VIDEO ACS Poli - Dinamo 0-0. ”Câinii” termină anul în afara play-off-ului
VIDEO FC Voluntari - Sepsi 3-0. Victorie categorică a ilfovenilor
Suporterii din Reșița, la meciul cu Petrolul / Foto: Captură Digi Sport
Stadion de 18.000.000 € pentru o echipă fără drept de promovare: ”În 3 ani ar putea fi gata”

4-2, după loviturile de departajare
Sevilla Sevilla
Benfica Benfica
  • 120 |
    FINAL. FC SEVILLA A CÂȘTIGAT UEFA EUROPA LEAGUE, în fața celor de la Benfica, după loviturile de departajare

• 112 | Faze meciSevilla
    Oblak a reținut excelent o centrare a lui Rakitic, care a executat o lovitură liberă.
  • 111 | Schimbări
    ULTIMA SCHIMBARE LA SEVILLA. A ieșit Vitolo, a intrat FIGUEIRAS
  • 110 | OcaziiSevilla
    Gameiro, cu forțe proaspete, a tras din interiorul careului, dar în plasa laterală
  • 101 | OcaziiSevilla
    CEA MAI MARE OCAZIE DE GOL A SEVILLEI. Rakitic i-a pasat din prima lui Bacca, după care columbianul a plecat într-o cursă, a la Bale, și de la marginea careului a șutat cu exteriorul, iar mingea a trecut milimetric oe lângă stâlpul din dreapta porții lui Oblak.
  • 99 | OcaziiSevilla
    Lima a executat foarte bine o lovitură liberă, din afara careului, dar Beto a respins.
  • 99 | Schimbări
    A DOUA SCHIMBARE LA BENFICA. A ieșit Siqueira, a intrat CARDOZO
  • 98 | Cartonaşe Galbene
    COKE cartonaș galben pentru fault asupra lui Rodrigo
  • 91 |
    A început prima repriză din cele două de prelungiri.
  • 90+3 | Final repriza 2
    FINALUL CELOR 90 DE MINUTE. Sevilla - Benfica 0-0. Câștigătoarea acestei ediții a UEL se va decide în prelungiri.
  • 90+2 | OcaziiSevilla
    Garay a încercat o reluare spectaculoasă din interiorul careului, dar mingea a trecut peste poartă.
  • 90+1 | Faze meciSevilla
    Mbia a acordat corner
  • 85 | OcaziiSevilla
    Garay putea profita de o eroare a lui Beto, care n-a apreciat cum trebuie o traiectorie a mingii, și fundașul central a reluat cu capul, dar peste poartă.
  • 84 | OcaziiSevilla
    Lima a mai trecut, o dată, pe lângă gol, dar șutul acestuia a fost scos de sub transversală de Beto.
  • 80 | OcaziiSevilla
    Lima, din nou a ajuns într-o situație în care putea marca, dar, după ce a trecut de un fundaș al Sevillei, a întors mingea la Rodrigo, care a căutat colțul lung, dar mingea a fost blocată de Fazio.
  • 78 | Schimbări
    PRIMA SCHIMBARE LA SEVILLA. A ieșit Reyes, a intrat MARKO MARIN
  • 72 | OcaziiSevilla
    Lima, dintr-o poziție foarte bună, a luftat, ce-i drept și cu opoziția lui Coke. Faza a fost lucrată de Pereira, care a trecut extrem de lejer de Rakitic.
  • 61 | OcaziiSevilla
    Reyes a mai avut o șansă de a marca, dar șutul acestuia, din careu, a fost scos excelent de Oblak.
  • 56 | OcaziiSevilla
    LUSITANII PUTEAU PRIMI DIN NOU PENALTY! Moreno, din exces de zel, a avut o intrare prin alunecare, în propriul careu, asupra lui Lima, dar l-a faultat pe spaniol.
  • 55 | OcaziiSevilla
    Reyes a tras, dar Oblak, atent, a prins
  • 53 | OcaziiSevilla
    Replica spaniolilor n-a întârziat. Reyes, bine demarcat, a intrat în careu, dar șutul acestuia a fost destul de slab. În aceeași fază, Luisao a fost foarte aproape de o gafă, era să-l faulteze în careu pe Reyes.
  • 49 | OcaziiSevilla
    Lusitanii au recuperat imediat mingea și au pus presiune, andaluzii erau înghesuiți în careu, dar până la urmă au izbutit să îndepărteze pericolul.
  • 48 | OcaziiSevilla
    RATARE ULUITOARE BENFICA. Lima a avut șansa de a deschide scorul, dar șutul acestuia a fost scos din fața porții goale de un fundaș de la Sevilla, Pareja
  • 45+2 | Final repriza 1
    PAUZĂ
  • 45+2 | Ocazii
    LUSITANII AU CERUT PENALTY! Gaitan a intrat în careu, ajunsese într-o poziție din care putea marca, dar fazio a intervenit pe la spate și l-a deposedat.
  • 45+1 | OcaziiSevilla
    Finalul primei reprize aparține lusitanilor, care au avut ocazia de a deschide scorul, dar Beto a avut două intervenții extraordinare și a îndepărtat pericolul.
  • 40 | Faze meciSevilla
    Luisao a reluat cu capul, din interiorul careului, după o lovitură de colț, dar mingea s-a dus peste poartă.
  • 39 | OcaziiSevilla
    ANDALUZII AU CERUT PENALTY! Bacca a căzut în careu, după un duel cu Luisao, dar arbitrul a făcut semn ca faza să continue. În schimb, Luisao a spus că Bacca a făcut henț.
  • 37 | Ocazii
    Acțiune bună de atac a andaluzilor, mingea a ajuns la Moreno, aflat surprinzător în poziție de vârf, și fundașul stânga a încercat să marcheze cu un șut cu efect la colțul lung, dar Oblak a reținut.
  • 31 | Faze meciSevilla
    Rakitic i-a pasat excelent lui Bacca, dar mingea a fost prea tare și Oblak a avut timp să iasă și să prindă balonul.
  • 30 | Cartonaşe Galbene
    SIQUIERA a primit un cartonaș galben pentru un fault la Mbia.
  • 29 | Faze meci
    Rakitic a încercat faza serii, cu un șut de la mijlocul terenului, dar mingea s-a dus pe lângă poartă
  • 24 | Schimbări
    PRIMA SCHIMBARE LA BENFICA. A ieșit Sulejmani, accidentat, a intrat ALMEIDA
  • 14 | Ocazii
    Benfica putea deschide scorul. Beto n-a prins o minge venită din lovitură liberă, a respins în lateral și Garay, aflat pe fază a încercat să marcheze, dar n-a reușit, pentru că mingea a fost respinsă în corner.
  • 12 | Cartonaşe Galbene
    MORENO a primit și el un cartonaș galben, după un fault tot la Sulejmani
  • 11 | Cartonaşe Galbene
    FAZIO a ratat întâlnirea cu mingea, l-a lovit pe Sulejmani și a primit un cartonaș galben.
  • 9 | OcaziiSevilla
    Acțiune generată de tehnica foarte bună a lui Rakitic, care a scos doi adversari din joc, mingea a ajuns la Bacca, care a încercat să trimită mingea în poarta lui Oblak, dar a fost semnalizat un ofsaid.
  • 3 | Faze meciSevilla
    Beto a ieșit la timp din poartă și a respins, o minge care-i era adresată lui Lima, în aut
    A început partida. Lovitura de start le-a aparținut spaniolilor.
Jorge JesusBenfica

VIDEO Sevilla - Benfica 0-0 (4-2 d.l.d.). Andaluzii câștigă dramatic UEL! Portughezii, la a 8-a finala pierdută

După acest meci, ambele formații combatante au intrat în istorie. FC Sevilla a câștigat a treia finală de UEFA Europa League, din tot atâtea disputate, în timp ce Benfica a terminat competiția fără să fie învinsă, dar a și bifat cea de-a opta finală consecutivă pierdută!

Finala UEFA Europa League, ediția 2014, disputată între FC Sevilla și Benfica Lisabona, a început, propriu-zis, abia din minutul 46. În primele 45 de minute, ambele formații au evoluat la turație minimă, de parcă ar fi fost jenate cumva că Juventus a ratat ocazia de a lupta cu trofeul pe masă în fața propriilor suporteri.

Așadar, pe ”Juventus Stadium”, din Torino, la prima întâlnire după o pauză de 56 de ani, Sevilla şi Benfica s-au duelat cu trofeul pe masă. Portughezii au avut prima șansă de gol în minutul 14. Lovitura liberă executată de Gaitan i-a provocat probleme lui Beto. Garay a ezitat însă şi fostul portar al lui CFR a scăpat fără gol.

Benfica a avut cel puțin un penalty neacordat

Sevilla a replicat prin Alberto Moreno. Şutul fotbalistului de 21 de ani nu a avut forţă şi tabela a rămas neschimbată. La următorul atac, andaluzii au cerut penalty la duelul Luisao - Bacca. Centralul a lăsat jocul să continue. Finalul reprizei le-a aparţinut lusitanilor - Maxi Pereira şi Rodrigo nu au putut să-l învingă pe Beto. Chiar înaintea pauzei, a fost rândul jucătorilor lui Jorge Jesus să ceară lovitură de pedeapsă, la intervenţia lui Fazio la Gaitan.

După revenirea de la cabine, Benfica a fost aproape să deschidă scorul, dar Pareja a intervenit şi şi-a salvat coechipierii. În celălalt careu, Reyes le-a dat emoţii adversarilor: a avut trei ocazii importante, dar Oblak a scăpat cu bine.

Bacca a ratat cea mai mare ocazie în prelungiri

În defensivă, Coke a fost decisiv şi l-a blocat în ultimul moment pe Lima. Şi Beto a făcut minuni în faţa brazilianului. A respins de sub transversală şutul golgheterului Benficăi și fostul portar al celor de la CFR dădea semne clare că este într-o seară magică. S-a jucat rapid, de la un careu la altul, fazele s-au derulat ca într-un film de acțiune, dar golul tot a întârziat să apară.

Chiar dacă tabela de marcaj era imaculată, un astfel de meci era păcat să se încheie astfel, și nici nu avea cum. Așa că au urmat prelungirile, în care fiecare echipă a căutat golul izbăvitor. Bacca, omul care l-a scos din echipă pe Rusescu, a mai avut o șansă uriașă de a deveni erou, dar columbianul s-a complicat cu o execuție de efect și mingea trimisă de el din alergare a ocolit poarta.

Beto a apărat două lovituri de departajare

Așa că, idealul spectatorului neutru, a fost nevoie ca finala să se decidă după loviturile de departajare. A fost momentul lui Beto, care a parat două șuturi, în timp ce coechipierii săi au fost impecabili și astfel Sevilla a câștigat pentru a treia oară Europa League.

Bucuria exacerbată a andaluzilor a contrastat puternic cu uluiala, tristețea și frustrarea portughezilor, care se întrebau, chiar acolo pe gazon, cu lacrimi în ochi, de ce nu mai pot câștiga un trofeu european, și de ce trebuie să fie părtași la a opta finală consecutivă ratată! Ei, care erau singurii neînvinși din actuala ediție a UEL, record păstrat și după finală.

Rakitic a fost omul finalei!

Sevilla, care a terminat sezonul trecut din La Liga doar pe locul 9, a avut șansa istorică de a evolua în Europa, după ce Rayo Vallecano și Malaga au fost sancționate de UEFA din cauza problemelor financiare. Triumful Sevillei, pentru care au jucat trei portughezi în această finală (Beto, Carrico și Figueiras) și care a dat și omul finalei, Ivan Rakitic (26 de ani), spune totul despre dominația Spaniei în fotbalul mondial din ultimii ani. În acest moment, Spania oferă campioana mondială, europeană, dar și câștigătoarea de Champions League și Europa League! Și pentru ca durerea portughezilor să fie maximă, sâmbătă 24 mai, la Lisabona, trofeul UEFA Champions League se va disputa tot între spanioli.

Europa League, o afacere iberică

Spania are cele mai multe trofee în a doua competiţie europeană intercluburi - 14, urmată de Anglia (11), Italia (10), Germania (6), Olanda (4), în vreme ce Portugalia are 2, la fel ca şi Rusia şi Suedia, în timp ce Iugoslavia, Ungaria, Turcia, Belgia şi Ucraina au câte un trofeu. De remarcat faptul că, de la transformarea competiţiei în Europa League, aceasta a fost o afacere iberică, doar două finaliste la cele cinci ediţii (Fulham şi Chelsea) nefiind din peninsulă.

Video Liviu Ungurean ”Bocciu” și ceilalți doi...