FOTBAL:FCSB-FARUL CONSTANTA, SUPERLIGA SUPERBET (5.02.2024)
Atacantul pe care Raul Rusescu l-ar cumpăra ”cu ochii închiși” la FCSB. ”Îmi place la nebunie!”

• 90+8 | Final repriza 2

Finalul meciului! Ucraina trece pentru prima oară de un baraj după 5 tentative nereușite și se califică astfel la Euro 2016

• 90+7 | Goluri
    GOOOL UCRAINA! Kampl alunecă la mijlocul terenului, oaspeții au plecat pe un contraatac ca în curtea școlii, Kravets i-a pasat lui Yarmolenko, iar acesta a înscris simplu, cu poarta goală, la ultima fază a meciului
  • 90+5 | Schimbări
    Schimbare Ucraina: Iese Konoplyanka și intră Tymoshchuk, ajuns la 36 de ani
  • 90+3 | Cartonaşe Roşii
    Brecko vede direct cartonașul roșu după un fault fără minge asupra lui Yarmolenko. Meciul se încheie într-o tensiune maximă!
  • 90 | Faze meci
    Partida este prelungită cu 5 minute
  • 86 | Faze meciSlovenia
    Gazdele presează în sfârșit și caută golul care să ducă meciul de la Maribor în prelungiri
  • 81 | Faze meciSlovenia
    Mai multe torțe zboară spre teren din peluza ocupată de fanii sloveni, însă meciul este reluat destul de repede
  • 80 | Schimbări
    Ultima schimbare a Sloveniei: Iese Birsa și intră Lazarevic, jucătorul lui Antalyaspor
  • 74 | OcaziiSlovenia
    OCAZIE MARE SLOVENIA! Pyatov, atât de contestat pentru gafele din ultima perioadă, își salvează echipa de la gol la lovitura de cap trimisă din apropiere de căpitanul slovenilor, Bostjan Cesar
  • 73 | OcaziiSlovenia
    Ocaziile se înmulțesc la poarta gazdelor: șutul fundașului Rakitskiy trece însă peste poartă
  • 72 | OcaziiSlovenia
    OCAZIE UCRAINA! Yarmolenko este din nou periculos și trage tot din afara careului, însă Handanovic respinge în corner
  • 71 | OcaziiSlovenia
    Eroare în defensiva gazdelor, balonul ajunge la Shevchuk, care trage pe poartă, însă Hadanovic este din nou la post și respinge cu piciorul
  • 68 | Schimbări
    Screko Katanec mai face o mutare ofensivă: iese Bezjak și intră Ljubijankic
  • 67 | Schimbări
    Schimbare Slovenia: Iese Pecnik și intră Ilicic, jucătorul Fiorentinei
  • 63 | Faze meci
    Meci pe contre în această perioadă, însă cu multe greșeli de ambele părți. Miza meciului își spune serios cuvântul. Dacă Slovenia mai înscrie o dată și nu primește gol, meciul de la Maribor intră în prelungiri
  • 61 | Schimbări
    Schimbare post pe post pentru Ucraina: Iese Sydorchuk și intră Garmash
  • 57 | Faze meciSlovenia
    Slovenia s-a calificat la primul turneu final (Euro 2000) chiar cu actualul selecționer pe bancă, Srecko Katanec. Atunci, slovenii au ajuns la Europene după ce au trecut la baraj tot de Ucraina
  • 49 | OcaziiSlovenia
    OCAZIE MARE UCRAINA! Konoplyanka apare din nou la finalizare și trage foarte bine de la 18 metri, după o acțiune personală, însă șutul său este parat de Handanovic
    Începe repriza secundă
  • 45+2 | Final repriza 1
    Forcing de final de repriză pentru oaspeți, însă slovenii rezistă și intră în avantaj la pauză, scor 1-0
  • 45 | Faze meci
    Prima repriză este prelungită cu 2 minute, în uralele celor 12.000 de oameni, care fac o atmosferă extraordinară la Maribor!
  • 35 | Faze meciSlovenia
    Birsa centrează periculos în careu, însă Pecnik, doar rezervă în meciul din tur, reia pe lângă poartă cu capul
  • 33 | Faze meci
    Meci extrem de tensionat la Maribor, spre deosebire de partida tur. Ambele echipe joacă agresiv, cu multe intrări extrem de dure
  • 32 | Cartonaşe Galbene
    Rybalka este avertizat pentru o intrare întârziată la Krhin
  • 27 | OcaziiSlovenia
    OCAZIE MARE UCRAINA! Kampl greșește nepermis, Seleznyov ajunge în poziție de finalizare, însă Handanovic are un reflex excelent și reușește să pareze
  • 24 | Cartonaşe Galbene
    Bojan Jokic, jucătorul lui Villarreal, vede cartonașul galben după o intrare dură, din spate, la Yarmolenko
  • 19 | OcaziiSlovenia
    Yarmolenko este aproape să reia periculos un balon venit de pe partea stângă, însă nu reușește să ajungă la minge, iar mingea se scurge pe lângă poartă
  • 12 | Faze meciSlovenia
    Bostjan Cesar este jucătorul cu cele mai multe selecții din istoria naționalei Sloveniei (89)
  • 11 | Goluri
    GOOOL SLOVENIA! Birsa a bătut o lovitură liberă în careu, Pyatov a ezitat, Ilic și Novakovic nu au reușit să reia decisiv, însă pe fază a fost jucătorul lui Chievo, Bostjan Cesar, acesta punctând cu poarta goală, printr-o lovitură de cap
  • 6 | Faze meciSlovenia
    Sydorchuk scapă fără avertisment după un atac dur asupra lui Krhin. Joc plin de agresivitate până acum la Maribor
  • 5 | Cartonaşe Galbene
    Konoplyanka este avertizat, după un prim moment tensionat al acestui meci
  • 3 | OcaziiSlovenia
    Konoplyanka trage periculos, însă Handanovic reușește să respingă
    Începe meciul de la Maribor! S-a ținut un minut de reculegere în memoria victimelor atentatului de la Paris!
Mikhail FomenkoUcraina

VIDEO Slovenia - Ucraina 1-1. Oaspeții au egalat la ultima fază și merg la Euro 2016

ÎN DIRECT la Digi Sport 3, Ucraina s-a calificat pentru prima oară la un turneu final în urma unei partide de baraj, după ce a terminat la egalitate, 1-1, pe terenul Sloveniei.

Câștigătoare în tur cu 2-0, echipa antrenata de Mykhaylo Fomenko a ratat prima ocazie la Maribor. Handanovic a respins excelent șutul trimis de Konoplyanka dintr-o lovitură liberă.

Slovenii au început să spere la calificare în minutul 10, când căpitanul Bostjan Cesar a deschis scorul cu o lovitură de cap din careul mic. La finalul primei jumătăți de oră, Handanovic a intervenit din nou la șutul lui Seleznyov.

Oaspeții au continuat să-l testeze pe portarul gazdelor cu șuturi de la distanță, dar Handanovic s-a opus la execuțiile lui Konoplyanka și Yarmolenko. Cesar a fost aproape de dubla care ar fi trimis meciul în prelungiri, dar Pyatov a respins în corner, în minutul74.

În finalul meciului, slovenii au rămas în 10 oameni, după eliminarea fundașului Brecko, pentru un fault dur asupra lui Konoplyanka.

La ultima fază a meciului, oaspeții au egalat pe contraatac prin Yarmolenko, după o gafă comisă la mijlocul terenului de Kevin Kampl.

Cu scorul general de 3-1, Ucraina obține calificarea la Campionatul European, competiție la care a mai evoluat o singura dată, în 2012, din postura de gazdă a turneului final.

Video Liviu Ungurean ”Bocciu” și ceilalți doi...