ratari
VIDEO ACS Poli - Dinamo 0-0. ”Câinii” termină anul în afara play-off-ului
VIDEO FC Voluntari - Sepsi 3-0. Victorie categorică a ilfovenilor
FOTBAL:UNIVERSITATEA CRAIOVA-CFR CLUJ, SUPERLIGA SUPERBET (11.02.2023)
Video Cristi Manea și-a anunțat plecarea de la CFR Cluj, după 1-5 cu Farul Constanța

• 90+3 | Goluri
    GOOOOL Barcelona! Pedro face 0-6 din pasa lui Neymar, care s-a descurcat excelent între fundașii adverși, după o pasă de 40 de metri a lui Bartra
  • 88 | Goluri
    GOOOOL Barcelona! Lionel Messi reușește și el dubla, cu un șut la colțul lung, din interiorul careului
  • 82 | Schimbări
    Schimbare la Elche: iese Niguez și intră Coro
  • 79 | Faze meciElche
    Șut slab al lui Messi din lovitura liberă care a rezultat la faza anterioară. Portarul Tyton prinde mingea fără probleme
  • 79 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Lomban
  • 72 | Goluri
    GOOOOL Barcelona! Neymar realizează dubla cu un vole din careu, la capătul unei faze în care catalanii au pasat superb
  • 72 | Schimbări
    Modificare și la gazde: iese Adrian și intră Lomban
  • 70 | Schimbări
    Schimbare la Barcelona: iese Mascherano și intră Busquets
  • 69 | Goluri
    GOOOOL Barcelona! Neymar duce scorul la 0-3, din pasa lui Messi, cu un șut la colțul lung. Gazdele au reclamat un offside la brazilian
  • 66 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Jordi Alba
  • 64 | OcaziiElche
    Pasalic trimite peste poartă din centrul careului cu o reluare grea, după o centrare de pe stânga
  • 60 | Schimbări
    Schimbare la Elche: iese Cisma și intră Albacar
  • 57 | Cartonaşe Roşii (al doilea cartonaş galben)
    Fajr încasează al doilea cartonaș galben și este eliminat. Gazdele rămân în inferioritate numerică
  • 55 | Gol din Penalty
    GOOOOL Barcelona! Lionel Messi transformă lovitura de la 11 metri cu un șut care l-a păcălit pe portarul Tyton
  • 54 | Penalty-uriElche
    Penalty pentru Barcelona! Neymar pătrunde în careu cu mingea la picior și își face mingea către punctul de la 11 metri, dar cade, după un contact cu Pellegrin, iar arbitrul acordă fără dubii lovitură de pedeapsă
  • 53 | OcaziiElche
    Ocazie pentru Barcelona! Neymar a fost la doar câțiva centimetri să agațe dn fața portarului Tyton o minge recentrată cu capul în fața porții de Jordi Alba, dar goalkeeper-ul advers a fost mai rapid și a reținut balonul
  • 48 | Faze meciElche
    Gazdele ajung periculos de aproape de careul Barcelonei, după o serie de erori comise de Pique, dar catalanii reușesc să respingă, în cele din urmă
    Începutul reprizei secunde. Nicio schimbare la vreuna dintre cele două echipe
  • 45 | Final repriza 1
    Pauză la Elche, acolo unde Barcelona conduce cu 1-0
  • 43 | Faze meciElche
    Pedro lovește bara, dar a fost semnalizat în offside
  • 41 | Cartonaşe Galbene
    Fajr încasează și el un cartonaș galben, după ce l-a lovit cu gheata în față pe Rafinha
  • 40 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Jonathas, care va fi suspendat în meciul din etapa viitoare, cu Sevilla
  • 36 | Goluri
    GOOOOL Barcelona! Gerard Pique deschide scorul pentru oaspeți, după o fază la care Elche protestează îndelung. Fundașul central a primit mingea dintr-o lovitură liberă care a fost executată surprinzător pentru gazde, a preluat pe piept și a șutat cu pământul, iar portarul Tyton nu a putut reacționa
  • 35 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Pellegrin
  • 34 | OcaziiElche
    Ocazie pentru Barcelona! Neymar luftează în apropierea porții lui Elche, la o minge venită înalt de pe dreapta atacului catalan
  • 27 | Cartonaşe Galbene
    Aaron Niguez încasează un cartonaș galben
  • 26 | OcaziiElche
    Încă o șansă de gol pentru Elche! Același Fajr a șutat direct la poartă dintr-o lovitură liberă de la peste 20 de metri, dar portarul Bravo a fost atent și a scos în lateral. Gazdele au primul corner al meciului
  • 24 | OcaziiElche
    Ocazie pentru Elche! Claudio Bravo a respins cu greu, cu picioarele, un șut pe jos trimis din afara careului de Fajr
  • 23 | Faze meciElche
    Jonathas are primul șut periculos către poarta lui Bravo, însă a fost semnalizat în offside
  • 21 | OcaziiElche
    Ocazie pentru Barcelona! Messi șutează cu stângul din lovitura liberă pe care tot el a obținut-o, dar trimite cu puțin alături de colțul scurt al porții lui Tyton
  • 20 | Cartonaşe Galbene
    Cisma încasează primul cartonaș galben al meciului, după un fault comis asupra lui Messi, lângă colțul drept al careului celor de la Elche
  • 17 | Faze meciElche
    Barcelona construiește cu răbdare în acest început de meci, iar Elche așteaptă liniștită atacurile catalanilor. Joc destul de așezat în primul sfert de oră
  • 11 | Faze meciElche
    Neymar arată o bună poftă de joc în acest început de meci, dar Elche se apără bine, până acum. Brazilianul a încercat și o pasă filtrantă pentru Messi, dar fundașii gazdelo au fost atenți și au oprit-o
  • 8 | Faze meciElche
    Messi este lansat în careul advers cu o minge foarte lungă, dar portarul Tyton ajunge mai rapid la minge și o prinde fără probleme
  • 5 | Faze meciElche
    Barcelona controlează jocul de la mijlocul terenului. A avut deja câteva incursiuni în jumătatea adversă, dar fără a se apropia periculos de careul gazdelor
  • 1 | Faze meci
    Fluier de start al meciului dintre Elche și Barcelona, din etapa a 20-a din La Liga
Luis EnriqueBarcelona

VIDEO Elche - Barça 0-6. "Duble" Neymar și Messi, în cea mai clară victorie a anului pentru catalani

FC Barcelona ține pasul cu liderul Real Madrid și rămâne la un punct în spatele "albilor". Sâmbătă, catalanii au câștigat cu 4-0 pe terenul lui ElcheÎN DIRECT pe Digi Sport 1.

Golurile vicecampioanei Spaniei au fost marcate de Pique (36), Messi (55 - din penalty, 88), Neymar (69, 72) și Pedro (90+3).

Începutul meciului a fost controlat steril de Barcelona, care nu a șutat pe poartă în prima jumătate de oră, când a amenințat serios numai prin Messi, al cărui șut din lovitură liberă a trecut alături (21). Fajr a trimis puternic din afara careului, dar Bravo a scos cu picioarele (24), iar la poarta cealaltă Neymar a luftat la o minge venită de pe stânga.

Deschiderea de scor a venit din partea lui Pique, aflat la meciul 200 în La Liga. Golul marcat în minutul 36 de fundașul central a declanșat o serie de proteste din partea gazdelor, care au reclamat că lovitura liberă din care i-a venit pasa a fost executată prea repede, înainte ca arbitrul să fluiere și ca jucătorii lui Elche să se poată așeza în apărare. Reușita a fost validată, iar 0-1 a fost și scorul pauzei.

Neymar, care și sâmbătă a arătat o impresionantă poftă de joc, a fost la un pas de gol în minutul 53, iar peste alte două minute a obținut lovitura de la 11 metri din care Lionel Messi a făcut 0-2. A fost primul penalty transformat în gol de Barcelona - și implicit de Messi - în acest sezon.

Gazdele au rămas în inferioritate numerică în minutul 57, când Fajr a încasat al doilea cartonaș galben, înlesnind misiunea Barcelonei. Neymar a realizat dubla cu două goluri în 3 minute, cu două goluri din pasele Messi. Pe primul l-a reușit cu un șut la colțul lung (69), iar pe al doilea cu un vole care l-a lăsat fără reacție pe portarul Tyton (72).

Decarul argentinian și-a trecut și el "doppietta" în cont, fiind găsit excelent în careu de Bartra (88), iar tabela a fost închisă de Pedro Rodriguez (90+3), după o fază în care greul a fost dus de Neymar.

18-0 este scorul în favoarea Barcelonei în cele 4 meciuri jucate în acest sezon contra lui Elche:

VIDEO Barcelona - Elche 3-0 (24 august 2014)
VIDEO Barcelona - Elche 5-0 (8 ianuarie 2015)
VIDEO Elche - Barcelona 0-4 (15 ianuarie 2015)
VIDEO Elche - Barcelona 0-6 (24 ianuarie 2015)

Elche nu a mai înscris în campionat în poarta Barcelonei din 1978.