N-a mai rezistat: antrenorul care tocmai a scris istorie în fotbal a văzut ce a spus Cosmin Contra și l-a făcut ”praf”
Urmează un ”exod” de la FCSB: cinci jucători sunt pe picior de plecare! Doi fotbaliști pot veni în vară, unul e sigur

"U" Cluj
Petrolul Petrolul
Start a doua repriza
  • 90+3 | Start a doua repriza
    Fluier final! Petrolul obține trei puncte vitale grație reușitei lui Hamza, iar Contra își prelungește seria de invincibilitate în Liga 1: n-a mai fost învins din noiembrie 2012, de la partida cu Gaz Metan Mediaș!
  • 90+3 | Schimbări
    Intră Naziri, iese Boudjemaa
  • 90 | Schimbări
    Iese marcatorul golului, Hamza, care-i lasă locul pe gazon lui Constantin Grecu. Mișcare defensivă a lui Contra
  • 89 | Ocazii
    Odiaka are o mare ocazie de gol, dar Pecanha intervine salvator! Nigerianul a preluat în fața porții, dar s-a lovit de intervenția providențială a brazilianului
  • 88 | Cartonaşe Galbene
    Jocul este foarte fragmentat pe acest final. Romario Pires vede și el cartonașul galben pentru fault
  • 72 | Faze meci
    Combinație de efect între Hoban și Hamza, dar mingea este degajată în corner în ultima clipă, de fundașii ardeleni
  • 68 | Ocazii
    Bucșă șutează peste poartă, după o minge ajunsă la el după o respingere
  • 66 | Schimbări
    Mustivar este înlocuit cu Romario
  • 65 | Ocazii
    BARĂ! Hamza zguduie stâlpul porții cu un șut din unghi, mingea sare la Teixeira, care trimite în blocajul fundașilor adverși
  • 60 | Schimbări
    Adrian Popa II este înlocuit cu Săndulescu
  • 58 | Goluri
    GOOOOOOL PETROLUL! Tunisianul Hamza sparge seria ghinioanelor din această săptămână, cu un șut perfect, din careu, care îl bate pe Dolha
  • 56 | Ocazii
    BARĂ pentru Petrolul! Hamza reia cu o lovitură de cap puternică din șase metri, dar stâlpul porții s-a opus golului de 1-0
    Inexistent în prima repriză, Dedu i-a lăsat locul în teren nou-transferatului Osiaka
    A început repriza secundă
  • 45 | Start prima repriza
    Fluier final, după o repriză disputată, dar lipsită de ocazii foarte clare de gol
  • 40 | Ocazii
    Boudjemaa șutează puțin peste din afara careului, după o fază construită excelent de "inamicul public" Grozav
  • 38 | Cartonaşe Galbene
    Mustivar este avertizat
  • 37 | Ocazii
    Turcu execută peste poartă o lovitură liberă de la mare distanță
  • 32 | Ocazii
    OCAZIE MARE pentru gazde! La un carambol în careul prahovean, Borza finalizează faza cu un șut puternic, care s-a dus peste. Mingea a fost deviată de Grozav
  • 20 | Schimbări
    Iese Rațiu, accidentat, intră veteranul Szilagyi
  • 15 | Faze meci
    Meciul este foarte echilibrat, iar miza ambelor echipe pare să fie în aceste momente defensiva atentă
  • 7 | Ocazii
    Adi Popa II reia pe lângă poartă cu o lovitură de cap foarte periculoasă, după o lovitură liberă executată excelent
  • 5 | Ocazii
    Grozav a șutat foarte bine din afara careului, Dolha a respins până la Hamza
  • 3 | Faze meci
    Gicu Grozav a încercat să reia periculos spre poartă, dar Dolha a reținut fără emoții
Cosmin ContraPetrolul

**VIDEO** "U" Cluj - Petrolul 0-1. Golul lui Hamza prelungește seria invincibilă a lui Contra

Petrolul a devenit prima echipă din Liga I care a reuşit să câştige în deplasare în actualul sezon.

Ploieştenii au început ca din puşcă şi Grozav a ratat prima ocazie pe Cluj Arena.

Gazdele au replicat după numai două minute, la capul lui Adi Popa II, care s-a dus peste poartă. Hamza, însă, a fost vedeta partidei - în repriza a doua, a nimerit bara din nici cinci metri.

S-a revanşat repede şi a marcat golul de trei puncte după o pasă precisă de la Grozav, cel mai bun om de pe teren. Dolha a mai fost salvat încă o dată de bară, tot după o încercare a lui Hamza, iar rezerva Odiaka i-a dat emoţii lui Pecanha în ultimele minute de joc.

Până la urmă, "U" Cluj - Petrolul s-a terminat 0-1, iar echipa lui Cosmin Contra obține trei puncte vitale, prelungindu-și seria invincibilității la 18 meciuri de Liga 1. Gaz Metan este ultima echipă din campionat care a reușit să-i bată pe "lupi", în noiembrie 2012.

"Pentru Petrolul a contat foarte mult că ei au început mai devreme ca noi sezonul, deja au avut două meciuri oficiale și asta i-a avantajat foarte mult", a declarat la final Ionel Ganea.

Video Liviu Ungurean ”Bocciu” și ceilalți doi...