Strycova

A învins România și a pierdut neaşteptat! Surprize mari la Sankt Petersburg

Florin Mergea, în sferturi de finală la dublu în turneul de tenis de la Rotterdam

halep pliskova kvitova dubai

Simona Halep le-ar putea întâlni din nou pe Pliskova şi Kvitova, la turneul de la Dubai

mergea

09.02.2016, 23:48
  • La Liga, etapa a 20-a: Real Madrid - Deportivo (azi, 17:15, Digi Sport 1) și Betis - Barcelona (azi, 21:45, Digi Sport1)
  • Serie A TIM, etapa 21: Inter - Roma (azi, 21:45, Digi Sport 2)

Perechea alcătuită din tenismanul român Florin Mergea şi indianul Rohan Bopanna s-au calificat în sferturile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului ATP de la Rotterdam, dotat cu premii totale de 1.597.115 euro, marţi seara, după ce s-au impus cu 6-7 (7), 6-3, 10-7 în faţa polonezilor Lukasz Kubot/Marcin Matkowski.

Mergea şi Bopanna, favoriţii numărul patru, au obţinut victoria după o oră şi 28 de minute, ei ratând şi două mingi de set în tiebreak-ul primului act al meciului.

Cuplul româno-indian a reuşit 8 aşi (polonezii doar doi) şi a comis 3 duble greşeli (4 pentru adversari).

Mergea şi Bopanna şi-au asigurat un cec de 12.700 euro şi 90 de puncte ATP, iar în sferturi vor înfrunta perechea Nicolas Mahut (Franţa)/Vasek Pospisil (Canada), care a dispus cu 6-3, 7-6 (3) de cuplul Andreas Seppi (Italia)/Joao Sousa (Portugalia).

În sferturi s-au calificat, marţi, şi principalii favoriţi ai probei de dublu, tenismanul român Horia Tecău şi olandezul Jean-Julien Rojer, 6-3, 6-2 cu cuplul Guillermo Garcia-Lopez (Spania)/Viktor Troicki (Serbia). Următorii adversari vor fi Gilles Muller (Luxemburg)/Nenad Zimonjic (Serbia).

Tânăra are câteva zeci de mii de fani pe YouTube și Instagram, așa că i-a făcut o propunere...

Mergea va face pereche din 2018 cu un celebru jucător de dublu!