Foto George Copos a scos 20.000.000 € din buzunar: ”O moştenire pe care o lăsăm pentru următorii 50 de ani”
articol scris de Digi Sport16.10.2025, 10:49
George Copos (72 de ani), fostul patron al Rapidului, a investit peste 20 de milioane de euro pentru a moderniza Telecabina Tâmpa și restaurantul Panoramic, două simboluri ale Brașovului, care vor fi redeschise pe 19 octombrie.
Special SuperLiga: Rapid - FC Argeș, sâmbătă, 20:30, DGS 1
SuperLiga: Dinamo - Csikszereda, sâmbătă, 17:30, DGS 1
Omul de afaceri care a patronat clubul din Giulești în perioada 1992-2013 a scos din buzunar peste 12 milioane de euro a readuce la viață restaurantul deschis în 1975 și 8 milioane pentru modernizarea primei telecabine din România (1970).
Galerie Foto
George Copos, investiție de 20.000.000 de euro: ”Am dorit să redăm strălucirea unui simbol al oraşului şi, în acelaşi timp, să îl pregătim pentru viitor”
”Această investiţie este mai mult decât un proiect de modernizare – este o moştenire pe care o lăsăm Braşovului pentru următorii 50 de ani. Am dorit să redăm strălucirea unui simbol al oraşului şi, în acelaşi timp, să îl pregătim pentru viitor, cu respect faţă de istorie şi cu viziune pentru generaţiile care vin”, a declarat Copos, potrivit zf.ro.
Copos a hotărât totul la Rapid timp de două decenii, perioadă în care echipa a câștigat 11 trofee: două titluri(1999 şi 2003), 4 Cupe ale României (1998, 2002, 2006, 2007), 4 Supercupe (1999, 2002, 2003, 2007) și o Cupă a Ligii (1994). De asemenea, Rapid a ajuns până în sferturile de finală ale Cupei UEFA, în 2006, unde a fost eliminată de Steaua după 1-1 și 0-0.
Fostul șef al Rapidului a declarat că a rămas un ”suporter de fotoliu” al echipei și a dezvăluit un element pe care puțină lume îl știa: a ajuns să investească la formația giuleșteană datorită lui Marian Rada, fostul jucător, antrenor și conducător al giuleștenilor de-a lungul anilor.
Daria-Maria Copos a câștigat Cupa Națiunilor la călărie
Galerie Foto
În 2024, Daria-Maria Copos (14 ani), fiica cea mică a lui George Copos, a scris file de istorie la un concurs de echitație, desfășurat la Linz, în Austria.
În concursul rezervat copiilor, România a câștigat Cupa Națiunilor la Călărie, sărituri obstacole, la 1.30 m. Daria-Maria nu a obținut o astfel de performanță de una singură. Ea a făcut parte din echipă, alături de Anda Bojita, Horia Butuza și de Ina Bojita.
”România a câștigat pentru prima dată Cupa Națiunilor la călărie, sărituri obstacole, la 1,30 m. Aceasta este cea mai mare performanță obținută de țara noastră.
Nu se va mai întâmpla curând ca România să mai obțină o astfel de performanță. Și spun asta, pentru că în acest concurs am învins țări precum Germania, Italia, Olanda, Franța, Ungaria.
Am avut și puțin noroc, dar este un fenomen ce s-a întâmplat acum, aici, la Linz. Fe-no-me-nal! Este incredibil”, a spus George Copos, în exclusivitate pentru digisport.ro.
Etichete: brasov , george copos , teleferic , telecabina brasov
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
Dani Mocanu și fratele sau au fost condamnați la patru, respectiv șapte ani de închisoare fiind...



































