FC Universitatea U Cluj v Chindia Targoviste - Romania Liga 1, Cluj-Napoca - 13 May 2023
Dan Nistor, ”distrus” după ce U Cluj a ratat finala Cupei României: ”E foarte mare suferinţa. E dureros”
Dinamo ar putea rămâne fără Dennis Politic. Două cluburi din SuperLigă pregătesc ofertele
FOTBAL:UNIVERSITATEA CRAIOVA-CFR CLUJ, SUPERLIGA SUPERBET (11.02.2023)
Video Cristi Manea și-a anunțat plecarea de la CFR Cluj, după 1-5 cu Farul Constanța

Ratare Penalty-uri
    Final de meci pe Cluj Arena! „Șepcile roșii” trec pe locul 16 în clasament!
  • 90+2 | Cartonaşe Roşii
    Cartonaș roșu arătat direct lui Ioan Coman!! Atacantul Coronei mai avea un „galben”.
  • 89 | Ocazii“U“ Cluj
    Corona ratează șansa egalării, pe final de partidă. Meci nebun pe Cluj Arena! Brașovenii cer penalty, dar Bîrsan nu acordă nimic.
  • 89 | Ratare Penalty-uri
    Lemnaru ratează „hattrickul”, penalty-ul său fiind apărat de goalkeeperul brașovean!
  • 88 | Penalty-uri“U“ Cluj
    Penalty pentru clujeni, după un henț în careu al brașovenilor!
  • 87 | Ocazii“U“ Cluj
    Ocazie uriașă ratată de Coman, care a driblat un fundaș advers și a șutat defectuos din marginea careului de 16 metri, pe lângă poartă.
  • 86 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Vranjkovic!
  • 84 | Goluri
    GOOOL Corona!! Sergiu Buș transformă penaltyul pe care tot el l-a obținut. „Dublă” și pentru atacantul brașovenilor!
  • 83 | Penalty-uri“U“ Cluj
    Sergiu Buș obține un penalty, fiind faultat în careul Universității Cluj.
  • 82 | Schimbări
    Iese Braganca, intră Miranda Wanderson, la Corona.
  • 81 | Faze meci“U“ Cluj
    Șut bun al lui Tîrnăcop, dar peste poarta Coronei.
  • 78 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben văzut de Kovacs.
  • 76 | Schimbări
    Ultima modificare în unsprezecele clujenilor. A ieșit Cristocea, a intrat Balde.
  • 72 | Schimbări
    Schimbare la Corona. Iese Neacșa, intră Horia Popa.
  • 68 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Coman.
  • 65 | Faze meci“U“ Cluj
    Tîrnăcop îl pune pe Lemnaru într-o poziție ideală, atacantul scăpând singur cu portarul advers, dar se semnalizează ofsaid.
  • 64 | Faze meci“U“ Cluj
    Centrare periculoasă a lui Braganca în careu, dar clujenii reușesc să respingă pericolul.
  • 63 | Schimbări
    Schimbare la Universitatea. Iese Rilke, intră Tîrnăcop.
  • 60 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Raul Ciupe.
  • 59 | Ocazii“U“ Cluj
    Șut periculos al lui Borza, din careu, dar Dănălache evită un nou gol!
  • 52 | Goluri
    GOOOL Universitatea!! „Șepcile roșii” înscriu pentru 3-1, prin Lemnaru, cu capul, după o centrare primită de pe dreapta, de la Raul Ciupe.
  • 49 | Ocazii“U“ Cluj
    Ocazie mare pentru Corona. Buș șutează periculos, din marginea careului, dar Veselovski reușește să blocheze șutul și să îndepărteze pericolul.
    A început repriza secundă a partidei Universitatea Cluj-Corona Brașov.
    Schimbare la Universitatea. A ieșit Calcan, a intrat Kovacs.
    Final de repriză pe Cluj Arena. „Studenții” intră la cabine în avantaj, 2-1.
  • 37 | Faze meci“U“ Cluj
    Corner al oaspeților, în careu, dar jucătorii Coronei șutează unii într-alții.
  • 33 | Faze meci“U“ Cluj
    Ocazie pentru Astra! Abrudan, depășit ușor, mingea ajunge la Buș, care centrează paralel cu poarta, dar niciun coechipier nu se afla acolo.
  • 27 | Goluri
    GOOOLU” Cluj!! Borza speculează o greșeală a lui Martac la marginea careului și trimite pe lângă portarul advers în plasă.
  • 24 | Goluri
    GOOOL Corona! Buș restabilește egalitatea după doar un minut, din pasa lui Coman!
  • 22 | Goluri
    GOOOL Universitatea Cluj!! Lemnaru transformă lovitura de la 11 metri!
  • 21 | Penalty-uri“U“ Cluj
    Cristocea obține un penalty, după un fault al lui Braganca.
  • 19 | Ocazii“U“ Cluj
    Borza șutează din dreptul punctului de la 11 metri, mingea este respinsă, însă, până la Lemnaru, care trimite pe lângă poartă.
  • 17 | Cartonaşe Galbene
    Braganca vede cartonașul galben pentru un fault.
  • 8 | Faze meci“U“ Cluj
    Neacșa, surprins în ofsaid.
  • 4 | Faze meci“U“ Cluj
    Coman scapă singur, cu portarul advers, în careul Universității, dar comite un henț care pune capăt prematur fazei.
  • 2 | Faze meci“U“ Cluj
    Lemnaru, surprins în ofsaid de o pasă filtrantă în jumătatea adversă.
    A început meciul de pe Cluj Arena. Înainte, s-a ținut un moment de reculegere pentru fostul fotbalist al echipei FC Braşov, Marian Măuţă, care a încetat din viaţă duminică după-amiază.

VIDEO “U“ Cluj - Corona 3-2. Cinci goluri și trei penalty-uri

Meci nebun în subsolul clasamentului, ÎN DIRECT la Digi Sport 1. Universitatea Cluj a trecut de Corona Brașov cu 3-2, după un meci cu trei penalty-uri și cinci cartonașe, din care unul roșu.

Scorul a fost deschis dintr-un penalty obținut de Cristocea în duelul cu Jaime Braganca. Lovitura de pedeapsă a fost transformată de Lemnaru. Corona a reacționat imediat și, după doar un minut, a restabilit egalitatea, la centrarea lui Coman pentru Sergiu Buș.

După doar alte patru minute, Universitatea a trecut din nou în avantaj, prin reușita lui Borza, apoi a mărit ecartul în debutul reprizei secunde la centrarea lui Raul Ciupe pentru același Lemnaru.

Atacantul revenit de la Pandurii a ajuns la patru goluri marcate în ultimele două meciuri pentru clujeni. Cu cinci minute înainte de final, Buș și-a readus echipa în joc după ce a obținut un penalty pe care tot el l-a transformat.

Partida s-a încheiat dramatic. Martac a atins mingea cu mâna în careu, însă Lemnaru a ratat ocazia de a realiza hattrickul, iar în prelungiri Coman a fost eliminat pentru injurii la adresa arbitrului.

Sursa foto: Stiridesport.ro

Exclusiv Florin Prunea a văzut imaginile cu...