FOTBAL:FCSB-SEPSI OSK SFANTU GHEORGHE, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (17.03.2024)
Total neașteptat! Ce se întâmplă cu jucătorul FCSB-ului care "refuză să accepte că fotbalul s-a terminat pentru el"

FC Sevilla FC Sevilla
FC Barcelona FC Barcelona
Gol din Penalty
  • 90+5 | Final repriza 2
    Final de meci! Sevilla se impune cu 2-1 în faţa Barcelonei, după un meci nebun, în care oaspeţii au avut patru bare.
  • 88 | Schimbări
    Ultima schimbare la gazde. Perreira a intrat în locul lui Tremoulinas.
  • 85 | OcaziiFC Sevilla
    Ocazie Barcelona! Asediu la poarta lui Rico. Sandro a avut cea mai mare şansă de a marca, într-o fază în care catalanii au tras de mai multe ori spre poartă.
  • 79 | OcaziiFC Sevilla
    Ocazie Barcelona! O nouă bară a catalanilor, prin Sandro, după o centrare foarte bună a lui Luis Suarez.
  • 74 | Cartonaşe Galbene
    Galben şi pentru Llorente.
  • 74 | Gol din Penalty
    GOOOOOOOOOOOL Barcelona, 2-1! Neymar transformă cu emoţii şi reduce din diferenţă.
  • 73 | Cartonaşe Galbene
    Galben pentru Tremoulinas, în urma henţului care a dus la acordarea loviturii de la 11 metri.
  • 73 | Penalty-uriFC Sevilla
    Penalty pentru Barcelona, după un henţ comis de Tremoulinas la şutul lui Neymar.
  • 72 | Schimbări
    O nouă modificare la Sevilla. Llorente i-a luat locul lui Gameiro.
  • 69 | Schimbări
    Prima schimbare la gazde. Reyes a intrat în locul lui Iborra.
  • 68 | Faze meciFC Sevilla
    Catalanii puteau primi un penalty, după un fault în careu asupra lui Luis Suarez.
  • 64 | OcaziiFC Sevilla
    Ocazie Barcelona! Neymar a fost blocat în două rânduri la aceeaşi fază de portarul Sevillei.
  • 63 | OcaziiFC Sevilla
    Ocazie Barcelona! Paradă senzaţională a lui Rico în faţa lui Neymar, după o acţiune personală a brazilianului.
  • 60 | Schimbări
    A doua modificare la Barcelona. Sandro a intrat în locul lui Muniru.
    Schimbare la oaspeţi. Dani Alves a intrat în locul lui Mathieu.
  • 60 | Cartonaşe Galbene
    Galben pentru Jordi Alba, pentru proteste.
  • 58 | Goluri
    GOOOOOOOOOOOOOOL, 2-0 Sevilla! După ce a deschis scorul, Krohn-Dehli a oferit o centrare perfectă pentru Iborra, care dublat avantajul gazdelor cu o lovitură de cap.
  • 53 | OcaziiFC Sevilla
    Ocazie Sevilla! Galvanizaţi de golul marcat, andaluzii au fost aproape să-şi dubleze avantajul, dar Pique l-a blocat în ultimul moment pe Gameiro.
  • 52 | Goluri
    GOOOOOOOOOOOOOL, 1-0 Sevilla! Fază excepţională reuşită de Gameiro, care i-a depăşit pe Alba şi Mathieu, apoi a centrat foarte bine pentru Krohn-Dehli a înscris simplu din câţiva metri.
  • 48 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaş galben pentru Mathieu.
  • 47 | OcaziiFC Sevilla
    Ocazie Barcelona! Catalanii încep tare partea a doua, iar Pique a fost aproape de deschiderea scorului, după un corner. Lovitura de cap a fundaşului a fost însă reţinută uşor de Rico.
    Pauză! Sevilla şi Barcelona sunt la egalitate, scor 0-0, după o primă repriză excelentă, plină de evenimente.
  • 38 | OcaziiFC Sevilla
    Ocazie Barcelona! Luis Suarez, încă o şansă de a marca. Atacantul catalanilor a trimis superb de la marginea careului, la colţul lung, însă mingea a lovit a lovit bara porţii lui Rico.
  • 33 | Cartonaşe Galbene
    Kolodziejczak a fost avertizat la rândul său, după o intervenţie asupra lui Luis Suarez.
  • 28 | Cartonaşe Galbene
    Galben pentru Busquets, după un fault la Coke.
  • 23 | OcaziiFC Sevilla
    Ocazie uriaşă Barcelona! Neymar a executat foarte bine o lovitură liberă, mingea a lovit bara, spatele lui Rico, din nou bara, pentru ca apoi să se plimbe pe linia porţii şi să ajungă la Luis Suarez, blocat providenţial de Andreolli.
  • 22 | Cartonaşe Galbene
    Andreolli a primit galben, pentru un fault la Neymar.
  • 22 | Faze meciFC Sevilla
    Luis Suarez înscrie, dar golul a fost anulat pentru offside.
  • 21 | OcaziiFC Sevilla
    Ocazie Sevilla! Gameiro a ratat o nouă şansă mare, nereuşind să trimită în poartă după ce l-a driblat şi pe Bravo. Excelentă poza lui Krohn-Dehli.
  • 19 | Cartonaşe Galbene
    Galben pentru Krychowiak, după un fault asupra lui Rakitic.
  • 14 | OcaziiFC Sevilla
    Ocazie Barcelona! O acţiune superbă a lui Neymar i-a oferit lui Luis Suarez o şansă mare de gol, dar uruguayanul a finalizat slab, iar acţiunea s-a încheiat cu un corner.
  • 13 | OcaziiFC Sevilla
    Ocazie Sevilla! O nouă oportunitate pentru andaluzi. Andreolli a trimis cu capul, după o lovitură liberă de pe partea stângă, dar mingea a trcut pe lângă.
  • 11 | OcaziiFC Sevilla
    Ocazie Sevilla! Răspunsul gazdelor a venit de la Gameiro, a cărui lovitură de cap a fost prinsă de Bravo.
  • 9 | OcaziiFC Sevilla
    Ocazie Barcelona! Munir a avut o şansă mare de a deschide scorul, dar a trimis peste poartă din centrul careului, după o pasă cu capul a lui Busquets.
  • 4 | Faze meciFC Sevilla
    Combinaţie frumoasă între Sergi Robertom şi Luis Suarez, însă fundaşul dreapta al catalanilor a fost blocat în ultimul moment.
  • 2 | Faze meciFC Sevilla
    Iborra a încercat să-l surprindă pe Bravo cu un lob, dar mingea a trecut peste poartă.
Luis EnriqueFC Barcelona

VIDEO Sevilla – Barcelona 2-1. Andaluzii s-au impus după un meci nebun, în care oaspeţii au avut patru bare

FC Barcelona a suferit al doilea eșec din acest campionat. Formația lui Luis Enrique a pierdut pe terenul Sevillei, scor 1-2, la capătul unui meci superb. Catalanii au ratat cât pentru trei partide și au fost penalizați drastic de andaluzi, care nu mai câştigaseră în campionat contra Barcei din 2007.

Sevilla și Barcelona au oferit un nou duel de cinci stele, după cel din Supercupa Europei, chiar dacă Unai Emery și Luis Enrique nu au putut conta, în total, pe 14 jucători.

Catalanii au avut marile ocazii ale primei reprize. Sergio Rico a avut o primă intervenție bună la un șut al lui Neymar, apoi a urmat faza meciului, la care tot brazilianul a fost protagonist.

Fostul jucător al lui Santos a tras din lovitură liberă, dar mingea nu a vrut să intre în poartă după ce a lovit bara de două ori și spatele portarului.

Nici Luis Suarez nu a găsit drumul spre gol, în finalul primei reprize, când a trimis în transversală din marginea careului.

Sevilla a deschis scorul în minutul 52, prin Krohn-Dehli, la capătul unei acţiuni frumoase a lui Gameiro. Gazdele și-au dublat avantajul 6 minute mai târziu. De această dată, Krohn-Dehli s-a aflat la serviciu şi a centrat perfect pentru lovitura de cap a lui Iborra.

Barcelona a reacționat repede, dar Sergio Rico a avut trei intervenții extraordinare la execuțiile lui Neymar.

Totuși, catalanii au reuşit să reducă din diferență, în minutul 74, când Neymar a transformat cu emoţii un penalty acordat după henţul lui Tremoulinas.

Seria ratărilor oaspeților a continuat însă după golul brazilianului, iar Sandro a trimis la rândul său în bară.

În ciuda asediului din final la poarta lui Rico, Sevilla – Barcelona s-a terminat 2-1, primul succes pentru andaluzi în campionat în fața trupei de pe Camp Nou din martie 2007 încoace. Trupa lui Unai Emery a bifat astfel a doua victorie din acest sezon, în vreme ce catalanii au ajuns la două eșecuri.

Video Liviu Ungurean ”Bocciu” și ceilalți doi...