djokovic

"Am câştigat destui bani cât să hrănesc toată Serbia!" Gestul nobil făcut de Novak Djokovic

Sorana, după meciul memorabil de la Linz: "Nu mai ştiam scorul"

tecau rojer-3

Tecău şi Rojer, în semifinale la Shanghai. Victorie în sferturi cu Marach şi Pavic

cirstea linz

13.10.2017, 09:57
  • La Liga, etapa a 20-a: Real Madrid - Deportivo (duminică, 17:15, Digi Sport 1) și Betis - Barcelona (duminică, 21:45, Digi Sport1)
  • Serie A TIM, etapa 21: Inter - Roma (duminică, 21:45, Digi Sport 2)

Sorana Cîrstea a fost protagonista unuia dintre meciurile memorabile ale lunii în tenisul feminin. Românca a jucat două ore şi 11 minute pentru o victorie cu 7-6 (14), 6-4, în optimile turneului WTA de la Linz, contra rusoaicei Natalia Vikhlyantseva.

Doar tie-break-ul primului set, adjudecat cu 16-14 de Cîrstea, a durat peste 20 de minute, iar jucătoarea noastră a făcut o dezvăluire surprinzătoare la finalul partidei.

"Cu siguranţă a fost cel mai lung tie-break din viaţa mea. A fost un moment în care nici nu ştiam scorul de pe tabelă", a spus Sorana Cîrstea.

Şi Simona Halep a dezvăluit săptămâna trecută că nu ştia scorul în multe momente ale semifinalei cu Jelena Ostapenko, meciul care i-a adus locul 1 mondial.

A 37-a jucătoare a lumii va juca în sferturi contra principalei favorite a turneului din Austria, slovaca Magdalena Rybarikova.

Este a doua săptămână consecutivă în care Cîrstea ajunge în sferturile de finală. A realizat aceeaşi performanţă şi săptămâna trecută, în turneul de la Beijing, de categorie Premier Mandatory.

Tot pentru un loc în semifinalele de la Linz va lupta şi Mihaela Buzărnescu, venită din calificări, care va juca în sferturi cu elveţianca Belinda Bencic.

VEZI AICI PROGRAMUL COMPLET AL CANALELOR DIGI SPORT

begu cirstea halep bogdan australian open tenis Bun

VIDEO. Aterizare pe furtună cu rafale de 110 km/h, la Düsseldorf

Sorana Cîrstea a ratat șase mingi de meci, dar s-a calificat în turul al doilea la Australian Open