Etapa 1 Liga a2-a: Corvinul Hunedoara-Gloria Buzau

Dinamo Dinamo
  • 90+4 | Final repriza 2
    Fluier final. Pandurii - Dinamo 2-1 în turul semifinalelor Cupei Ligii României
  • 90+1 | OcaziiPandurii
    Ocazie pentru Pandurii! Dan Nistor a driblat și a șutat din marginea careului, dar portarul Farnolle a respins în lateral
  • 89 | Faze meciPandurii
    Dinamo forțează egalarea, dar Bilinski nu poate să trimită pe poartă, deși i-a luat fața portarului la o centrare din corner și a reluat cu capul
  • 84 | Goluri
    GOOOOL Pandurii! Eric de Oliveira îi readuce pe gorjeni în avantaj, la câteva zeci de secunde de la intrarea pe teren. A profitat de indecizia apărării dinamoviste, păstrând mingea la picior în careul oaspeților, chiar dacă primul șut i-a fost respins de un apărător. Balonul i-a revenit, iar al doilea șut s-a dus direct la colțul lung
  • 84 | Schimbări
    Ultima schimbare la gazde: iese Mihai Roman, autorul golului gorjenilor, înlocuit de Eric de Oliveira
  • 82 | Schimbări
    Modificare și la Pandurii: iese Buleică și intră Pleașcă
    Ultima schimbare la Dinamo: iese Marian Cristescu și intră Boubakar
  • 78 | Goluri
    GOOOOL Dinamo! Steliano Filip egalează pentru bucureșteni, împingând mingea în poartă după ce Marius Niculae o reluase în bară dintr-o poziție incomodă. Nu a fost vorba de offside, fiindcă fundașul stânga se afla în spatele mingii, în momentul în care Niculae a șutat
  • 76 | Faze meciPandurii
    Momente bune pentru Dinamo, care aduce mai des mingea în preajma careului gorjean. Elevii lui Mihai Teja au, însă, probleme la ultima pasă
  • 71 | Faze meciPandurii
    Bărboianu centrează de pe dreapta, dar Kamil Bilinski îi strică mingea lui Alexe - care era mai bine plasat - și trimite peste poarta lui Gliwa
  • 68 | Faze meciPandurii
    Dan Nistor încearcă o boltă surprinzătoare de la mare distanță, dar mingea nu prinde spațiul porții
  • 67 | Schimbări
    Schimbare la Pandurii: iese Nicoară și intră Shalaj
  • 65 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Mihai Roman
  • 63 | OcaziiPandurii
    Șansă de gol pentru Pandurii! Nicoară a primit de la Dan Nistor, a pătruns în careu și l-a întors pe Nedelcearu, apoi a șutat la colțul lung, dar cu puțin alături de poartă
  • 61 | Schimbări
    A doua schimbare la Dinamo: iese Valentin Lazăr și intră Kamil Bilinski
  • 58 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Nicoară, după o ținere asupra lui Gavrilă, la mijlocul terenului
  • 57 | Faze meciPandurii
    Cei de la Pandurii ajung din nou în careul lui Dinamo, dar Nedelcearu intervine foarte bine la pasa lui Nicoară
  • 49 | Faze meciPandurii
    Marius Niculae, care are deja un cartonaș galben, își lovește un adversar cu cotul, într-un duel aerian pentru minge. Arbitrul Marius Avram l-a avertizat să aibă grijă la astfel de gesturi, pentru că ar putea fi eliminat
  • 47 | OcaziiPandurii
    Ocazie pentru Pandurii! Pintilii a șutat spectaculos, din prima, de la circa 20 de metri, dar intervenția lui Farnolle a fost pe măsură și francezul a respins în lateral
  • 46 | Schimbări
    Prima schimbare a meciului este efectuată de Dinamo, încă de la pauză: iese Grozav și intră Gavrilă
    Începutul reprizei secunde
  • 45+1 | Final repriza 1
    Pauză la Târgu Jiu, acolo unde gazdele de la Pandurii conduc cu 1-0 în fața lui Dinamo, în turul semifinalelor Cupei Ligii României, primul joc oficial din România în 2015
  • 45 | Faze meci
    De la margine se arată un minut de prelungiri pentru prima repriză
  • 41 | Faze meciPandurii
    Dinamo are mari probleme la construcție și nu se poate apropia periculos de careul gorjenilor, care îi marchează foarte bine pe oamenii din avanposturile bucureștenilor și fac un pressing agresiv la omul aflat la minge
  • 38 | Faze meciPandurii
    Paul Anton șutează de la distanță, dar insuficient puternic și de bine plasat și nu îi poate pune probleme portarului dinamovist
  • 33 | OcaziiPandurii
    Ocazie pentru Pandurii! Mihai Roman a reluat cu capul o centrare venită de pe stânga, din partea lui Momcilovic, însă mingea trimisă cu boltă a căzut pe plasa porții apărate de Farnolle
  • 30 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Marius Niculae, după un fault tare comis asupra lui Cordoș
  • 27 | Faze meciPandurii
    Dinamo încearcă să țină de minge și să preseze în jumătatea adversă de teren, dar elevii lui Iordănescu închid bine culoarele către poarta lui Gliwa. Dinamo încă nu a avut vreo ocazie importantă
  • 22 | Faze meciPandurii
    Gorjenii ajung din nou periculos în careul dinamovist, prin Nicoară, care a fost lansat în flancul stâng. Centrarea acestuia, din prima, a fost respinsă în corner de apărătorii dinamoviști
  • 18 | OcaziiPandurii
    Încă o șansă de gol pentru gazde! Paul Anton a executat o nouă lovitură liberă, de această dată optând pentru o pasă interesantă, cu boltă. Mingea a fost respinsă până la Buleică, dar șutul acestuia a fost slab și a ieșit în aut de poartă
  • 16 | OcaziiPandurii
    Ocazie pentru Pandurii! Paul Anton a șutat direct pe poartă dintr-o lovitură liberă din preajma careului, dar portarul Farnolle a plonjat și a respins în lateral
  • 11 | Cartonaşe Galbene
    Steliano Filip încasează primul cartonaș galben al meciului, după o intrare dură, cu talpa înainte, asupra lui Paul Anton
  • 7 | Goluri
    GOOOOL Pandurii! Mihai Roman deschide scorul rapid în fața lui Dinamo, cu un șut printre picioarele portarului Farnolle, după ce o pasă inteligentă a lui Pintilii l-a lansat excelent către poartă
  • 4 | Faze meciPandurii
    Marius Niculae este lansat cu o pasă printre apărătorii adverși, dar portarul Gliwa este mai rapid și ajunge la minge înaintea atacantului dinamovist
  • 2 | Faze meci
    Gazdele de la Pandurii au vândut 1.500 de bilete pentru meciul cu Dinamo, de marți seară, din turul semifinalelor Cupei Ligii României
  • 1 | Final repriza 1
    Fluier de start al meciului dintre Pandurii și Dinamo, din turul semifinalelor Cupei Ligii României
Mihai TejaDinamo

VIDEO Pandurii - Dinamo 2-1. Gorjenii au prima șansă la calificarea în finala Cupei Ligii

Pandurii Târgu Jiu a câștigat cu 2-1 în fața lui Dinamo, în primul meci oficial din 2015 în România, transmis ÎN DIRECT pe Digi Sport 1 în turul semifinalelor Cupei Ligii României.

Mihai Roman (7) și Eric de Oliveira (84) au semnat golurile gazdelor de marți seară, în timp ce pentru bucureșteni a punctat Steliano Filip (78).

La primele lor meciuri pe băncile celor două formații, antrenorii Edi Iordănescu și Mihai Teja au aruncat în luptă tot ce au avut mai bun. Avantaj pentru gazde, pentru care Mihai Pintilii a intrat printre titulari la mai puțin de 3 ore de când a fost legitimat cu succes. Mijlocașul împrumutat de la Al Hilal i-a pasat ideal lui Mihai Roman în minutul 7, când nouarul oltenilor l-a executat pe portarul Farnolle și a deschis scorul.

Oaspeții nu s-au regăsit în prima repriză. Construcția a fost anevoioasă și ocaziile le-au lipsit, în timp ce elevii lui Edi Iordănescu au închis bine culoarele către propria poartă și au continuat să domine și să amenințe poarta dinamovistă. Paul Anton a șutat și el dintr-o lovitură liberă, dar Farnolle a scos în lateral (16), apoi Mihai Roman a reluat cu capul peste (33).

Tot gazdele au fost mai active și în debutul reprizei secunde. Pintilii l-a pus din nou la încercare pe Farnolle cu un șut din prima, de la 20 de metri, dar francezul a fost din nou atent (47). Nicoară a fost și el aproape de gol (63), apoi au apărut și fazele periculoase ale dinamoviștilor. Bilinski - intrat în repriza secundă - și Alexe nu s-au înțeles la o centrare a lui Bărboianu, iar polonezul nu a nimerit ținta (71). Efortul dinamoviștilor a fost răsplătit, în cele din urmă. Marius Niculae, lansat cu o pasă peste apărarea adversă, a reluat pe lângă portar, dar a nimerit bara, dar Steliano Filip a urmărit excelent și a împins mingea în poartă pentru 1-1.

Egalitatea a rezistat doar 6 minute pe tabela de marcaj. Edi Iordănescu l-a trimis pe teren pe Eric de Oliveira, întors după o accidentare și un transfer transfer ratat la Al Ahli. Brazilianul a punctat la numai 17 minute de când a intrat și a izbucnit în lacrimi, reușita sa dându-le prima șansă gorjenilor pentru calificarea în finală.

Returul semifinalelor Cupei Ligii României, Dinamo - Pandurii, se joacă pe 11 martie, ÎN DIRECT pe Digi Sport 1.

PROGRAMUL TV COMPLET AL CANALELOR Digi Sport

Video Liviu Ungurean ”Bocciu” și ceilalți doi...

bocciu

Video Ucraina - Islanda 2-1 / Polonia și...

Berlin, Deutschland, 06.03.2024: Bundesinnenministerium: 100-Tage-Countdown-Event zur Fußball-Europameisterschaft 2024:

Horațiu Moldovan i-a transmis un mesaj...

Atletico de Madrid v Real Betis, La Liga EA Sports Football, Civitas Metropolitano Stadium, Madrid, Spain - 3 March 2024

Video Ianis Hagi a marcat contra Columbiei și...

FOTBAL:COLUMBIA-ROMANIA, AMICAL (26.03.2024)

MEDIA: Digi Sport Special, ora 21:30, ÎN DIRECT la Digi Sport 1

"A fost cel mai bun!" Columbienii au remarcat un singur jucător român, după amicalul de la Madrid

Screenshot 2024-03-26 at 22.07.30

Doar 6 din 17! Notele, după România - Columbia 2-3: un ”Tricolor” a strălucit și a fost omul meciului

profimedia-0859843479

România - Columbia 2-3. "Tricolorii" au evitat rușinea pe final de meci! Rezultat istoric pe Metropolitano