polo romania ungaria

Video România - Ungaria 7-15. Eşec categoric în preliminariile Ligii Mondiale

Video Start perfect în semifinale pentru Steaua şi CSM Digi Oradea

steaua polo

Video Steaua - Sportul 12-6. Roş-albaştrii sunt la o victorie de calificarea în finală

polo steaua

28.04.2016, 21:33

Liderul sezonului regulat, Steaua, s-a impus în faţa Sportului Studenţesc în primul meci al semifinalei Ligii Naţionale de polo.

Cu Murisic în mare formă, "roş-albaştrii" au preluat controlul încă din start şi conduceau la pauza mare cu 7 - 4. În sfertul al treilea, meciul a fost întrerupt aproape jumătate de oră din cauza unei defecţiuni la tabelă.

"S-a pierdut din ritmul de joc pe care îl avusesem la început de meci, nouă ne-ar fi convenit mai mult să nu fie această pauză", a declarat antrenorul Stelei, Andrei Iosep.

Steaua a continuat să facă însă legea şi a câştigat în final cu 13 - 7.

"Un rezultat clar. Am dominat meciul de la început până la final şi rezultatul a fost just", a mai spus Iosep.

"Pe alocuri am avut un joc bun, iar pe final ne-am pierdut concentrarea şi am pierdut la scor", a afirmat antrenorul Sportului, Aurelian Georgescu.

Meciul secund al disputei Steaua- Sportul Studenţesc va fi vineri, de la ora 17, în direct la Digi Sport 4.

Şi CSM Digi Oradea a început cu dreptul play-off-ul Ligii Naţionale de polo. Campioana en-titre a învins Dinamo în primul joc din semifinale. Bucureştenii au început curajos şi au deschis scorul prin Prioteasa, dar bihorenii au replicat imediat şi au încheiat primul sfert în avantaj, 3 - 2.

Până la pauza mare, echipa lui Kadar Kalman a mai înscris de trei ori şi a primit doar un gol. Dinamo nu a renunţat la luptă şi a câştigat repriza a treia cu 2 - 1, dar nu a fost de ajuns. CSM Digi Oradea a gestionat bine finalul de meci şi s-a impus cu 10 - 6.

Meciul al doilea al semifinalei CSM Digi Oradea- Dinamo va fi vineri, de la ora 18.15, în direct la Digi Sport 4. Semifinalele se dispută după sistemul cel mai bun din cinci partide.

Alexei Mitachi era unul dintre cei mai cunoscuți medici stomatologi din Chișinău.

LAZIO-FCSB / Bergodi, în presa din Italia: "FCSB e mulţumită cu 1-0 şi se pricepe să tragă de timp"