Lovitura de proporții care se pregătește în tenisul românesc
Miami Open Presented by Itau, Hard Rock Stadium, Miami Gardens, Florida, USA - 19 Mar 2024
România continuă cu trei jucătoare în TOP 100 WTA + Ce loc ocupă acum Simona Halep
George Pușcaș a fost operat! Cât lipsește internaționalul român
Etapa 6 Superliga: Hermannstadt-Petrolul
Play-out

Sorana Cîrstea s-a calificat în turul trei la Roland Garros! Românca a învins-o pe Martina Trevisan cu 6-4, 3-6, 6-4

02.06.2021, 14:50

Sorana Cîrstea (54 WTA) a învins-o pe Martina Trevisan (97 WTA) în turul secund al turneului de Mare Șlem de la Roland Garros, cu scorul de 6-4, 3-6, 6-4, după două ore și 38 de minute de joc.

2021 French Open - Day Two
Sorana Cîrstea a învins-o pe Johanna Konta la Roland Garros / Foto: Getty Images
  • SuperLiga: Hermannstadt - Petrolul, joi, 19:00, DGS 1

• SuperLiga: Universitatea Craiova - CFR, joi, 21:45, DGS 1

Sportiva noastră s-a impus clar în primul set al partidei, dar Martina Trevisan a reușit să revină în setul secund după patru servicii pierdute ale Soranei. Partida a mers în setul decisiv, unde Sorana Cîrstea a reușit trei break-uri în fața italiencei.

În turul trei de la Roland Garros, Sorana Cîrstea o va întâlni pe Daria Kasatkina (37 WTA) care a învins-o în turul doi pe Belinda Bencic, cu scorul de 6-2, 6-2.

14:45 Sorana Cîrstea – Martina Trevisan 6-4, 3-6, 6-4. Jucătoarea italiană salvează două mingi de meci ale Soranei Cîrstea în ultimul game al partidei, dar jucătoarea din România profită de a treia încercare și câștigă întâlnirea cu Trevisan.

14:37 Sorana Cîrstea – Martina Trevisan 6-4, 3-6, 5-4. Jucătoarea din România face break și are șansa să câștige partida pe serviciu propriu.

14:25 Sorana Cîrstea – Martina Trevisan 6-4, 3-6, 3-4. Italianca salvează mingea de break a Soranei și își păstrează serviciul.

14:02 Sorana Cîrstea – Martina Trevisan 6-4, 3-6, 1-2. Italianca începe foarte bine setul decisiv. Trevisan reușește break-ul în fața Soranei, dar sportiva româncă recuperează imediat.

13:42 Sorana Cîrstea – Martina Trevisan 6-4, 3-6. Jucătoarea din Italia rămâne în joc după ce reușește să câștige al doilea set al partidei, în urma unui serviciu pierdut al Soranei Cîrstea. Câștigătoarea va fi desemnată în setul decisiv.

13:28 Sorana Cîrstea – Martina Trevisan 6-4, 2-4. Martina Trevisan pare că s-a ambiționat în setul secund. La scorul de 2-2, obține break-ul pe care, mai apoi, îl confirmă și se desprinde pe tabelă.

13:15 Sorana Cîrstea – Martina Trevisan 6-4, 2-2. În setul secund, Sorana pierde serviciul la scorul de 1-2, dar reușește imediat break-ul care restabilește egalitatea.

13:00 Sorana Cîrstea – Martina Trevisan 6-4. Sorana câștigă primul set al partidei după un break obținut cu greu. După ce Trevisan are mai multe șanse de a rămâne în joc în primul set, toate spulberate de jucătoarea din România, Cîrstea are prima oportunitate de a face break, însă nu reușește. La a doua șansă, Sorana nu a ezitat și a câștigat primul set al partidei.

12:30 Sorana Cîrstea - Martina Trevisan 3-3 Sorana a pierdut game-ul intens disputat de 2-3, dar jucătoarea din România revine după ce reușește break-ul.

12:15 Sorana Cîrstea - Martina Trevisan 2-1  După primele trei game-uri, jucătoarea noastră se află în avantaj, iar Trevisan nu reușește să câștige niciun punct pe serviciul Soranei.

12:10 Sorana Cîrstea - Martina Trevisan 1-0. Jucătoarea română câștigă primul game al partidei.

Sorana Cîrstea – Martina Trevisan, în turul doi la Roland Garros

Sorana Cîrstea a debutat cu succes la Open-ul Franței, după ce a învins-o în primul tur fără drept de apel pe Johanna Konta (20 WTA), scor 7-6(5), 6-2. Partida dintre cele două sportive a durat o oră și 32 de minute.

Primul set a fost foarte strâns. Cîrstea a pornit cu un serviciu pierdut, însă a recuperat imediat și a făcut break. Setul a ajuns în tie-break, unde Cîrstea s-a impus în fața lui Konta cu scorul de 7-5.

Cel de-al doilea set a fost mult mai relaxat pentru sportiva din România. Sorana Cîrstea a făcut un joc perfect, a reușit două break-uri și a câștigat setul cu 6-2.

De cealaltă parte, Martina Trevisan a învins-o în setul inaugural pe Alison Van Uytvanck (67 WTA), cu scorul de 7-5, 4-6, 6-4.

Partida a fost intens disputată și a durat două ore și 53 de minute.

Dacă va reuși să treacă de Trevisan, jucătoarea româncă se va duela în turul trei cu câștigătoarea partidei dintre Daria Kasatkina (37 WTA) și Belinda Bencic (11 WTA).

Cîrstea (54 WTA) a jucat două finale în acest an, dintre care a câștigat una (Istanbul). În urmă cu câteva zile, Cîrstea a pierdut finala de la Strasbourg, 3-6, 3-6 cu Barbora Krejcikova.

Sorana Cîrstea, discurs sincer după debutul perfect de la Roland Garros: "Anul trecut a fost un dezastru!"

"Am întâlnit o jucătoare bună, cu multă experiență. Probabil avem și stiluri similare. Am început amândouă meciul de la egal la egal, am încercat să preluăm conducerea cât mai repede. După ce am luat acel tiebreak, m-am relaxat un pic și am fost mai lejeră.

În primul set am avut un procentaj destul de scăzut la primul serviciu, dar cu trecerea timpului m-am simțit din ce în ce mai confortabil. Primul meci nu e niciodată ușor, mai ales că jucam cu o jucătoare care acum doi ani a fost în semifinală. Anul acesta este din nou atmosferă de Grand Slam, tribunele arată destul de pline, este extraordinar de frumos. Anul trecut a fost un dezastru din toate punctele de vedere", a spus Sorana Cîrstea, pentru Eurosport.

Etichete: sorana cirstea , roland garros , martina trevisan

Rusia acuză Statele Unite că „sunt direct implicate” în războiul din Ucraina. Ce a stârnit furia Kremlinului

Kremlinul susţine că livrarea de rachete americane ATACMS Ucrainei nu va schimba nimic în...

48
A venit reacția soțului, după ce o jurnalistă celebră s-ar fi sărutat cu alt bărbat în fața a 20.000 de oameni

Un fotbalist celebru și soția lui s-au lăsat filmați în duș. Imaginile au făcut înconjurul lumii
wanda5
A venit răspunsul CNA, după sesizarea în care s-a cerut interzicerea alăturării numelui ”București” denumirii CSA Steaua
csa-steaua-fcsb
”Transferul” nemaiîntâlnit pregătit de Gigi Becali: ”Îi dau 500.000 € pentru 6 meciuri!”
gigi becali
Gigi Becali i-a decis soarta lui Ștefan Târnovanu, după gafa din meciul cu Sepsi: ”Cum să ieși așa? Ai doi metri”
Gigi Becali

Foto "Arată dezgustător". S-a umplut de mușchi după retragere, dar un fost coleg l-a pus la punct: "N-aș face la fel"
ozil
Foto Real Madrid, așteptată pe ”bijuteria” de 167.000.000€ din România. Tocmai s-a dat aprobarea de la Guvern
timi
Live Video&Text Hermannstadt - Petrolul 1-0, ACUM pe Digi Sport 1. Sibienii deschid scorul în finalul reprizei
FOTBAL: AFC HERMANNSTADT SIBIU - FC PETROLUL PLOIESTI, SUPERLIGA SUPERBET (28.01.2024)
Video Sorana Cîrstea - Alexandra Eala 6-3, 6-7 (6-8), 6-4. ”Sori” e în turul 3! Irina Begu - Madison Keys 6-7 (3-7), 6-7 (6-8)
Sorana
Ce cotă a primit Simona Halep la câștigarea Roland Garros, după ce a jucat doar un meci de la revenire
2018 French Open - Day Fourteen
Plină de viață și cu zâmbetul ei inconfundabil, Meg Ryan a fermecat publicul din Barcelona. Actrița, spectaculoasă într-o rochie șic
Florinel Coman, ultimele detalii despre accidentare. Ce șanse sunt să joace cu Farul și ce urmează pentru vedeta FCSB
Salarii extraordinare pentru jucătorii echipei care a promovat deja în Superliga. Ce bani vor încasa în prima ligă
Logodnica lui Jason Statham, imagini în costum de baie la câteva zile dupa ce a împlinit 37 de ani. „Ești magnifică!”
Mădălina Ghenea, trup de zeiță în costum de baie, pe balconul unui apartament din Italia. Fanii, impresionați: „Ești incredibilă!”
Imagini surprinzătoare. Hoții au smuls un bancomat cu ajutorul unui utilaj, sub privirile trecătorilor Video
Unde au fost inventați mititeii românești? Cine i-a botezat așa? Rețetă de mici de la 1872
Schimbare în Codul Rutier din România: Când este permisă depășirea pe drumurile publice de către șoferi
Sorana Cîrstea, meci dramatic la Madrid împotriva unei filipineze. Urmează confruntarea cu liderul WTA?
Anunțul făcut de americani în cazul Simonei Halep cu aproape o lună înainte de Roland Garros