FINAL! REAL CÂȘTIGĂ A ZECEA OARĂ CHAMPIONS LEAGUE!
    Varane e avertizat și el. Diego Simeone e eliminat pentru o altercație cu fundașul francez al Realului.
  • 120 | Cartonaşe Galbene
    Ronaldo vede galben pentru că și-a dat jos tricoul după gol.
  • 120 | Gol din Penalty

GOOOOL REAL! GOOOOL RONALDO! Portughezul transformă lovitura de la 11 metri. Real - Atletico 4-1!

• 120 | Penalty-uri
    Ronaldo e agățat în careu de Godin și se dictează penalty.
  • 118 | Goluri
    GOOOOL REAL! GOOOOL MARCELO! Brazilianul pătrunde nestingherit spre careu, șutează de la 18 metri, Alderweireld nu poate bloca și mingea se duce în poartă! Real - Atletico 3-1!
  • 114 | Ocazii
    Minge lungă în careul Realului, Casillas iese greșit, Godin prelungește spre Tiago, dar acesta șutează peste poartă.
  • 110 | Goluri

GOOOOOL REAL! GOOOOOOL BALE! Di Maria scapă singur în careu pe stânga, după ce l-a driblat pe Juanfran, șutează spre colțul lung, Courtois respinge cu piciorul, dar Bale sare ăn fața lui Alderweireld și înscrie cu capul, în poarta goală! Real - Atletico 2-1!

• 108 | Faze meci
    Modric șutează de la 17 metri, mingea e deviată și prinsă apoi de Courtois.
  • 106 |
    A început repriza a doua a prelungirilor.
  • 105 |
    Final al primei reprize de prelungiri.
  • 105 | Faze meci
    Corner de pe stânga, centrare la 12 metri, de unde Varan trimite cu capul, însă Courtois prinde.
  • 100 | Cartonaşe Galbene
    Gabi e avertizat pentru un fault asupra lui Marcelo.
  • 91 |
    A început prima repriză de prelungiri.
  • 90+5 | Final repriza 2
    S-au terminat primele 90 de minute. Urmează prelungiri.
  • 90+3 | Goluri

GOOOOL REAL! GOOOOL SERGIO RAMOS! Modric centrează din corner de pe dreapta, Sergio Ramos reia cu capul de la 11 metri, de lângă Tiago, și trimite în plasă! Real - Atletico 1-1!

• 90 | Faze meci
    Cinci minute de prelungire!
  • 86 | Cartonaşe Galbene
    Koke e avertizat după un fault asupra lui Modric.
  • 84 | Ocazii
    Marcelo pasează în dreapta spre Carvajal, acesta centrează prin fața porții, Courtois greșește, mingea e recuperată de Isco, dar centrarea e reținută de Courtois.
  • 83 | Schimbări
    La Atletico iese accidentat Filipe Luis și intră Alderweireld.
  • 79 | Ocazii
    Iso scapă singur în careu pe partea dreaptă, Godin iese în întâmpinare și are o intervenție excepțională, deposedându-l pe jucătorul Realului.
  • 79 | Schimbări
    La Real iese Benzema și intră Morata.
  • 78 | Ocazii

Bale scapă singur în dreapta, intră în careu, dar șutează cu stângul, pe lângă poartă.

• 74 | Faze meci
    Centrare la colțul lung, Varane retrimite cu capul în care și Ronaldo reia din vole, peste transversală.
  • 74 | Cartonaşe Galbene
    Juanfran vede galben după un fault asupra lui Di Maria.
  • 73 | Ocazii
    Gareth Bale a reprimit mingea la 18 metri, ușor în dreapta, a așutat din prima, dar la un metru de poarta lui Atletico.
  • 72 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben văzut de David Villa pentru un atac întârziat asupra lui Casillas.
  • 67 | Ocazii
    Fază prelungită de atac a Realului, Benzema scoate din careu spre Isco, dar șutul acestuia se duce afară.
  • 66 | Schimbări
    Iese Raul Garcia și intră Sosa, la Atletico.
  • 59 | Schimbări
    A doua schimbare simultană la Real: Marcelo îi ia locul lui Coentrao.
    La Real iese Khedira și intră Isco.
  • 57 | Ocazii
    Minge respinsă greșit de defensiva Realului, Adrian reia din vole spre poartă, Khedira deviază și mingea iese în corner.
  • 55 | Ocazii
    Centrare din corner de pe stânga, mingea e bâlbâită în careul lui Atletico, ajunge la Ronaldo, care șutează, dar șutul său e deviat în afara terenului.
  • 54 | Ocazii

Ronaldo șutează de la 24 de metri, din lovitură liberă, mingea e deviată și Courtois respinge de sub transversală.

• 52 | Cartonaşe Galbene
    Miranda e avertizat pentru un fault asupra lui Di Maria.
  • 51 | Faze meci
    Koke centrează de pe stânga paralel cu linia careului de 16 metri, Raul Garcia reia din vole, peste poartă.
    S-a reluat meciul!
  • 45+2 | Final repriza 1
    PAUZĂ
  • 45+1 | Cartonaşe Galbene
    Khedira este avertizat după un fault asupra lui David Villa.
  • 41 | Ocazii
    Gabi centrează din corner de pe dreapta, Adrian reia cu capul, foarte periculos, mingea trecând puțin peste transversală.
  • 36 | Goluri

GOOOOOL ATLETICO! GOOOOOOL GODIN! După un corner de pe dreapta respins prea aproape, mingea e retrimisă în careul Realului, Casillas iese la 7 metri, greșit, Godin sare lângă Khedira și trimite cu capul în poartă. Real - Atletico 0-1!

• 32 | Ocazii

Tiago a greșit o pasă la 40 de metri de poartă, trimițând direct la Bale. Galezul a luat acțiunea pe cont propriu, a pătruns printre doi adversari, a intrat în careu și a șutat pe lângă Courtois, dar și pe lângă poartă.

• 28 | Ocazii
    Ronaldo bate lovitura liberă de la 26 de metri, lateral stânga, mingea mușcă pământul în careul mic, dar Courtois prinde cu siguranță.
  • 27 | Cartonaşe Galbene

Ramos e și el avertizat după o altercație cu Raul Garcia.

Cartonaș galben văzut de Raul Garcia, după un fault din spate asupra lui Di Maria.
  • 23 | Faze meci
    Modric execută o lovitură liberă de pe stânga, din colțul careului, dar centrarea sa șutată e reținutăd e Courtois.
  • 9 | Schimbări
    SCHIMBARE LA ATLETICO! Diego Costa nu poate fizic și este înlocuit cu Adrian.
  • 6 | Faze meci
    Verticalizare a Realului, cu pasă directă a lui Benzema în centru, pentru Bale, Courtois iese oportun și prinde.
Diego SimeoneAtletico Madrid

VIDEO Real - Atletico 4-1, după prelungiri. Conduși în minutul 90+3, "albii" câștigă al zecelea trofeu UCL

Atletico era învingătoarea finalei UEFA Champions League în minutul 90+3, dar Real este echipa care se bucură acum, pentru că un meci se termină abia când arbitrul fluieră finalul lui! Iar Sergio Ramos a marcat golul de 1-1 în acel minut 90+3 și a trimis disputa de la Lisabona în prelungiri! Apoi Gareth Bale și-a încununat primul sezon pe Santiago Bernabeu cu golul care a deschis larg drumul spre La Decima.

Jose Mourinho e sigur invidios văzând atâta expozeu tactic în finala spaniolă de la Lisabona, cât nici chiar el n-ar putea inventa pentru o singură partidă. Diego Simeone și Carlo Ancelotti s-au temut suficient de mult unul de celălat încât să înceapă prudent meciul să abia după o oră să schimbe registrul. O oră în care n-au prea fost faze de poartă, ci doar o luptă surdă în jumătatea neutră de teren dintre cele două careuri.

Tehnicianul lui Atletico a primit după numai 9 minute prima lovitură. Titularizat surprinzător, Diego Costa n-a rezistat fizic și a cerut schimbarea, fiind înlocuit de Adrian. Fără brazilianul naturalizat spaniol în atac Atleti și-a pierdut forța, dar a rămas la fel de arțăgoasă ca de obicei și dispusă la efort până la epuizare.

Și tocmai această dispoziție avea să o trădeze în final pe formația de pe Manzanares, dacă judecăm meciul fără să ținem cont de ghinionul de a primi gol în al treilea minut al prelungirilor. Epuizați, jucătorii lui Atletico au cedat fizic în cele 30 de minute ale prelungirilor.

Godin a deschis scorul la o fază fixă (36), profitând de greșeala lui Casillas, ieșit din poartă aiurea, dar și de indecizia lui Khedira, omul său de marcaj. E drept, fundașul uruguayan al lui Atletico, omul cu golul și acum o săptămână la Barcelona, când echipa sa a luat titlul în Primera, e imbatabil în duelurile aeriene, având un procentaj maxim în șase meciuri din acest sezon de Champions League!

De la cabine tot echipa lui Simeone a ieșit mai determinată și pressing-ul ei a pus în dificultate defensiva Realului în primul sfert de oră al părții secunde. Abia când Ancelotti a riscat și l-a scos pe Khedira, în locul său trimițându-l pe teren pe Isco, fața jocului s-a schimbat.

Și încet, încet, pe nesimțite, Real și-a înghesuit rivala în fața careului lui Courtois, Atletcio apărându-se supranumeric. Poate că și calculul timpului a fost greșit atunci când alb-roșii au crezut că mai pot rezista cu avantajul minim până la final. În plus, Filipe Luis a fost înlocuit și el, accidentat, și ceva s-a dereglat defensiv. A venit apoi minutul 90+3 și lovitura de cap a lui Sergio Ramos, nesperată, dar meritată!

Ultimele 30 de minute, n-au avut istoric pentru că Atletico n-a mai avut suflu. Sufocată fizic, echipa lui Simeone a cedat în flancul unde Juanfran juca deja șchiopătând și Bale a marcat golul care a deschis larg drumul spre trofeu. Reușitele lui Marcelo și Ronaldo, ultimul din penalty, au consfințit un succes pe care Real îl așteaptă de 12 ani.

Scorul final e poate prea sever pentru ce s-a întâmplat pe teren, mai ales în primele 90 de minute, dar poate tocmai diferența aceasta e necesară pentru a mai dărâma un mit care risca să cotropească fotbalul, acela al unei echipe care dacă aleargă încontinuu și e super disciplinată, câștigă orice. Admirabilă atlfel trupa lui Simeone, dar victoria Realului e victoria unui fotbal care a căutat să marcheze, nu doar să îi împiedice pe adversari să o facă.

Video Liviu Ungurean ”Bocciu” și ceilalți doi...