badosa
Mesajul enigmatic postat de adversara Simonei Halep cu doar o zi înaintea meciului direct
Paula Badosa of Spain & Simona Halep of Romania in action during the second round of the Mutua Madrid Open 2022 tennis tournament on April 30, 2022 at Caja Magica stadium in Madrid, Spain - Photo: Rob Prange/DPPI/LiveMedia
Ce șanse are Simona Halep în primul meci după un an și jumătate. ”Multe avantaje clare”
ilie
Exclusiv ”Poate juca lejer la orice echipă din România”. Ilie Dumitrescu, ”vrăjit” de un fotbalist care se bate la retrogradare
Fotbal Club

Simona Halep - Ashleigh Barty 4-6, 4-6. Liderul WTA, OUT din turneul de la Sydney

09.01.2019, 08:00

• Baraj EURO: Bosnia si Hertegovina - Ucraina, joi, 21:45, DGS 1

• Elite League U20: Romania - Italia, joi, 18:00, DGS 1

VIDEO Simona Halep - Ashleigh Barty 4-6, 4-6. Simona Halep a pierdut primul meci jucat în 2019. A fost o înfrângere în două seturi pentru liderul WTA, în fața numărului 15 mondial, Ashleigh Barty, o jucătoare extrem de incomodă. Simona Halep părăsește astfel turneului WTA de la Sydney încă din primul tur.

"Mi-am dat seama tot timpul cum trebuie să joc împotriva Simonei. Au fost condiţii dificile astăzi, pentru că umiditatea ne-a pus probleme. Sunt bucuroasă că am dat totul şi am câştigat. Mi-am spus că trebuie să fiu agresivă în game-urile decisive din primul set, pentru că nu aveam nimic de pierdut. Asta am făcut şi mi-a ieşit.

Mi-am învăţat în sfârşit lecţia. M-a bătut rău la Montreal şi am mai învăţat câte ceva la Cincinnati, unde a fost mai bine. Azi am avut încredere că pot câştiga şi asta am făcut", a declarat Barty, la sfârşitul meciului.

Simona Halep, care nu a mai jucase într-un meci oficial din septembrie anul trecut, din cauza problemelor la spate, a lăsat mereu impresia că e cu un pas în spatele adversarei. Liderul WTA a alergat mereu după egalare și a greșit atât în momentele importante ale primului set cât și în cele ale actului secund.

Simona Halep - Ashleigh Barty 4-6, 4-6 | Unde s-a făcut diferența

Simona Halep a fost mai bună cu al doilea serviciu, iar Barty cu primul, reușit și 5 ași. Diferenţa s-a făcut la mingile de break, australianca fructificând 4 din 7 (57%), iar liderul WTA doar două din 11 (18%). În primul set, Halep a avut trei mingi de break la scorul de 4-4, dar le-a ratat pe toate, iar apoi a pierdut setul cu 4-6. În setul al doilea, românca a reuşit un break la 3-3 şi a preluat conducerea (4-3), dar apoi a pierdut trei ghemuri la rând şi meciul.

A fost a treia întâlnire între Simona Halep și Ashleigh Barty și prima victorie pentru jucătoarea de la Antipozi. Precedentele partide au avut loc în 2018. La Montreal, în semifinale, Simona s-a impus cu 6-4, 6-1. Tot pe hard, la Cincinnati, liderul mondial a câştigat de asemenea cu 2-0, dar meciul a fost mai echilibrat, 7-5, 6-4.

Pentru prezenţa la Sydney, Halep va primi 11.620 de dolari şi 55 de puncte WTA. Pentru liderul WTA urmează Australian Open, unde anul trecut a jucat finala, fiind învinsă de daneza Caroline Wozniacki.

Digi Sport transmite şi în 2019 cele mai importante competiţii. Spectacolul campionilor e aici!

• 07:15 Video

Simona Halep - Ashleigh Barty 4-6, 4-6! BREAK, SET și MECI Ashleigh Barty! La prima minge de meci, australianca a închis partida și Simona Halep este eliminată de la Sydney

• 07:07

Simona Halep - Ashleigh Barty 4-6, 4-5! La fel ca în primul set, Simona nu reușește să se impună în momentele importante. Liderul WTA a avut două mingi de break, dar nu a fost în stare să închidă setul

• 07:02

Simona Halep - Ashleigh Barty 4-6, 4-4! BREAK Barty! Simona a fost aproape să se distanțeze la două game-uri însă avem din nou egalitate. Australianca a fructificat prima minge de break

• 06:57 Video

Simona Halep - Ashleigh Barty 4-6, 4-3! BRREAK SIMONA, care trece pentru prima dată la conducere în acest set

• 06:53 Video

Simona Halep - Ashleigh Barty 4-6, 3-3! Game alb al Simonei Halep, al doilea din acest duel

• 06:50 Video

Simona Halep - Ashleigh Barty 4-6, 2-3! Simona a avut două mingi de break însă nu a reușit să fructifice niciuna dintre ele. O eroare neforțată și un serviciu bun al australiencei au făcut ca Simona să rateze șansa de a trece pentru prima dată în avantaj

• 06:46

Simona Halep - Ashleigh Barty 4-6, 2-2! Simona echilibrează meciul, după ce a australianca dădea la un moment dat senzația că se poate desprinde decisiv

• 06:42

Simona Halep - Ashleigh Barty 4-6, 1-2! Serviciul o ajută din nou pe australiancă. Simona a condus cu 30-15, dar game-ul a revenit în cele din urmă reprezentantei gazdelor

• 06:39 Video

Simona Halep - Ashleigh Barty 4-6, 1-1! Simona a salvat trei mingi de break și a întrerupt seria de game-uri câștigate de Barty

• 06:32

Simona Halep - Ashleigh Barty 4-6, 0-1! Jucătoarea de la Antipozi a început actul secund cu un game alb pe propriul serviciu

• 06:29 Video

Simona Halep - Ashleigh Barty 4-6! BREAK și SET BARTY! Australianca închide actul de debut la chiar prima minge de set de care beneficiază. Deși a făcut un prim set bun, Simona nu a avut decât două lovituri câștigătoare

• 06:24 Video

Simona Halep - Ashleigh Barty 4-5! Liderul WTA a avut 3 mingi de break după ce a condus cu 40-0, dar austalianca a revenit, ajutată și de serviciu, și a reușit să câștige game-ul

• 06:20 Video

Simona Halep - Ashleigh Barty 4-4! Game alb al Simonei Halep, care restabilește egalitatea

• 06:16

Simona Halep - Ashleigh Barty 3-4! Australianca a condus cu 40-0, Simona a dat semne că ar putea reveni în game, dar în cele din urmă Barty și-a făcut serviciul

• 06:13 Video

Simona Halep - Ashleigh Barty 3-3! Simona restabilește egalitatea la jumătatea primului set

• 06:06

Simona Halep - Ashleigh Barty 2-3! BREAK SIMONA! Replică imediată a liderului WTA. Halep a condus cu 40-0 pe serviciul lui Barty dar a fructificat abia a 3-a minge de break. Simona urcă destul de mult la fileu în acest început de partidă

• 06:03 Video

Simona Halep - Ashleigh Barty 1-3! BREAK Barty! Australianca fructifică prima minge de break din acest meci și se distanțează la două game-uri

• 05:58

Simona Halep - Ashleigh Barty 1-2! Australianca își face din nou serviciul la capătul unui game echilibrat. Simona pare că începe să-și intre în ritm

• 05:54 Video

Simona Halep - Ashleigh Barty 1-1! GAME Simona, care a servit excelent de fiecare dată și a cedat un singur punct

• 05:51 Video

Simona Halep - Ashleigh Barty 0-1! Australianca își face serviciul în primul game al partidei, unul în care Simona a luat totuși 3 puncte. Barty a închis game-ul cu o scurtă de efect

• 05:48

A început partida Simona Halep - Ashleigh Barty

• 05:40

În câteva minute va începe partida dintre Simona Halep și Ashleigh Barty. Este debutul lidereului WTA în 2018 și primul meci după o pauză de peste două luni