Anunțul venit din Spania: ”Erling Haaland va juca pentru Barcelona”
La 34 de ani, poate fi marea surpriză a României la EURO 2024: ”Cred că va fi luat în calcul”

18 februarie 2015, ora 21:45
SCHALKE 04 SCHALKE 04
REAL MADRID REAL MADRID
  • 93 | Final repriza 2
    FINAL DE MECI! Real Madrid se impune cu 2-0 și ia o opțiune serioasă pentru calificarea în sferturile de finală din UCL
  • 79 | Goluri
    GOOOOL REAL MADRID! Marcelo a majorat diferența printr-o torpilă la vinclu, de la limita careului
  • 78 | Schimbări
    Prima modificare la Real: Chicharito intră în locul lui Benzema
  • 74 | OcaziiSCHALKE 04
    BARĂĂĂĂĂĂ! Platte a șutat în forță de la limita careului, Casillas era bătut, dar balonul a nimerit transversala. La continuare, Uchida a șutat și el, însă Iker a fost la post și a reținut
  • 73 | Faze meciSCHALKE 04
    Ronaldo a tras puternic din lovitură liberă, de la peste 20 de metri, mingea a izbit zidul lui Schalke
  • 71 | OcaziiSCHALKE 04
    Bale îl lansează cu câlcâiul pe Isco, dar șutul ibericului de la 12 metri trece puțin peste poarta nemților
  • 63 | Cartonaşe Galbene
    Recent intrat pe teren, Kirchhoff primește un cartonaș galben pentru o intrare dură la Carvajal
  • 35 | OcaziiSCHALKE 04
    Ronaldo a șutat la vinclu, din lovitură liberă, de la aproximativ 20 de metri, dar tânărul goalkeeper al lui Schalke a respins printr-o paradă de zile mari
  • 34 | Schimbări
    Prima schimbare: Huntelaar, accidentat, îi lasă locul lui Platte
  • 33 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben și pentru Boateng
  • 31 | OcaziiSCHALKE 04
    Benzema a plecat de la limita offside-ului, a șutat spre poarta adversă, dar Wellenreuther a reținut în doi timpi
  • 27 | Goluri
    GOOOOL REAL MADRID! Carvajal a centrat perfect pentru Cristiano Ronaldo, care a înscris printr-o lovitură elegantă de cap.
  • 25 | OcaziiSCHALKE 04
    Huntelaar a șutat de la 18 metri, la colțul lung, dar Casillas a fost pe fază și a respins în lateral. A fost cea mai importantă ocazie a partidei
  • 24 | Faze meciSCHALKE 04
    Cristiano Ronaldo a încercat un șut de la marginea careului, însă mingea a trecut paralel cu poarta
  • 17 | Faze meci
    Primul sfert de oră al meciului trece fără ocazii la vreuna dintre porți. Posesia este a oaspeților, însă mingea se află la mijlocul terenului în majoritatea timpului
  • 9 | Cartonaşe Galbene
    Kroos a primit primul cartonaș galben al meciului, după un fault comis asupra conaționalului Howedes
Carlo AncelottiREAL MADRID

VIDEO Schalke - Real Madrid 0-2. Goluri Cristiano Ronaldo și Marcelo. Spaniolii, foarte aproape de sferturile UCL!

Real Madrid a repetat victoria din urmă cu un an, în deplasare, cu Schalke, chiar dacă nu a mai marcat de 6 ori.

Gazdele au reușit prima acțiune interesantă a partidei. Aogo nu a reușit să înscrie, iar Casillas s-a opus la tentativa lui Huntelaar, în minutul 26.
Imediat a venit și golul, dar la poarta germană - centrare perfectă Dani Carvajal și finalizare Cristiano Ronaldo, printr-o lovitură splendidă de cap. (27)

Benzema a trecut pe lângă desprindere în minutul 31, după care a venit cea mai frumoasă fază a primei reprize. Ronaldo a încercat să facă dubla, printr-un șut la vinclu, dar s-a opus Wellenreuther. (35) Portarul de 19 ani a fost din nou față în față cu starul portughez. A scăpat fără să încaseze golul 2 și la cabine s-a intrat cu avantaj minim pentru Real. (min 39 și 41).

Intrată la cabine în dezavantaj pe tabelă, trupa lui Di Matteo a căutat egalarea. Minutul 74 a adus cea mai mare ocazie pentru Schalke: Platte, alt jucător de 19 ani, a nimerit bara după o combinație cu Uchida, iar japonezul nu a izbutit nici el să îl învingă pe Casillas.

Scorul final a fost stabilit de Marcelo - brazilianul a reușit golul serii în UEFA Champions League (79). Victorie cu 2-0 pentru madrileni și Real este ca și calificată în sferturile competiției.

Video Liviu Ungurean ”Bocciu” și ceilalți doi...