cosmin-contra
Nu l-au iertat! Cosmin Contra, suspendat și amendat drastic în Arabia Saudită
FOTBAL:UNIVERSITATEA CRAIOVA-CFR CLUJ, SUPERLIGA SUPERBET (11.02.2023)
Video Cristi Manea și-a anunțat plecarea de la CFR Cluj, după 1-5 cu Farul Constanța

• 90+3 | OcaziiPetrolul Ploiești
    Ocazie mare pentru Petrolul! Dore a primit în centru, în interiorul careului, dar șutul său a fost blocat excelent de portarul Niculescu, ieșit în întâmpinare
  • 90 | Faze meci
    De la margine se arată trei minute de prelungire
  • 86 | OcaziiPetrolul Ploiești
    Ocazie imensă pentru Universitatea Cluj! Rilke a scăpat pe dreapta, a pătruns în careu și a șutat, dar Pecanha a respins în față. A urmat un luft al lui Ursu, apoi nou șut, de această dată a lui Bucșă, din marginea careului, dar pe direcția portarului, care a prins cu siguranță
  • 84 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Rilke
  • 75 | Schimbări
    Modificare și la Petrolul: iese Pablo De Lucas și intră Boudjemaa
  • 73 | OcaziiPetrolul Ploiești
    Hoban a primit o pasă excelentă, peste apărarea clujenilor, dar nu a reușit să ajungă mingea, pe care a prins-o portarul Niculescu
  • 70 | Faze meci
    Ceața s-a mai ridicat, iar vizibilitatea este mai bună pe stadionul Ilie Oană
  • 68 | Faze meciPetrolul Ploiești
    Priso pătrunde în careu, dar pasa lui este blocată, iar fundașii reușesc să evite și cornerul
  • 56 | Faze meciPetrolul Ploiești
    Borza îl faultează tare pe De Lucas și ar fi putut primi al doilea cartonaș galben, însă este iertat de arbitrul Rusandu, care dictează doar fault
  • 52 | Goluri
    GOOOOL Petrolul! Hamza realizează dubla, fructificând o pasă excelentă a lui Priso, după o frumoasă acțiune personală
  • 50 | Faze meci
    Petroliștii încep la fel de bine repriza secundă
    Începutul reprizei secunde
  • 45+2 | Final repriza 1
    Pauză la Ploiești, acolo unde Petrolul conduce cu 1-0 contra Universității Cluj
  • 45+1 | Cartonaşe Galbene
    Borza încasează un cartonaș galben, după o intrare dură în tușă, asupra lui Alcenat
  • 45 | Faze meci
    De la margine se arată un minut de prelungire pentru prima repriză
  • 44 | OcaziiPetrolul Ploiești
    Teixeira primește o minge în partea stângă a careului, preia pe piept și șutează, dar trimite prea slab, iar portarul prinde cu siguranță
  • 42 | Faze meciPetrolul Ploiești
    Hamza lovește cu capul din marginea careului, dar Niculescu e atent și rețin în doi timpi, de pe linia porții
  • 40 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Priso, după o cădere în careu. A fost contact, însă arbitrul Rusandu a considerat că e vorba de o simulare
  • 39 | Goluri
    GOOOOL Petrolul! Younes Hamza deschide scorul pentru gazde, cu o reluare pe spate, din recentrarea lui Teixeira. Mingea s-a dus la colțul lung, fără speranțe pentru portarul Niculescu. După marcarea golului, tunisianul a arborat un tricou inscripționat cu mesajul "Lupii nu își abandonează puiul. Cu toții alături de Vlad", dedicat unui junior al Petrolului, diagnosticat cu o boală gravă
  • 36 | Faze meci
    Lupta se dă în continuare la mijlocul terenului. Clujenii au ajuns rar în careul lui Pecanha, fără să îi dea cu adevărat emoții, în timp ce petroliștii par să nu găsească de minute bune vreun culoar către poarta lui Niculescu
  • 30 | OcaziiPetrolul Ploiești
    Șut de la distanță trimis de Teixeira, pe jos, dar Niculescu a fost atent și a prins cu siguranță
  • 27 | OcaziiPetrolul Ploiești
    Ocazie mare pentru Petrolul! Juan Albin a primit o minge în spatele apărării clujene, l-a depășit pe Ninu și a pătruns în careu, dar portarul Niculescu a prins cu siguranță bolta încercată de uruguayan
  • 20 | Schimbări
    Prima schimbare este efectuată de Universitatea Cluj: iese Kovacs - accidentat - și intră Calcan, care își dă seama abia peste câteva minute că a luat tricoul greșit. Îl îmbrăcase pe cel cu numărul 17, al lui Takacs
  • 18 | Faze meci
    Jocul se dispută în general la mijlocul terenului, deocamdată fără pericol în preajma celor două porți
  • 9 | Faze meciPetrolul Ploiești
    Contraatac frumos al ploieștenilor, finalizat cu centrare pe jos a lui Hamza, prinsă de portarul Niculescu
  • 7 | Faze meciPetrolul Ploiești

Hamza primește în stânga, pătrunde în careu și cade, după un duel cu un adversar, cerând penalty, dar portarul Lucian Rusandu lasă jocul să continue

• 5 | Faze meci
    Început echilibrat al meciului de la Ploiești, fără vreo ocazie mare la vreuna dintre cele două porți. Între timp, ceața devine din ce în ce mai densă
  • 4 | Faze meciPetrolul Ploiești
    Cristocea încearcă un șut de la mare distanță, cu stângul, dar trimite defectuos, cu mult alături de poarta lui Pecanha
    Fluier de start al meciului dintre Petrolul Ploiești și Universitatea Cluj, din etapa a 18-a a Ligii 1
Mihai TejaUniversitatea Cluj

VIDEO Petrolul - 'U' Cluj 2-0. ''Dubla'' lui Hamza a rezolvat victoria, chiar de ziua antrenorului Contra

Petrolul a ajuns la al cincilea meci consecutiv fără gol primit pe teren propriu. Duminică, ploieștenii au câștigat cu 2-0 contra Universității Cluj, chiar în ziua în care antrenorul Cosmin Contra a împlinit 38 de ani.

Ambele goluri au fost marcate de Younes Hamza, în minutele 39 și 52, din pasele lui Teixeira, respectiv Priso.

Elevii lui Contra au avut meciul la discreție și au dominat pe parcursul celor 90 de minute, ratând o serie de ocazii, cele mai mari prin Juan Albin (27, la 0-0) și Teixeira (44, când gazdele aveau deja 1-0). În repriza secundă, la adăpostul avantajului de două goluri luat după ce Hamza a reșit dubla din pasa lui Priso, au redus motoarele și fazele periculoase s-au împuținat.

Cea mai mare ocazie a oaspeților a venit cu patru minute înainte de finalul timpului regulamentar. Rilke a pătruns pe dreapta în careu, a șutat către colțul lung, dar Pecanha a respins în față. Ursu - intrat pe parcursul reprizei secunde - a luftat, iar Bucșă, venit pe urmărire, a trimis pe direcția goalkeeper-ului gazdelor, care a păstrat poarta intactă. Ratarea lui Dore (90+3) a încheiat un joc dominat de la un capăt la celălalt de galben-albaștri.

Exclusiv Florin Prunea a văzut imaginile cu...