copil tenis

România va întâlni Lituania sau Slovenia, în primul tur al Cupei Davis 2016. Când are loc confruntarea

VIDEO Halep, eliminată în sferturi, la Guangzhou. Românca, învinsă în două seturi de Allertova

irina begu-3

Irina Begu, în sferturile de finală ale turneului WTA de la Seul

captura halep pleaca

24.09.2015, 10:57

Simona Halep, locul 2 mondial şi cap de serie numărul 1, a părăsit turneul WTA de la Guangzhou în faza sferturilor de finală.

Românca a fost învinsă în două seturi, scor 4-6, 3-6, de cehoaica Denisa Allertova, ocupanta poziţiei 74 în ierarhia mondială.

Condiţiile meteo din China - căldură şi umiditate foarte mari - au părut să o afecteze serios pe Halep, care a intrat greu în meci. Cehoaica a profitat şi s-a desprins rapid la 3-0, păstrându-şi avantajul break-ului reuşit în game-ul doi până la 5-3, când a servit pentru câştigarea primul set.

Semifinalista de la US Open a dat senzaţia că poate reveni şi a reuşit break-ul la 0, dar Allertova a răspuns la fel şi a închis primul set cu 6-4.

În debutul setului doi, echilibrul s-a menţinut doar până la 2-1 în favoarea jucătoarei din Cehia, care a câştigat de două ori la rând contra serviciului şi a servit pentru meci la 5-1.

La fel ca în primul set, Halep a avut o răbufnire de orgoliu şi s-a apropiat la 5-3, dar Allertova nu a mai ratat şansa de a câştiga şi a doua oară şi şi-a trecut în cont prima victorie a carierei în faţa unei adversare din Top 10 mondial.

Pentru Simona Halep urmează participarea la turneul Premier 5 de la Wuhan, programat între 27 septembrie şi 3 octombrie.

Vineri, ÎN DIRECT pe Digi Sport 2, se vor disputa semifinalele turneului de la Guangzhou. De la ora 11, Jelena Jankovic o va întâlni pe Yanina Wickmayer, în timp ce Denisa Allertova va juca împotriva Sarei Errani, nu înainte de ora 13:00

LIVE VIDEO&TEXT

4-6, 3-6, GAME, SET şi MECI Allertova! - Denisa Allertova şi-a făcut serviciul şi nu a mai ratat şansa de a închide meciul. Jucătoarea din Cehia s-a impus în faţa numărului 2 mondial după un meci care a durat o oră şi 14 minute.

4-6, 3-5, game Halep - Simona rămâne în meci, dar este obligată să câştige din nou contra serviciului pentru a nu pierde.

4-6, 2-5, BREAK Halep! - La fel ca în primul set, Simona face break-ul, într-un moment în care adversara ei servea pentru câştigarea setului.

4-6, 1-5, BREAK Allertova - Jucătoarea din Cehia a câştigat din nou la 0 contra serviciului şi serveşte pentru câştigarea setului doi şi a setului.

4-6, 1-4, game Allertova - Cehoaica îşi valorifică avantajul adus de break-ul anterior şi are un avantaj care s-ar putea dovedi decisiv în economia meciului.

4-6, 1-3, BREAK Allertova - Simona a salvat o minge de break, dar cehoaica a profitat de a doua şansă pe care a avut-o şi s-a desprins în setul doi.

4-6. 1-2, game Allertova - Halep a mai irosit o minge de break, iar cehoaica îşi câştigă în cele din urmă serviciul, după un game extrem de disputat.

4-6, 1-1, game Halep - Simona iţi face serviciul, cu ceva emoţii (cehoaica a revenit de la 40-0 la 40-30) şi egalează situaţia în setul doi.

4-6, 0-1, game Allertova - Cehoaica începe setul secund la fel de sigură şi îşi face serviciul fără probleme.

4-6, BREAK şi SET Allertova! - A fost rândul cehoaicei să facă un break la 0 şi a 74-a jucătoare a lumii a câştigat primul set, după 36 de minute de joc.

4-5, BREAK HALEP! - Break la 0 reuşit de Simona, care o împiedică astfel pe adversara sa să câştige primul set. Românca urmează la serviciu şi are ocazia de a egala.

3-5, game Halep - Simona rămâne în set, reuşind să-şi câştige pentru a treia oară serviciul, dar Allertova va servi pentru câştigarea setului.

2-5, game Allertova - Jucătoarea din Cehia este tot mai aproape de câştigarea primului set. Denisa Allertova şi-a câştigat din nou serviciul fără mari emoţii şi este la un game distanţă de a-şi trece primul set în cont.

2-4, game Halep - A doua jucătoare a lumii reuşeşte să-şi facă serviciul şi se apropie la două puncte de adversara sa, care continuă să joace dezinvolt şi foarte solid.

1-4, game Allertova - Simona Halep a avut trei mingi de break, dar nu a reuşit să fructifice nici una dintre ele, iar cehoaica şi-a câştigat serviciul şi continuă să fie foarte bine plasată în acest prim set.

1-3, game Halep - Simona reuşeşte să facă primul punct din acest meci, câştigându-şi serviciul după un game extrem de disputat. Românca reuşeşte însă să servească din ce în ce mai bine.

0-3, game Allertova - Cehoaica şi-a câştigat serviciul la 0 şi a luat deja un avantaj important în primul set.

0-2, BREAK Allertova! - Simona îşi pierde serviciul, după ce a reuşit iniţial să anuleze două mingi de break. Românca nu are un procentaj foarte bun la primul serviciu.

0-1, game Allertova - Sportiva cehă îşi câştigă fără mari emoţii serviciul şi preia conducerea în primul set.

UPDATE 14:05 - A început meciul, cu Denisa Allertova la serviciu.

Video Vizită surpriză pentru jucătoarele României înainte de Fed Cup: "A venit și rândul nostru să le susținem!"

tenis Invictus

Cum s-au organizat postacii PSD după anunțul lui Toader: „E COD ROȘU”

Video FC Botoșani - CS U Craiova 1-0. Primul meci al sezonului în care oltenii nu marchează

botosani craiova-1

Video FCSB - ACS Poli Timișoara 7-0. Gnohere, hat-trick, Coman, ”dublă”, Tănase și Larie au contribuit la show-ul roș-albaștrilor