atp turneul campionilor

Rezultatele zilei de miercuri de la Turneul Campionilor

Video Andy Murray, la a doua victorie de la Londra, după un maraton de 3 ore și 20 de minute

monfils

Gael Monfils s-a retras de la Turneul Campionilor, înainte de meciul cu Djokovic

murray-1

16.11.2016, 20:11
  • Handbal, Liga Campionilor: Gyor - CSM Bucureşti (luni, 20:00, Digi Sport 1)

• Liga 1, etapa a 26-a: Concordia Chiajna - Voluntari (luni, 17:30, Digi Sport 1)

Andy Murray este aproape calificat în semifinalele Turneului Campionilor, după un meci maraton cu Kei Nishikori. Liderul ierarhiei mondiale a fost pus la grea încercare de japonez, dar s-a impus cu 6-7, 6-4, 6-4.

Murray a avut primul o minge de set (6-5, 40-30), dar al 5-lea jucător al lumii a găsit un răspuns pe măsură. Ajunşi la tiebreak, cei doi au făcut spectacol. Nishikori a rezistat presiunii şi a închis cu 11 la 9.

Câştigător în 7 dintre precedentele 9 meciuri cu asiaticul, Murray a revenit în forţă - a început cu break actul secund. Chiar dacă Nishikori a egalat la 4, britanicul a reuşit să mai câştige o dată pe serviciul adversarului şi setul i-a revenit cu 6-4. Cu 20 de victorii consecutive în circuitul ATP, Murray a rămas la conducerea jocului.

În decisiv a fost 6-4 pentru câştigătorul de la Wimbledon, la capătul a 3 ore şi 20 de minute.

Murray este la un pas de a accede, pentru a 4-a oară, în semifinalele Turneului Campionilor, în timp ce Nishikori încearcă o calificare in extremis din grupa John McEnroe. În al 3-lea meci, jucătorul de 26 de ani îl va întâlni pe Marin Cilic.