Liverpool Liverpool
Bournemouth Bournemouth
    Fluier final.
  • 90+2 | OcaziiLiverpool
    Ocazie pentru Bournemouth! Liverpool a avut mari emoții la pătrunderea în careu a lui Ritchie, care a finalizat cu un șut surprinzător la colțul scurt, scos în corner in extremis de portarul Bogdan.
  • 88 | Schimbări

Ultima schimbare la Liverpool: iese Roberto Firmino și intră Adam Lallana.

• 85 | Faze meciLiverpool
    Rantie are prima acțiune de la intrarea pe teren, dar șutul său cu stângul, din afara careului, se duce peste poartă.
  • 82 | Schimbări
    Ultima schimbare la Bournemouth: iese Junior Stanislas și intră Rantie.
  • 81 | OcaziiLiverpool
    Ocazie pentru Liverpool! Portarul Federici a plonjat spectaculos și a respins în corner un șut trimis direct pe poartă de Teixeira, din lovitura liberă care a rezultat la faza precedentă.
  • 80 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru MacDonald, după un fault comis în fața propriului careu.
  • 71 | Schimbări
    Încă o înlocuire la Bournemouth: iese Kermorgant, înlocuit de Tomlin.
    Modificare la oaspeți: iese Arter și intră King.
  • 65 | Schimbări
    Schimbare la Liverpool: iese Brannagan și intră Lucas Leiva
  • 61 | Cartonaşe Galbene
    Joe Allen încasează primul cartonaș galben al meciului.
  • 58 | OcaziiLiverpool
    Șansă de gol pentru Liverpool! Firmino i-a "furat" mingea unui adversar, a pătruns în careu și a șutat pe jos, în cross, dar mingea a trecut la mică distanță de stâlpul drept al porții oaspeților.
  • 49 | OcaziiLiverpool
    Ocazie pentru Bournemouth! MacDonald a reluat puternic cu capul o centrare venită dintr-un corner de pe stânga, dar a trimis cu puțin pe lângă poartă.
    Începutul reprizei secunde.
  • 45+2 | Final repriza 1
    Pauză pe Anfield, acolo unde Liverpool conduce cu 1-0 în fața lui Bournemouth.
  • 45+2 | OcaziiLiverpool
    Șansă de gol pentru Liverpool! Ibe a pătruns în careu pe dreapta și a driblat frumos un adversar, înainte de a centra pentru Origi. Belgianul a ratat lovitura de cap, iar mingea a ajuns la Joao Teixeira, al cărui șut din întoarcere a lovit plasa laterală.
  • 39 | OcaziiLiverpool
    Ocazie pentru Bournemouth! Portarul Bogdan a avut o nouă intervenție excelentă, la un șut trimis de Stanislas dintr-o lovitură liberă din colțul stâng al careului "cormoranilor".
  • 35 | Faze meciLiverpool
    Roberto Firmino trece discret mingea printre picioarele unui adversar, în afara careului, mai face un pas și șutează cu efect, dar portarul Federici reușește să rețină în doi timpi.
  • 33 | Schimbări
    Schimbare la Liverpool: iese Kolo Toure - accidentat - și intră Martin Skrtel.
  • 30 | Faze meciLiverpool
    Kolo Toure s-a accidentat în urma unei faze în care a respins mingea în afara terenului la un atac al oaspeților. Se pare că este vorba de o leziune musculară la coapsă și nu mai poate continua.
  • 27 | Faze meciLiverpool
    Lovitură liberă pentru Liverpool din stânga careului, din apropierea liniei de fund, dar apărarea lui Bournemouth scapă cu bine din această fază.
  • 20 | OcaziiLiverpool
    Ocazie pentru Bournemouth! Pugh a pătruns pe stânga și a centrat din careu, pentru lovitura de cap a lui Junior Stanislas, scoasă în corner de portarul Bogdan.
  • 17 | Goluri
    GOOOOL Liverpool! Fundașul lateral Nathaniel Clyne deschide scorul pentru gazde, la capătul unei faze spectaculoase. Joao Teixeira a primit în careu, la limita offside-ului, a trimis senzațional cu călcâiul, învingându-l pe portar, dar Smith a respins de pe linia porții. Clyne a venit din spate și a trimis din prima, punctând pentru 1-0.
  • 15 | Faze meciLiverpool
    Ocazie pentru Liverpool! Șut puternic al lui Firmino, din afara careului, scos în corner de portarul oaspeților.
  • 8 | Faze meciLiverpool
    Pugh încearcă un șut din afara careului, dar mingea este blocată de un apărător al lui Liverpool.
  • 5 | OcaziiLiverpool
    Ocazie pentru Bournemouth! Portarul Adam Bogdan a intervenit salvator la un șut al lui Junior Stanislas, care putea profita de o greșeală comisă de Joe Allen. Stanislas a pătruns în careu, a driblat un adversar și, ajuns față în față cu portarul, a trimis pe jos, dar maghiarul a respins.
  • 1 | Faze meciLiverpool
    Liverpool este periculoasă încă din primul minut, dar șutul lui Firmino, din pasa lui Ibe, nu prinde cardrul porții lui Federici.
Eddie HoweBournemouth

VIDEO Liverpool - Bournemouth 1-0. Emoții mari la prima victorie sub comanda lui Klopp

În direct pe Digi Sport 3, Liverpool a câștigat cu 1-0 în fața lui Bournemouth, la primul succes sub comanda lui Jurgen Klopp și s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Ligii Angliei.

Nathaniel Clyne a marcat în minutul 17 singurul al meciului de miercuri pe Anfield Road, după o fază în care un apărător al oaspeților respinsese de pe linia porții o minge trimisă spectaculos de Joao Teixeira.

Liverpool a fost pusă serios la încercare. Bournemouth a avut prima ocazie Anfield, prin Stanislas, încă din minutul 5, dar portarul Bogdan a fost în zi mare. În minutul 17, Nathaniel Clyne a marcat primul său gol la Liverpool, care avea să fie și cel care a adus calificarea "cormoranilor".

Replica nou-promovatei din Premier League a venit tot de la Stanislas, dar portarul Adam Bogdan i-a respins atât lovitura de cap din apropiere (20), cât și șutul periculos din fază fixă (39).

Repriza secundă a început cu încă o ratare pentru Bournemouth, semnată de McDonald (49). În replică, Teixeira şi-a încercat norocul pentru "cormorani" din lovitură liberă (81). Meciul s-a terminat cu încă o ocazie mare pentru Bournemouth semnată în minutele de prelungiri (90+2).

S-a terminat 1-0 pentru Liverpool, care merge în sferturile de finală ale Cupei Ligii Angliei după primul succes de la numirea lui Jurgen Klopp.

Rezultatele din celelalte meciuri disputate miercuri seară în optimile Cupei Ligii Angliei:

Manchester City - Crystal Palace 5-1 *
Southampton - Aston Villa 2-1 *
Manchester United - Middlesbrough 0-0 (1-3 d.l.d.) *

* echipele cu numele îngroșate s-au calificat în sferturile de finală ale Cupei Ligii Angliei.