Final de meci.
  • 80 | Faze meci
    Fatai a reluat peste poartă de la 8 metri, profitând de faptul că Vâtcă n-a ieșit la o centrare de pe dreapta.
  • 72 | Faze meci
    William șutează din interiorul careului, după o fază prelungită de atac, dar Vâtcă iese și respinge.
  • 65 | Goluri
    GOOOOL ASTRA! GOOOOL WILLIAM! Jucătorul Astrei șutează de la 10 metri, lateral stânga, în vinclul de la colțul scurt.
  • 60 | Goluri
    GOOOOL ASTRA! GOOOOL BUDESCU! Lovitură liberă de la 21 de metri și decarul Astrei trimite mingea direct în vinclul porții lui Vâtcă.
  • 59 | Cartonaşe Galbene
    Emerson e avertizat după un fault la marginea propriuluic areu.
  • 57 | Faze meci
    Combinație rapidă la marginea careului Astrei, mingea ajunge la Dică, dar șutul acestuia se duce peste poartă.
  • 55 | Schimbări
    Iese Larie și intră Gavra.
    Iese Thiago și intră Emerson.
  • 53 | Goluri
    GOOOOL ASTRA! GOOOOL BUDESCU! Incredibilă eroare a portarului Vâtcă. Acesta scapă mingea în față într-o fază în care nu era presat de nimeni și Budescu trimite în poartă de la 2 metri.
  • 52 | Cartonaşe Galbene
    Ghionea e avertizat pentru că a ripostat după un fault la centrul terenului.
  • 50 | Goluri
    GOOOOL ASTRA! GOOOOL BUDESCU! Vâtcă iese greșit dinc areu la o minge spre Fatai, e depășit, jucătorul astrei întoarce balonul în centrul careului, de unde Budescu trimite cu latul în plasă.
    A început repriza a doua a meciului care se dispută la Chiajna.
    Iese Enache și intră Tembo.
    PAUZĂ
  • 41 | Faze meci
    Larie a trimis cu capul, peste paortă, după o lovitură de la colțul terenului.
  • 40 | Faze meci
    Vlad Rusu s-a întors în careul Astrei cu un jucător în spate și a șutat la colțul scurt, dar Lung a respins în corner.
  • 33 | Faze meci
    Budescu șutează din prima, din lateral stânga, dar fără să-i pună probleme lui Vâtcă.
  • 26 | Faze meci
    Thiago a centrat de pe partea dreaptă, Dică a reluat cu capul, dar a trimis mingea pe lângă poartă.
  • 23 | Cartonaşe Galbene
    Dică e avertizat pentru un fault la mijlocul terenului.
  • 15 | Faze meci
    Năstăsie a recuperat în banda stângă, a intrat în centru, a depășit un adversar și apoi a șutat, dar Silviu Lung a respins acrobatic în corner.
  • 14 | Faze meci
    Vâtcă a ieșit greșit la o centrare de pe dreaptă, pe sub minge, dar Găman n-a mai ajuns balonul, în fața porții goale.
  • 9 | Cartonaşe Galbene
    Bărboianu vede cartonașul galben după un fault din spate asupra lui Năstăsie.
    A început partida. Viitorul joacă din acest sezon la Chiajna, pe stadionul fostei prim divizionare Concordia.
Daniel IsăilăAstra

**VIDEO** Viitorul - Astra 0-4. Budescu, primul "hattrick" al sezonului, după două erori imense ale lui Vâtcă

Astra a avut nevoie de două gafe monumentale ale portarului Cosmin Vâtcă pentru a obține o victorie, altfel concludentă, la Chiajna, contra Viitorului, și pentru a deveni primul lider al Ligii 1 în noul sezon.

Giurgiuvenii au început ezitant partida și în prima repriză n-au prea ajuns în careul advers, ocaziile mai importante fiind ale gazdelor, ceva mai determinate și parcă mai conectate la meci.

Nimic nu prevestea desfășurarea evenimentelor din prima parte a reprizei secunde și poate că jocul nu se dezmorțea dacă portarul Cosmin Vâtcă n-ar fi greșit incredibil de două ori, în doar două minute.

Mai întâi a ieșit greșit în fața lui Fatai, a fost depășit și Budescu a pus latul pentru 1-0, din fața porții goale, apoi a scăpat efectiv mingea în față și decarul Astrei a majorat diferența, la doar 7 minute după reluare.

Budescu avea să facă 3-0 cu o execuție perfectă, din lovitură liberă, iar William stabilea scorul final cu un șut în vinclu, la colțul scurt, după o jumătate de repriză perfectă pentru echipa lui Isăilă.

Viitorul suferă după ce și-a pierdut patru oameni importanți din sezonul trecut, Iancu, Chițu, Vaștag și Alibec, fiind evident după acest prim meci că echipa lui Hagi se va lupta tot pentru salvarea de la retrogradare și în acest sezon.

Astra a profitat de erorile adversarilor fără să forțeze, dar a dovedit că e o echipă matură și taxează orice gafă a oponenților fără să stea pe gânduri.

Anunțul făcut de Dan Șucu, imediat după...