziiDinamo
    Bară pentru Astra! Enache a urcat pe dreapta și, în duel cu un apărător dinamovist, a centrat din apropierea liniei de fund. Mingea a avut o traiectorie ciudată și s-a dus la colțul scurt, lovind bara. Portarul Cerniauskas, deși surprins, era bine plasat și ar fi respins-o, dacă s-ar fi dus pe spațiul porții.
    Fluier de start al meciului dintre Dinamo și Astra Giurgiu. Fumul torțelor a învăluit stadionul, dar la nivelul terenului vizibilitatea este bună.
  • 0 | Faze meci
    Cele două echipe intră pe teren, iar fanii lui Dinamo pornesc spectacolul în tribune, acolo unde au aprins o mulțime de torțe de diferite culori, de jur împrejurul terenului. În Peluza Cătălin Hîldan flutură zeci de steaguri cu chipul fostului mijlocaș al "câinilor roșii".
Marius ȘumudicăAstra

VIDEO Dinamo - Astra 0-1. Giurgiuvenii au dominat clar și au avut o mulțime de ocazii

Astra a câștigat cu 1-0 pe terenul lui Dinamo și rămâne lider în Liga 1, la finalul turului din sezonul regulat.

Filipe Teixeira a semnat singurul gol al partidei de pe Arena Națională(82), pe finalul unui meci dominat de giurgiuveni, care au avut o sumedenie de faze la poarta lui Cerniauskas.

Derby-ul care a marcat 15 ani de la dispariția lui Cătălin Hîldan a avut o atmosferă extraordinară. Cei peste 20.000 de spectatori de pe Arena Națională au făcut spectacol în tribune.

Astra a început tare și Enache a luat la țintă bara, încă din minutul 4. Gazdele au răspuns prin Rotariu, dar mijlocașul de 20 de ani nu a prins spatiul porții. Cea mai mare ocazie a primei reprize i-a aparținut golgeterului Gnohere, care a fost oprit in extremis de Silviu Lung junior (39).

Repriza secundă a fost dominată de giurgiuveni. Budescu (47) și Junior Morais (49) l-au pus la grea încercare pe Cerniauskas. Nici Queiros nu a putut sa trimita mingea în plasă (68), dar Astra a continuat să forțeze - Fai a avut o intervenție providentiala, la centrarea lui Enache, dar apărarea bucureștenilor nu a mai avut ce face în minutul 83. Teixeira a înscris golul victoriei și Astra și-a asigurat primul loc în Liga 1 la final de tur în sezonul regulat.

Mircea Rednic rămâne fără victorie în fața lui Marius Șumudică, în cele 4 dueluri directe pe care cei doi antrenori le-au avut de-a lungul vremii. Ca fotbaliști, cei doi au fost colegi timp de două sezoane la Rapid, reuşind să cucerească titlul cu gruparea vişinie în ediția 1998-1999.

Anunțul făcut de Dan Șucu, imediat după...