Porto v Arsenal, UEFA Champions League, Round of 16, First Leg, Football, Estadio do Dragao, Porto, Portugal - 21 Feb 2024
Video Arsenal - Porto 1-0 (4-2 d.l.d.). ”Tunarii” se califică dramatic în sferturile Champions League
Chelsea v Newcastle United - Premier League - Stamford Bridge
Video Chelsea - Newcastle 3-2. Spectacol total pe Stamford Bridge. Execuții de generic și un gol anulat de VAR
Screenshot 2024-03-28 at 22.53.08
Urmează un ”exod” de la FCSB: cinci jucători sunt pe picior de plecare! Doi fotbaliști pot veni în vară, unul e sigur

• 85 | Faze meci
    Finalul de meci le aparține gazdelor. Villarreal pare să nu mai aibă forța de a reveni, după ce a redus de două ori din diferență
  • 76 | Goluri
    GOOOOL Real Madrid! Karim Benzema reface diferența de două goluri față de Villarreal, cu un șut din prima, din marginea careului, din pasa lui Jese
  • 69 | Goluri
    GOOOOL Villarreal! Giovani dos Santos reduce din nou din diferență, cu o reușită superbă, dintr-o lovitură liberă din apropierea careului
  • 67 | Schimbări
    Își epuizează și Real modificările: iese Angel Di Maria, înlocuit de Xabio Alonso
    Ultima schimbare la Villarreal: iese Jonathan Pereira și intră Perbet
  • 64 | Goluri
    GOOOOL Real Madrid! Jese Rodriguez majorează scorul cu un gol marcat cu o execuție la capătul unei frumoase faze personale
  • 55 | OcaziiReal Madrid
    Carvajal primește o pasă în careu și șutează pe jos, către colțul lung, dar mingea trece la mică distanță de rădăcina barei drepte a porții madrilene
  • 54 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Jaume Costa
  • 53 | Faze meci
    Joc destul de echilibrat în acest început de repriză secundă. Madrilenii au încercat câteva acțiuni rapide, însă precizia ultimei pase lasă de dorit. Di Maria a reușit a doua "rabona" din acest meci, dar a greșit destinatarul
    A doua schimbare la Real: iese Fabio Coentrao - care intrase în locul lui Marcelo - înlocuit de Alvaro Arbeloa
    Începutul reprizei secunde
    Pauză la Madrid, acolo unde Real conduce cu 2-1 în meciul cu Villareal
  • 45 | Faze meciReal Madrid
    Real putea primi un penalty chiar înainte de pauză. Bale a deviat mingea din centrarea venită din cornerul rezultat la faza precedentă, dar Aquinho a blocat cu capul, apoi pare să fi fost atins pe mână de minge. Arbitrul Gonzales Gonzales a lăsat jocul să continue
  • 45 | OcaziiReal Madrid

Ocazie pentru Real! Portarul Asenjo scoate cu greu în corner un șut excelent semnat de Angel Di Maria, din afara careului

• 43 | Goluri
    GOOOOL Villarreal! Mario Gaspar înscrie senzațional, catapultând mingea în vinclul porții lui Diego Lopez cu un șut în cros, din interiorul careului, din partea dreaptă
  • 35 | Faze meciReal Madrid
    Moi Gomez îi dă emoții lui Diego Lopez, dar portarul gazdelor prinde fără probleme
  • 28 | Faze meciReal Madrid
    Giovani dos Santos trimite peste poartă cu un șut de la distanță
  • 27 | OcaziiReal Madrid
    Bale șutează violent din prima, de la circa 30 de metri, dar pe direcția portarului Asenjo, care a prins în doi timpi
  • 25 | Goluri
    GOOOOL Real Madrid! Karim Benzema dublează avantajul madrilenilor din pasa aceluiași Gareth Bale, care i-a centrat din apropierea liniei de fund. Francezul a atacat excelent la colțul scurt și a reluat în poarta lui Asenjo
  • 20 | Faze meciReal Madrid
    Edu Ramos șutează pe jos din afara careului, dar portarul Diego Lopez reușește să prindă cu siguranță
  • 17 | Schimbări
    Prima schimbare a partidei este efectuată de Real Madrid: iese Marcelo - accidentat - și intră Fabio Coentrao
  • 16 | Faze meciReal Madrid
    Marcelo se accidentează și este ajutat de medici să meargă. La prima vedere, pare să fie vorba de o leziune musculară
  • 10 | Faze meciReal Madrid
    Real Madrid ajunge din nou periculos în careul "Submarinului Galben", prin același Bale, care scoate în centru, pe jos, de unde Modric șutează în blocaj. Faza se încheie cu o lovitură de cap a lui Benzema, trimisă peste poartă
  • 8 | OcaziiReal Madrid
    Ocazie pentru Villareal! Oaspeții încearcă să dea o replică rapidă, însă Pereira trimite cu mult peste poartă, dintr-o poziție excelentă
  • 7 | Goluri
    GOOOOL Real Madrid! Gareth Bale deschide scorul cu o scăriță elegantă peste portarul lui Villareal, profitând de o greșeală a fundașului Dorado, care i-a dat mingea în picior în marginea careului
    Fluier de start al meciului dintre Real Madrid și Villarreal, din etapa a 23-a din La Liga
Marcelino Garcia ToralVillarreal

VIDEO Real Madrid - Villarreal 4-2. Dublă pentru Benzema și spectacol Bale, în absența lui Cristiano

Real Madrid a trecut cu bine de primul meci ratat de Cristiano Ronaldo din cauza suspendării de trei etape pe care a primit-o în urma eliminării din urmă cu o săptămână. "Galacticii" au câștigat cu 4-2 în fața lui Villarreal, la capătul unui joc spectaculos, în care nou promovata a încercat de două ori să revină pe tabela de marcaj.

Golurile au fost marcate de Bale (7), Benzema (25, 76) și Jese (64) - pentru Real - respectiv Mario (43) și Giovani (69) pentru oaspeți.

Bale a deschis scorul după 7 minute de joc, profitând de o greșeală mare a fundașului Dorado și finalizând cu o scăriță elegantă peste portarul Asenjo. Peste doar un minut, Pereira a ratat o ocazie importantă la poarta cealaltă, dar cei care aveau să puncteze erau tot madrilenii. Karim Benzema a punctat din centrarea aceluiași Bale, care sâmbătă a arătat o deosebită poftă de joc. Cu două minute înainte de pauză, Mario Gaspar a redus din diferență cu un gol superb, în vinclul porții lui Diego Lopez, care până atunci mai fusese pus la încercare de Edu Ramos (20) și Moi Gomez (35).

După un început echilibrat de repriză, Jese Rodriguez a refăcut diferența de două goluri de pe tabelă cu o finalizare care a amintit de marele Romario (64). Giovani dos Santos a punctat superb dintr-o lovitură liberă (69), semnând una dintre cele mai frumoase reușite ale serii, dar oaspeții nu au reușit nici acum să dea tonul unei reveniri, fiindcă Benzema a realizat a doua dublă din acest sezon și a închis tabela din pasa lui Jese.

Real ajunge, astfel, la al 13-lea meci consecutiv de campionat în care nu pierde, la egalitate cu Atletico Madrid. "Galacticii" nu au mai pierdut din octombrie, când cedau cu 2-1 pe terenul Barcelonei.

Bale se află la cel de-a doua reușită în fața lui Villarreal, aceeași echipă contra căreia debuta cu gol în tricoul Realului. Galezul are 9 goluri în La Liga.

Video Liviu Ungurean ”Bocciu” și ceilalți doi...