Ce se întâmplă cu David Popovici la Jocurile Olimpice: ”Îmi doresc să ne respectăm reciproc”
David Popovici vrea bodyguarzi la Jocurile Olimpice. De ce a cerut o astfel de măsură
farul-cfr
Live Video&Text Farul - CFR Cluj 2-0, ACUM, Digi Sport 1. Ionuț Cojocaru a dublat avantajul echipei lui Gică Hagi
Etapa 5 Superliga: Farul Constanta-CFR Cluj
Play-off

Robert Glință, pe locul 5 în finala la 50 de metri spate, la Campionatele Mondiale de natație

25.06.2022, 19:12

Robert Glință (25 de ani) s-a clasat pe locul cinci în finala probei de 50 de metri spate din cadrul Campionatelor Mondiale de natație de la Budapesta.

profimedia-0611787758
Robert Glință / Foto: Profimedia
  • SuperLiga: FCU Craiova - Dinamo, sâmbătă, 17:30, DGS 1

• România rămâne cu cele două medalii de aur (la 100 şi 200 de metri liber) cucerite de către David Popovici (17 ani) la Mondialele de la Budapesta.

Robert Glință, pe locul 5 în finala la 50 de metri spate, la Mondialele de natație

Medalia de aur a fost câștigată de către americanul Justin Ress, cronometrat cu 24 de secunde și 12 sutimi.

Justin Ress a fost descalificat inițial, deși câștigase cursa. Arbitrii au considerat că Ress a greșit la finalul cursei, întrucât nu a avut nicio parte a corpului deasupra apei în momentul în care a atins peretele, așa cum prevede regulamentul.

Ulterior, Federația Internațională de Natație a decis că Justin Ress va fi desemnat campion mondial, după ce apelul americanului a fost acceptat.

Hunter Armstrong a declarat că este o decizie corectă și i-a înmânat medalia de aur conaționalului său.

Hunter Armstrong a primit medalia de argint la 50 de metri spate, iar pe locul trei s-a clasat polonezul Ksawery Masiuk, cu timpul 24 de secunde și 49 de sutimi.

Inițial medaliat cu bronz, italianul Thomas Ceccon (cronometrat la 24 de secunde și 51 de sutimi) s-a clasat pe locul al patrulea.

Pe locul cinci au încheiat, cu același timp, Robert Glință și grecul Apostolos Christou (24 de secunde și 57 de sutimi).

Clasamentul final în proba de 50 de metri spate la Campionatele Mondiale de natație de la Budapesta

La 50 de metri spate, Robert Glință are în palmares două medalii de argint la Campionatele Europene (Glasgow 2018, Budapesta 2020) și o medalie de bronz la Europeanul de la Kazan, din 2021.

• Robert Glință a ajuns în finală la două ediții consecutive ale Jocurilor Olimpice, la Rio 2016 și Tokyo 2020.

UPDATE 19:06 Robert Glință s-a clasat pe locul 4 în finala de la 50 de metri spate! Justin Ress a fost descalificat, deși a încheiat primul.

UPDATE 19:05 Începe finala la 50 de metri spate!

UPDATE 19:02 Robert Glință va înota pe culoarul cu numărul 7. Startul finalei a fost întârziat cu câteva minute.

glinta prezentare

UPDATE 18:55 Se fac ultimele pregătiri pentru cursa de 50 de metri spate. Deocamdată au ieșit arbitrii, nu și înotătorii. Finala e programată de la ora 19:02.

UPDATE 18:50 Finala de la 50 de metri spate este primul eveniment al zilei în Duna Arena din Budapesta. Cursa poate fi urmărită în direct AICI.

Robert Glință, legitimat la CS Dinamo, s-a clasat pe locul patru în cea de-a doua semifinală, cu timpul de 24 de secunde și 54 de sutimi.

Românul este al șaselea pe lista pentru finala probei, care se va desfăşura astăzi, de la ora 19:02, în direct pe TVR 1.

Cel mai bun timp din semifinale a fost stabilit de către americanul Justin Ress, 24 de secunde și 14 sutimi, urmat de către un alt american Hunter Armstrong, cronometrat la 24 de secunde și 16 sutimi.

Lista participanților din finala Campionatului Mondial de Natație la 50 de metri spate

glinta lista finala

Etichete: natatie , inot , budapesta , campionatul mondial , robert glinta

Cazul ciudat al miliardarului german care și-ar fi înscenat moartea ca să fie împreună cu amanta rusoaică la Moscova

Un miliardar german care a fost declarat oficial mort în 2021, la trei ani după ce a dispărut în...

Screenshot 2024-04-18 at 16.51.31-modified
A murit la doar 17 ani: ”Boala a răpus-o în 24 de ore”. Două zile de doliu

Recunoști personajul? Acum nouă ani era un copil și sărbătorea titlul cu Gigi Becali la Iași, acum e titular la FCSB
WhatsApp Image 2024-04-18 at 15.44.47
Au rămas mască! Ce a purtat la Disneyland, înconjurată de mii de copii, după ce a riscat închisoarea din cauza ținutei
bianca-censori
Au apărut primele imagini: Ion Țiriac a primit ”bijuteria” după 5 ani! ”Nu întrebați cât costă, că e obscen”
Screenshot 2024-04-18 at 21.05.58
"Am intrat în biroul lui Ancelotti și a început să plângă!" Transferul care i-a "rupt" sufletul italianului
profimedia-0861141500
farul-cfr

Decizie finală: Malcom Edjouma se întoarce la FCSB!
CFR Cluj v FCSB - SuperLiga, Cluj-Napoca, Romania - 05 Feb 2023
Lovitura primită de UTA Arad
uta logo
Adio, Real Madrid! I-a spus "nu" lui Florentino Perez și pleacă la finalul sezonului
Manchester City v Real Madrid CF: Quarter-final Second Leg - UEFA Champions League 2023/24
Adrian Mutu, ofertă pe bani grei din străinătate! A cerut un salariu uriaș!
Adrian Mititelu îi dă un răspuns lui Ionel Ganea care îl va înfuria teribil! Ironia patronului despre fiul „Ganezului”
Cum arăta Sofia Vergara când și-a început cariera de model. Actrița este neschimbată la vârsta de 51 de ani
Cum arată Samantha Fox la 58 de ani. Interpreta hitului "Touch Me", care punea pe jar imaginația bărbaților, e măritată cu o femeie
Siturile nucleare ale Iranului: Unde ar putea lansa Israelul un atac în caz de război
De ce Sergiu Nicolaescu era convins că are un fiu? „M-a ales să fiu tatăl copilului ei"
El a fost ”regele” radioului românesc, ascultat de întreaga naţiune. Îţi dai seama cine este tânărul din imagine?
Scene penibile la semimaratonul de la Beijing: alergătorii africani au încetinit pentru ca un chinez să treacă primul linia de sosire VIDEO
Video David Popovici a câștigat prima cursă dintre cele 4 la care concurează la Campionatele Naționale de Înot, de la Otopeni