romania billie jean king cup (11)
Neașteptat! Doar două jucătoare din România au reacționat după calificarea din Billie Jean King Cup
profimedia-0864528267
Ucrainenii au folosit un singur cuvânt pentru a descrie înfrângerea cu România, din Billie Jean King Cup
Pep Guardiola a descris într-un singur cuvânt jocul lui Manchester City cu Real Madrid

Video România pierde barajul cu Italia cu 1-3 și retrogradează din Grupa Mondială la Billie Jean King Cup

17.04.2021, 19:50

România a sperat într-o revenire miraculoasă în duelul cu Italia de la Billie Jean King Cup după victoria Gabrielei Ruse, dar povestea nu s-a repetat în  meciul dintre Mihaela Buzărnescu și Elisabetta Cocciaretto, scor 5-7, 6-7.

buza
Mihaela Buzărnescu a pierdut ambele partide de simplu de la Billie Jean King Cup / Foto : captură Digi Sport

• Cupa României: Oțelul - U Cluj, joi, 20:30, DGS 1

Jucătoarea noastră a alergat din start după adversara sa, combinând erori copilărești cu lovituri spectaculoase într-o nouă confruntare maraton de aproape 3 ore.

Buzărnescu a avut probleme să-și câștige serviciul în primul set, pierdut cu 5-7. A jucat mai solid în actul secund, care s-a decis la tiebreak. Italianca a avut nervii mai tari și s-a impus la prima minge de meci.

Italia se impune cu 3-1, iar meciul de dublu nu se mai dispută. Ca urmare a acestui rezultat, România retrogradează din Grupa Mondială a Billie Jean King Cup.

LIVE VIDEO Mihaela Buzărnescu - Elisabetta Cocciaretto 5-7, 6-7(5-7), ACUM, Digi Sport 2

UPDATE 19:55 Final de meci. Buzărnescu ratează o minge de a egala la 6 în tie-break, iar apoi Cocciaretto își adjudecă serviciul și aduce victoria Italiei.

UPDATE 19:48 Setul al doilea se decide în tie break.

UPDATE 19: 41 Mihaela Buzărnescu - Elisabetta Cocciaretto 5-5 Game important pentru Mihaela care rămâne în meci după ce și-a adjudecat serviciul. Au trecut 2 ore și jumătate de la startul partidei.

UPDATE 19:24 Mihaela Buzărnescu - Elisabetta Cocciaretto 4-4. A salvat 4 mingi de break și Mihaela speră să egaleze situația.

UPDATE 18:49 Mihaela Buzărnescu - Elisabetta Cocciaretto 3-2 Al doilea set a început sub semnul echilibrului și se merge cap la cap. Mihaela face totuși break-ul și conduce pentru prima oară.

UPDATE 18:32 Mihaela Buzărnescu - Elisabetta Cocciaretto 5-7 Mihaela își pierde serviciul, apoi italianca joacă solid și ia game-ul care decide primul set.

UPDATE 18:15 Mihaela Buzărnescu - Elisabetta Cocciaretto 4-5 Mihaela pierde un game pe care l-a avut în mână, după ce a condus cu 40-15. Însă, reușește imediat rebreak-ul.

UPDATE 17:50 Mihaela Buzărnescu - Elisabetta Cocciaretto 2-3 Românca recuperează break-ul și revine în meci.

UPDATE 17:33 Mihaela Buzărnescu - Elisabetta Cocciaretto 0-2. Jucătoarea noastră a cedat serviciul după un game maraton de peste un sfert de oră.

UPDATE 17:15 Începe meciul Mihaela Buzărnescu - Elisabetta Cocciaretto.

Gabriela Ruse s-a impus în 3 seturi în partida cu Jasmine Paolini, 1-6, 6-3, 6-4 și dă semnalul renașterii.

Urmează un nou duel decisiv - meciul Mihaelei Buzărnescu cu Elisabetta Cocciaretto. Apoi este programată confruntarea de dublu dintre perechile Monica Niculescu/Gabriela Ruse – Jasmine Paolini/Giulia Gatto-Monticone.

LIVE VIDEO Gabriela Ruse - Jasmine Paolini 1-6, 6-3, 6-4, ACUM, Digi Sport 2

UPDATE 16:40 Ruse – Paolini 1-6, 6-3, 6-4 Jucătoarea noastră fructifică în sfârșit șansa de a câștiga meciul. Ruse se impune și aduce primul punct echipei României.

UPDATE 16:25 Ruse – Paolini 1-6, 6-3, 5-2 Gabriela Ruse va servi pentru meci după un break smuls la mare luptă.

UPDATE 16:15 Ruse – Paolini 1-6, 6-3, 3-1 Gabriela Ruse a reușit break în setul decisiv și conduce cu 3-1.

Update: 15:45 Ruse – Paolini 1-6, 6-3. Românca reușește să câștige setul secund al partidei cu Paolini în 49 de minute, după două game-uri adjudecate pe serviciul adversarei.

UPDATE, 15:15: Ruse – Paolini 1-6, 3-1. Gabriela Ruse reușește primul său break din acest meci. România începe să spere la setul decisiv.

UPDATE, 14:54: Ruse - Paolini 1-6. Italianca își adjudecă primul set după 46 de minute. Gabriela nu a reușit să convertească niciuna dintre cele patru mingi de break avute în primul act și a comis de două ori mai multe erori neforțate decât adversara (24, față de 12).

UPDATE, 14:45: Ruse - Paolini 1-4. Românca irosește patru mingi de break, iar italianca reușește să se desprindă.

UPDATE, 14:30: Ruse - Paolini 1-2. Start echilibrat de meci. Gabriela are un prim game dificil pe propriul serviciu, dar reușește să salveze trei mingi de break și menține echilibrul.

UPDATE, 14:09: Începe meciul!

UPDATE, 14:00: Gabriela Ruse - Jasmine Paolini este primul meci al zilei din confruntarea România - Italia. Cele două jucătoare ies la încălzire.

Programul zilei de sâmbătă

• Gabriela Ruse - Jasmine Paolini, ora 14:10, pe Digi Sport 2
  • Mihaela Buzărnescu - Elisabetta Cocciaretto, ora 16:00, pe Digi Sport 2
  • Monica Niculescu/Gabriela Ruse - Jasmine Paolini/Giulia Gatto-Monticone, ora 18:00, pe Digi Sport 2

Tricolorele au pierdut ambele meciuri de vineri: Irina Bara - Elisabetta Cocciaretto 1-6, 4-6 și Mihaela Buzărnescu - Martina Trevisan 2-6, 6-2, 6-7.

România - Italia 0-2 | La capătul unuia dintre cele mai dramatice meciuri din istoria participărilor României în Fed Cup, Mihaela Buzărnescu a cedat la tiebreak în setul decisiv, în fața Martinei Trevisan. Sportiva noastră a avut două mingi de meci, într-un set trei în care s-au înregistrat nu mai puțin de 10 break-uri.

România - Italia 0-1 | După un prim set fără istoric, adjudecat de Elisabetta Cocciaretto, 6-1, Irina Bara a început mai bine actul secund și a condus cu 3-0. Italianca a egalat și a fost mai lucidă pe finalul setului, reușind să aducă primul punct Italiei în duelul cu România din play-off-ul "Billie Jean King Cup".

Mihaela Buzărnescu - Martina Trevisan 2-6, 6-2, 6-7

UPDATE 20:48 : Buzărnescu - Trevisan 2-6, 6-2, 6-7. GAME, SET, MECI Trevisan. Înfrângere dramatică și totodată dureroasă pentru Mihaela Buzărnescu.

UPDATE 20:42 : Buzărnescu - Trevisan 2-6, 6-2, 6-6. Tiebreak: 3-3

UPDATE 20:40 : Buzărnescu - Trevisan 2-6, 6-2, 6-6. Mihaela conduce cu 2-1 în tiebreak.

UPDATE 20:32 : Buzărnescu - Trevisan 2-6, 6-2, 6-6. Al 10-lea break al setului decisiv. Italianca se impune și totul se va decide la tiebreak.

UPDATE 20:22 : Buzărnescu - Trevisan 2-6, 6-2, 6-5. Un nou break reușit de Mihaela Buzărnescu! Românca are din nou ocazia de a servi pentru meci.

UPDATE 20:09 : Buzărnescu - Trevisan 2-6, 6-2, 5-5. Buzărnescu ratează două mingi de meci și Trevisan egalează o dată în plus. Dramatism maxim la Cluj.

UPDATE 20:02 : Buzărnescu - Trevisan 2-6, 6-2, 5-4. Miki luptă formidabil și reușește încă un break. Jucătoarea noastră servește pentru meci.

UPDATE 19:53 : Buzărnescu - Trevisan 2-6, 6-2, 4-4. Chiar dacă revine de la 0-40, Mihaela Buzărnescu nu poate să-și consolideze break-ul câștigat anterior, iar Trevisan restabilește echilibrul.

UPDATE 19:45 : Buzărnescu - Trevisan 2-6, 6-2, 4-3. Al patrulea break al setului îi revine Mihaelei Buzărnescu. România, la două game-uri de prima victorie în duelul cu Italia.

UPDATE 19:42 : Buzărnescu - Trevisan 2-6, 6-2, 3-3. Mihaela Buzărnescu reușește la rândul său să câștige primul game pe propriul serviciul și este din nou egalitate.

UPDATE 19:37 : Buzărnescu - Trevisan 2-6, 6-2, 2-3. Jucătoarea din Italia este prima care se impune pe propriul serviciu și preia conducerea în setul decisiv.

UPDATE 19:33 : Buzărnescu - Trevisan 2-6, 6-2, 2-2. Încă un break, de data aceasta reușit de Trevisan, care egalează din nou.

UPDATE 19:27 : Buzărnescu - Trevisan 2-6, 6-2, 2-1. Buzărnescu reușește al treilea break al setului decisiv și revine în avantaj.

UPDATE 19:23 : Buzărnescu - Trevisan 2-6, 6-2, 1-1. Trevisan câștigă la rândul său contra serviciului și egalează situația pe tabelă.

UPDATE 19:19 : Buzărnescu - Trevisan 2-6, 6-2, 1-0. Jucătoarea noastră începe excelent setul decisiv și face break-ul încă din startul acestuia.

UPDATE 19:04 : Buzărnescu - Trevisan 2-6, 6-2, 0-0. SET Buzărnescu! Miki aduce primul set al României în confruntarea cu Italia.

UPDATE 19:00 : Buzărnescu - Trevisan 2-6, 5-2. Italianca câștiga game-ul șapte al setului doi, însă Mihaela va servi pentru adjudecarea actului secund.

UPDATE 18:55 : Buzărnescu - Trevisan 2-6, 5-1. Buzărnescu își face în cele din urmă serviciul și se apropie la un singur game de câștigarea setului doi.

UPDATE 18:45 : Timeout medical solicitat de Mihaela Buzărnescu.

UPDATE 18:45 : Buzărnescu - Trevisan 2-6, 4-1. Italianca își trece în cont primul game din acest set. Trevisan a câștigat la 0 game-ul cinci.

UPDATE 18:42 : Buzărnescu - Trevisan 2-6, 4-0. Buzărnescu merge ceas în setul doi și se apropie la două game-uri de adjudecarea acestuia.

UPDATE 18:38 : Buzărnescu - Trevisan 2-6, 3-0. Start fulminant de set pentru Miki. Românca reușește un nou game pe serviciul adversarei.

UPDATE 18:35 : Buzărnescu - Trevisan 2-6, 2-0. Pentru prima dată în această partidă, Buzărnescu pune două game-uri între ea și adversara sa.

UPDATE 18:28 : Buzărnescu - Trevisan 2-6, 1-0. Mihaela începe excelent setul doi și câștigă pe serviciul adversarei.

UPDATE 18:21 : Buzărnescu - Trevisan 2-6, 0-0. SET Trevisan! Italianca se impune din nou pe serviciul lui Buzărnescu și câștigă primul set.

UPDATE 18:14 : Buzărnescu - Trevisan 2-5. "Miki" irosește o șansă de a câștiga contra serviciului și Trevisan se distanțează la trei game-uri pe tabelă, în setul 1.

UPDATE 18:05 : Buzărnescu - Trevisan 2-4. Mihaela Buzărnescu cedează pe propriul serviciu și italianca își adjudecă primul break al disputei.

UPDATE 18:00 : Buzărnescu - Trevisan 2-3. Italianca reușește primul game alb al partidei.

UPDATE 17:56 : Buzărnescu - Trevisan 2-2. După ce înregistrează primul as și prima dublă greșeală a meciului, Buzărnescu își adjudecă game-ul pe propriul serviciu și egalează din nou situația pe tabelă.

UPDATE 17:52 : Buzărnescu - Trevisan 1-2. Trevisan servește foarte bine și rămâne la conducerea partidei.

UPDATE 17:48 : Buzărnescu - Trevisan 1-1. "Miki" salvează două mingi de break și câștigă primul său game din meci.

UPDATE 17:43 : Buzărnescu - Trevisan 0-1. Jucătoarea din Italia își adjudecă primul game al partidei după ce a reușit să-și facă serviciul.

UPDATE 17:40 : Buzărnescu - Trevisan 0-0. Începe meciul. Italianca va servi prima.

Irina Bara - Elisabetta Cocciaretto 1-6, 4-6

UPDATE, 17:09: Bara - Cocciaretto 1-6, 4-6. România - Italia 0-1. Elisabetta Cocciaretto fructifică a doua minge de meci și aduce primul punct țării sale în play-off-ul "Billie Jean King Cup".

UPDATE, 17:04: Bara - Cocciaretto 1-6, 4-5. Un nou break reușit de Cocciaretto aduce Italia la un singur game de prima victorie a confruntării România - Italia.

UPDATE, 16:57: Bara - Cocciaretto 1-6, 4-4. Cocciaretto se impune pe propriul serviciu, chiar dacă face și o dublă greșeală, și o egalează din nou pe Bara.

UPDATE, 16:53: Bara - Cocciaretto 1-6, 4-3. Irina Bara întrerupe seria câștigătoare a italiencei și preia din nou conducerea.

UPDATE, 16:43: Bara - Cocciaretto 1-6, 3-3. Elisabetta Cocciaretto câștigă al treilea game consecutiv și restabilește echilibrul în setul doi.

UPDATE, 16:35: Bara - Cocciaretto 1-6, 3-2. Italianca recuperează break-ul și se apropie la un singur game de Irina Bara.

UPDATE, 16:30: Bara - Cocciaretto 1-6, 3-1. Cocciaretto își face serviciul și obține primul său game din actul al doilea.

UPDATE, 16:25: Bara - Cocciaretto 1-6, 3-0. România se desprinde în setul secund. Irina Bara salvează două mingi de break și pune o diferență de trei game-uri între ea și adversara sa.

UPDATE, 16:21: Bara - Cocciaretto 1-6, 2-0. Sportiva din România bifează primul break din această confruntare. Irina Bara fructifică a treia șansă de break.

UPDATE, 16:17: Bara - Cocciaretto 1-6, 1-0. Irina Bara începe mai agresiv setul doi și reușește să-și adjudece primul game.

UPDATE, 16:13: Bara - Cocciaretto 1-6, 0-0. Cocciaretto revine în game după ce Irina Bara câștigă primele două puncte și se impune în primul set cu 6-1.

UPDATE, 16:10: Bara - Cocciaretto 1-5. Un nou break reușit de Elisabetta Cocciaretto, care va servi pentru câștigarea primului set.

UPDATE, 16:05: Bara - Cocciaretto 1-4. Jucătoarea din Italia confirmă break-ul câștigat anterior și se distanțează la trei game-uri.

UPDATE, 16:03: Bara - Cocciaretto 1-3. La capătul unui game-maraton, Cocciaretto profită de a cincea minge de break și își mărește avantajul pe tabelă.

UPDATE, 15:52: Bara - Cocciaretto 1-2. Italianca impresionează cu loviturile de forehand, prinde tușa în două rânduri și își adjudecă al doilea game.

UPDATE, 15:49: Bara - Cocciaretto 1-1. Serviciul o ajută pe jucătoarea noastră, italianca încearcă să încheie rapid punctul, dar greșește la retur, iar România obține primul game.

UPDATE, 15:45: Bara - Cocciaretto 0-1. Irina reușește să ia un avans rapid de două puncte, după slăbiciunile arătate de adversară la serviciu, dar italianca rezistă în duelurile prelungite și revine de la 0-30.

UPDATE, 15:40: Începe meciul Irina Bara - Elisabetta Cocciaretto! Italianca va servi prima.

UPDATE, 15:30: Sunt intonate cele două imnuri. În scurt timp începe primul duel dintre România și Italia: Irina Bara - Elisabetta Cocciaretto.

UPDATE, 15:23: Cele două echipe intră pe teren. Organizatorii de la Cluj-Napoca au colorat scaunele goale din Sala Polivalentă în albastru, galben și roșu, iar în difuzoare se aud înregistrări cu scandările suporterilor români.

România are patru jucătoare în lot pentru duelul cu Italia, de la Cluj-Napoca: Irina Bara (132 WTA), Mihaela Buzărnezu (137 WTA), Gabriela Ruse (168 WTA) și căpitanul jucător Monica Niculescu (173 WTA). Simona Halep, Patricia Țig, Sorana Cîrstea, Irina Begu și Ana Bogdan, primele cinci românce din ierarhia mondială, nu vor participa la acest duel fie din cauza unor accidentări, fie pentru a se concentra asupra meciurilor din circuitul WTA.

De partea cealaltă, în lotul Italiei, condus de căpitanul nejucător Tathiana Garbin, se află Martina Trevisan (99 WTA), Jasmine Paolini (104 WTA), Elisabetta Cocciaretto (111 WTA), Giulia Gatto-Monticone (169 WTA) și Bianca Turati (259 WTA).

Irina Bara (26 de ani, locul 132 WTA), racheta numărul 1 a României, va începe duelul dintre tricolore și sportivele din "Cizmă", contra Elisabettei Cocciaretto (locul 111 WTA, 20 de ani). Cele două sportive nu s-au întâlnit niciodată în circuitul WTA.

Cele două echipe s-au înfruntat până acum de trei ori, Italia având 2-1 în meciurile directe. Italia se impunea în 1975, în turul secund al Grupei Mondiale, cu 2-1, la Aix-en-Provence (Franţa), perechea Virginia Ruzici/Mariana Simionescu aducând punctul echipei noastre.

Singura victorie a României s-a înregistrat în 1978, la Melbourne, în primul tur al Grupei Mondiale, cu 2-1, victoriile fiind obţinute de Virginia Ruzici şi de perechea Ruzici/Simionescu. Ultima confruntare a avut loc în 1997, la Bari, Italia învingând cu 2-1 în primul tur al Grupei I a zonei Europa/Africa. Alina Tecşor obţinea singura victorie a echipei noastre, potrivit Agerpres.

Mihaela Buzărnescu - Martina Trevisan LIVE VIDEO, 17:30, Digi Sport 2

A doua partidă de vineri le va pune față în față pe Mihaela Buzărnescu (137 WTA, 32 de ani) și Martina Trevisan (99 WTA, 27 de ani).

Cele două jucătoare s-au mai întâlnit o singură dată, în 2017, la turneul ITF de la Biarritz (Franța). Românca se impunea atunci în două seturi, scor 6-4, 6-3.

România - Italia, la Billie Jean King Cup. Programul meciurilor

Vineri, 16 aprilie:

• Irina Bara - Elisabetta Cocciaretto 1-6, 4-6
  • Mihaela Buzărnescu - Martina Trevisan 2-6, 6-2, 6-7 (5)

Sâmbătă, 17 aprilie:

• Irina Bara - Martina Trevisan, ora 14:00, pe Digi Sport 2

Etichete: italia , tenis , romania , mihaela buzărnescu , fed cup , irina bara , billie jean king cup

Vedeta de filme pentru adulți Jenna Jameson a mai primit o lovitură după ce medicii i-au spus că mai are câteva luni de trăit

Jenna Jameson, fost star de filme pentru adulți, în vârstă de 50 de ani, a anunțat în urmă cu o...

FC Barcelona v Paris Saint-Germain: Quarter-final Second Leg - UEFA Champions League 2023/24
Notele primite de Istvan Kovacs în marile publicații sportive, după Barcelona - PSG 1-4

Barcelona a fost învinsă la scor de PSG, 1-4, în returul sferturilor de finală ale UEFA Champions...

Ilie Năstase a apărut de mână cu ”cea mai frumoasă femeie din lume”: ”I-a luat trei ani”
Screenshot 2024-04-16 at 21.24.53
Gesturile pe care nimeni nu le-a înțeles făcute de Ronald Araujo, după ce Istvan Kovacs l-a eliminat și l-a pus la punct
Bergodi a câștigat o avere ca ”să rezilieze amiabil” contractul cu Rapid. Nu și-a asumat nimic
CRISTIANO BERGODI NERVOS (5)
"S-a terminat!" Presa catalană nu a avut milă de Istvan Kovacs. Cuvinte greu de digerat pentru centralul român
xavi kovacs (20)

Foto Proteste la Munchen. ”Nici nouă nu ne place de tine! Ieși de pe stadionul nostru” / ”Își mulg fanii ca pe vaci”
Avem tabloul complet al semifinalelor UEFA Champions League! Când se joacă meciurile și premiile puse în joc
profimedia-0346362159
Planul prin care Real Madrid a eliminat-o pe Manchester City la ”loteria penalty-urilor”
Manchester City v Real Madrid - UEFA Champions League
OUT înainte de EURO 2024: ”Leziune a ligamentului încrucișat anterior”
Lovitura de proporții care se pregătește în tenisul românesc
sorisimo
Reese Witherspoon, în șort de sport, necoafată și nemachiată, într-o zi oarecare. Bucuroasă ca un copil după o întâlnire specială
Profit uriaș raportat de Dinamo în 2023! De unde provin milioanele de euro
Gigi Becali vrea să îl ia pe Juan Bauza pentru Liga Campionilor. Adrian Mititelu a luat decizia în privința transferului
Zendaya, fotografiată din toate unghiurile pe covorul roșu. Actrița a făcut furori într-o rochie de prințesă cu un corset din dantelă
Fiica lui Travis Barker, imagini care stârnesc noi controverse după ce anterior a susținut că este „frumoasă natural”, nu operată
De ce a dinamitat Armata Română cel mai frumos pod din ţară, construit de Anghel Saligny
Cum reușesc șoferii să scape de amendă chiar dacă circulă cu viteză? Poliția nu are ce să le facă
Cum funcționează detectorul de minciuni. Ce e poligraful și cât de precis este în a identifica adevărul
VIDEO Madalina Ghenea e istorie! Tenismenul Dimitrov a înlocuit-o cu o sportivă ce este expertă la Eurosport. În plus conduce un Lamborghini de 700.000 de dolari
FRT exultă după calificarea din Billie Jean King Cup: ”România are potențialul să devină campioană mondială”
Tennis 2024: Billie Jean Cup - Romania v Ukraine