vincenzo italiano vanessa baleardi (12)
Foto Agitație în Italia! Antrenorul Fiorentinei a sărutat o jurnalistă, deși fiecare e căsătorit cu o altă persoană
Atalanta BC v Liverpool FC - UEFA Europa League Jurgen Klopp, head coach of Liverpool FC, gestures towards fans of Atala
Mesajul lui Jurgen Klopp, la ultimul meci european ca antrenor al lui Liverpool: ”Este o nebunie!”
FOTBAL:UNIVERSITATEA CRAIOVA-CFR CLUJ, SUPERLIGA SUPERBET (11.02.2023)

Dinamo Kiev Dinamo Kiev
Cartonaşe Roşii (al doilea cartonaş galben)
  • 90+5 | Final repriza 2
    Final de meci! Fiorentina se impune cu 2-0, după un meci controlat cu autoritate, şi se califică în semifinalele Europa League, după o pauză de 7 ani.
  • 90+4 | Goluri
    GOOOOOOOOOOOL, 2-0 Fiorentina! Vargas, abia intrat pe teren, a înlăturat toate emoţiile şi a dus scorul mai aproape de realitatea din teren în acest retur.
  • 88 | Schimbări
    Ultima schimbare la Fiorentina. Vargas a intrat în locul lui Salah.
  • 87 | OcaziiFiorentina
    Ocazie Dinamo Kiev! Inexistenţi 85 de minute, oaspeţii au a treia ocazie în trei minute. Guseva  ratat incredibil din câţiva metri, după o lovitură de colţ.
  • 86 | OcaziiFiorentina
    Ocazie Dinamo Kiev! o nouă şansă de gol pentru echipa lui Serghei Rebrov. Gonzalo Rodriguez a fost aproape să-şi înscrie un autogol.
  • 85 | OcaziiFiorentina
    Ocazie Dinamo Kiev! Rybalka, la un pas de a da lovitura pentru oaspeţi, dar Neto a reuşit să prindă în doi timpi şutul mijlocaşului ucrainean.
  • 84 | Schimbări
    A doua schimbare la gazde. Aquilani i-a luat locul lui Pizarro.
  • 79 | Schimbări
    Prima modificare la Fiorentina. Badelj i-a luat locul lui Borja Valero.
  • 69 | Schimbări
    Ultima schimbare la oaspeţi. A ieşit Buyalskiy şi a intrat Sydorchuk.
  • 67 | OcaziiFiorentina
    Ocazie Fiorentina! Joaquin trece şi el pe lângă golul de 2-0, după o acţiune frumoasă a lui Mati Fernandez.
  • 63 | Schimbări
    O nouă modificare la Dinamo Kiev. Kalitvintsev a intrat în locul lui Belhanda.
  • 59 | OcaziiFiorentina
    Ocazie Fiorentina! Mati Fernandez a tras puţin pe lângă poartă, dintr-o poziţie excelentă.
  • 53 | OcaziiFiorentina
    Ocazie Fiorentina! Borja Valero a ratat şansa golului doi, şutând slab, după o acţiune personală de toată frumuseţea a lui Salah, care, efectiv, nu a putut fi deposedat de fundaşii oaspeţilor.
  • 49 | OcaziiFiorentina
    Ocazie Fiorentina! A doua bară a gazdelor. Salah a insistat la o minge în marginea terenului şi a tras din unghi, dar balonul, deviat de un adversar, a lovit bara.
  • 45+2 | Final repriza 1
    Pauză la Florenţa! Echipa lui Vincenzo Montella conduce doar cu 1-0, după o primă repriză pe care a dominat-o categoric. Oaspeţii au rămas în 10 oameni, după eliminarea lui Lens.
  • 45+1 | Schimbări
    Rebrov face prima schimbare, chiar înainte de pauză. Teodorczyk i-a lăsat locul lui Gusev.
  • 45+1 | OcaziiFiorentina
    Ocazie Fiorentina! Gazdele trec pe lângă 2-0 prin Tomovic, care a tras puţin pe lângă poarta lui Shovkovskiy.
  • 43 | Goluri
    GOOOOOOOOOOL, 1-0 Fiorentina! Mario Gomez reuşeşte în cele din urmă să înscrie, cu o execuţie norocoasă, după o centrare a lui Joaquin.
  • 40 | Cartonaşe Roşii (al doilea cartonaş galben)
    Oaspeţii, în 10! Lens a primit al doilea galben, pentru simulare, şi a fost eliminat. Decizia centralului a părut uşor exagerată.
  • 37 | OcaziiFiorentina
    Ocazie Fiorentina! Mati Fernandez nu l-a putut învinge nici el pe Shovkovskiy, care a prins şutul din întoarcere al sud-americanului.
  • 23 | OcaziiFiorentina
    Ocazie Fiorentina! O nouă ratare mare a lui Mario Gomez, care a trimis cu capul pe lângă poartă din câţiva metri.
  • 22 | OcaziiFiorentina
    Ocazie Fiorentina! Mario Gomez iroseşte o nouă şansă de gol, atacantul german fiind blocat providenţial de Shovkovskiy.
  • 14 | Cartonaşe Galbene
    Lens primeşte primul galben al meciului, pentru un fault asupra lui Mati Fernandez.
  • 11 | OcaziiFiorentina
    Ocazie Fiorentina! O nouă oportunitate mare pentru toscani. Şutul deviat al lui Borja Valero a trecut puţin pe lângă poartă.
  • 10 | OcaziiFiorentina
    Ocazie Fiorentina! Dinamo Kiev e în corzi. Marcos Alonso a tras excelent din marginea careului, dar mingea a lovit transversala.
  • 9 | OcaziiFiorentina
    Ocazie Fiorentina! Gazdele continuă să domine, iar Salah a fost aproape de gol, dar Shovkovskiy a respins şutul egipteanului.
  • 5 | Faze meciFiorentina
    Gol anulat Fiorentina! Mario Gomez a marcat pentru gazde, dar reuşita sa, venită după o eroare a portarului ucrainean, a fost anulată pentru offside.
  • 2 | OcaziiFiorentina
    Ocazie Fiorentina! Gazdele au ratat prima şansă a meciului. Mario Gomez nu a reuşit să ajungă la centrarea foarte bună a lui Joaquin.
Serghei RebrovDinamo Kiev

VIDEO Fiorentina - Dinamo Kiev 2-0. Toscanii revin într-o semifinală de cupă europeană după 7 ani

Fiorentina revine în semifinalele UEFA Europa League, acolo unde n-a mai fost de pe vremea când Adrian Mutu îmbraca tricoul viola. Toscanii au jucat ultima oară în această fază a competiţiei în 2008, când au fost eliminaţi de Glasgow Rangers.

Echipa lui Vincenzo Montella s-a impus cu 2-0 pe teren propriu, la capătul unui meci pe care l-a controlat cu autoritate şi pe care îl putea câştiga mult mai clar.

După 1-1 la Kiev, Dinamo a început ezitant returul de pe Artemio Franchi, iar gazdele şi-au creat foarte multe ocazii încă din startul întâlnirii. Fiorentina a vut inclusiv o bară, prin Marcos Alonso.

Ucrainenii au fost incapabili de replică şi au mai primit o lovitură cu cinci minute înainte de pauză, când Lens a fost eliminat pentru două galbene. Aproape imediat, Mario Gomez, care până atunci ratase din toate poziţiile, a deschis scorul, în urma unei execuţii norocoase.

Italienii puteau face 2-0 în debutul părţii secunde, când şutul lui Salah, deviat de Danilo Silva, a lovit bara.

Cu om în minus şi inexistenţi în atac aproape întregul meci, oaspeţii au fost aproape de a trimiste partida în prelungiri pe final, când au avut trei ocazii în trei minute. În cele din urmă, Vargas, abia intrat pe teren, a înlăturat orice emoţie cu golul de 2-0, venit la capătul unei acţiuni personale, în al patrulea minut de prelungire.

Video Manchester City - Real Madrid 1-1 (3-4...

Exclusiv Florin Prunea a văzut imaginile cu...