Steaua a câştigat Cupa României la polo. Victorie clară în finala cu CSM Digi Oradea
30.04.2017, 12:47Steaua a câştigat Cupa României la polo pe apă, duminică, după ce a învins-o pe CSM Digi Oradea cu scorul de 10-5 (2-1, 3-1, 1-2, 4-1), în finala desfăşurată în Bazinul Steaua din Capitală.

Liga 1: Politehnica Iași - Botoșani, luni, 17:00, Digi Sport 1
Liga 1: Astra - Universitatea Craiova, luni, 20:00, Digi Sport 1
Roş-albaştrii au cucerit pentru a noua oară trofeul, care le-a fost înmânat de preşedintele Federaţiei Române de Polo, Călin Găvruş.
Steaua a început bine meciul şi a deschis scorul, orădenii au egalat, dar apoi roş-albaştrii au punctat de patru ori consecutiv (5-1).
Echipa antrenată de Andrei Iosep conducea cu 5-2 la jumătatea partidei, iar CSM Oradea s-a apropiat la două goluri, 5-3 şi 6-4, însă Steaua a rămas la cârma meciului, tranşând definitiv soarta finalei în ultima repriză, când a marcat de patru ori la rând.
Spaniolul Adria Delgado a fost cel mai bun om al finalei, cu 5 goluri pentru Steaua. Celelalte goluri ale steliştilor au fost înscrise de Pavel Popescu, Djordje Filipovic, Alexandru Ghiban (2) şi Daniel Teohari.
Pentru echipa antrenată de Kalman Kadar au înscris Andrei Prioteasa, Tiberiu Negrean, Mihnea Gheorghe şi Mihnea Chioveanu (2).
Anul trecut, Cupa României a fost câştigată de CSM Digi Oradea, care s-a impus în ultimul act chiar împotriva Stelei, scor 5-3, la Braşov.

Oamenii s-au strâns pentru a protesta împotriva restricțiilor din pandemie și a guvernului.



Gigi Becali (62 de ani) visează de ani buni să vândă un jucător de la FCSB pe zeci de milioane de euro, în timp ce echipa pe care o conduce a ratat toate țintele în perioada de mercato și caută un...