ilie dumitrescu
Exclusiv Ilie Dumitrescu l-a caracterizat în doar două cuvinte pe Ancelotti, după ce Real Madrid a trecut de Man. City
Manchester City v Real Madrid, UEFA Champions League, Quarter Final, Second Leg, Football, Etihad Stadium, Manchester, UK - 17 Apr 2024
Guardiola pregătește asaltul final, după eliminarea dramatică din UCL! Ținta: fotbalistul de 110.000.000€
Foto Românul căpitan de la Real Madrid a fost convocat la naționala Spaniei și a luat decizia
Etapa 5 Superliga: Hermannstadt-Botosani
Play-out

Video Manchester City - Lyon 1-3. Meci nebun în ultimul sfert din UCL și surpriza continuă. Performanță uriașă a francezilor

15.08.2020, 23:55

A doua surpriză mare în sferturile Champions League a avut-o protagonistă pe Lyon. După Leipzig, francezii merg și ei în semifinale, după ce au eliminat Manchester City în urma unui meci nebun.

city lyon colaj
Colaj Manchester City - Lyon / Foto: Getty Images
  • SuperLiga: FCU Craiova - Dinamo, sâmbătă, 17:30, DGS 1

Britanicii au început în forță și au ratat prima șansă în minutul 3, dar Marcal a respins. La cealaltă poartă, același Marcal a avut șansa de a marca. Lyon a deschis scorul în minutul 24, prin Cornet, iar reușita a fost validată cu ajutorul VAR-ului.

Manchester City - Lyon 1-3. Sterling a ratat ocazia anului

City a avut apoi o șansă mare, însă portarul Anthony Lopes a intervenit eroic. Tot Lopes a mai avut o paradă la lovitura liberă a lui De Bruyne, iar până la pauză trupa lui Guardiola a fost mai periculoasă, cu alte două șanse importante.

În partea secundă, City a alergat după egalare, dar portarul francezilor a intervenit la o nouă lovitură liberă a lui De Bruyne. City a egalat, în cele din urmă, în minutul 69, când De Bruyne a pus latul la pasa lui Sterling.

Manchester City - Lyon 1-3. Francezii, în semifinalele Champions League după 10 ani

Gabriel Jesus a avut o ocazie mare, dar nu l-a putut învinge pe Lopes, iar în minutul 79 francezii au înscris din nou, după ce Dembele a fost lansat perfect și a scăpat spre poartă.

În minutul 86 s-a petrecut poate cea mai mare ratare a anului, după ce Sterling nu a nimerit poarta goală din 5 metri. Câteva secunde mai târziu, Lyon a dat lovitura decisivă, prin Dembele. De Bruyne nu a mai putut schimba nimic, în ciuda ultimei ocazii avute, iar Manchester City - Lyon s-a terminat 1-3.

Astfel, după ce au eliminat Juventus în optimi, francezii au mai bifat o performanță uriașă și s-au calificat în semifinale. Ultima dată când au mai jucat în penultimul act al Champions League s-a întâmplat în urmă cu 10 ani.

În semifinale, Lyon va întâlni Bayern Munchen, care a eliminat Barcelona cu un incredibil 8-2.

VIDEO cu rezumatul meciului:

LIVE VIDEO Manchester City - Lyon 1-3:

Min. 90+5: Final de meci. Manchester City - Lyon se termină 1-3, iar francezii merg în semifinale după 10 ani.

Min. 90+4: Ocazie Manchester City. De Bruyne își mai încearcă o dată norocul din lovitură liberă, dar portarul Lopes scoate și de această dată de sub transversală.

Min. 87: GOOOOOL Lyon! Reine Adelaide recuperează o minge, îi pasează lui Aouar, care șuteasă din marginea careului, portarul lui City respinge greșit în față, iar Dembele marchează.

Min. 86: Ocazie enormă Manchester City. Cornet greșește, Gabriel Jesus recuperează mingea și pasează în fața porții goale, de unde Sterling trimite peste transversală din 5 metri.

Min. 79: GOOOOOL Lyon! Manchester Ciy - Lyon 1-2. Aouar îl lansează perfect pe Dembele, care scapă singur spre poartă și înscrie.

Min. 73: Ocazie Manchester City. Gabriel Jesus trage pe colțul scurt, din careu, lateral stânga, dar Lopes are o paradă bună.

Min. 69: GOOOOL Manchester City! Manchester City - Lyon 1-1. Sterling e lansat de Mahrez, face o cursă pe stânga, îl driblează pe Denayer și pasează înapoi, pentru De Bruyne, care înscrie cu latul.

Min. 60: Ocazie Manchester City. De Bruyne execută o lovitură liberă, dar Lopes respinge.

Min. 45+1: Ocazie Manchester City. De Bryune îi pasează cu exteriorul lui Sterling, dar Marcelo intervine prin alunecare și respinge șutul starului de la City.

Min. 43: Ocazie Manchester City. Sterling pătrunde pe dreapta, driblează scurt și pasează în careu pentru Rodri, care șutează, dar Lopes reține în doi timpi.

Min. 39: Ocazie Manchester City. De Bruyne execută o lovitură liberă din unghi, direct pe poartă, dar Lopes boxează.

Min. 31: Ocazie mare Manchester City. Cancelo centrează de pe stânga, portarul Lopes iese și boxează din fața lui Gabriel Jesus, iar în aceeași fază mai intervine o dată exact în momentul în care Gundogan se pregătea să șuteze din prima.

Min. 24: GOOOOOO Lyon! Manchester City - Lyon 0-1. Ekambi e lansat perfect în adâncime, la limita offside-ului, Garcia îl deposedează în careu, dar Cornet vine din spate și înscrie. Arbitrul apeleaza la VAR pentru a valida reușita.

Min. 10: Ocazie Lyon. Depay execută un corner, mingea e respinsă de De Bryune până la Marcal, care prinde un șut tare din afara careului, dar portarul este la post.

Min. 3: Ocazie Manchester City. Sterling pătrunde pe stânga, pasează perfect pentru Gabriel Jesus, dar Marcal intervine la timp din fața brazilianului.

Min. 1: Începe meciul.

Echipele de start:

• Manchester City: Ederson - Walker, Garcia, Laporte, Cancelo - Ferandinho, Gundogan, Rodri - De Bryune, Gabriel Jesus, Sterling
  • Lyon: Lopes - Denayer, Marcelo, Marcal - Dubois, Caqueret, Bruno, Aouar, Cornet - Depay, Ekambi

LIVE VIDEO Manchester City - Lyon, de la 22:00, la Digi Sport 1

După ce Bayern a demolat-o pe Barcelona, scor 8-2, Manchester City și Lyon, echipa lui Ciprian Tătărușanu, se luptă pentru ultimul loc în careul de ași. Învingătoarea va da piept cu Bayern în a doua semifinală. Pe cealaltă parte de tablou se vor lupta, marți, PSG și RB Leipzig.

Echipele probabile

• Manchester City: Ederson - Walker, Fernandinho, Laporte, Cancelo - De Bruyne, Rodrigo, Gundogan - Mahrez, Jesus, Sterling
  • Lyon: Lopes - Denayer, Marcelo, Marcal - Dubois, Caqueret, Guimaraes, Aouar, Cornet - Dembele, Depay

Olympique Lyon a produs surpriza în optimi, unde a eliminat-o pe Juventus. De partea cealaltă, Manchester City a trecut de Real Madrid în faza precedentă, după două victorii.

Cele două echipe s-au mai întâlnit de două ori în istorie, iar Manchester City nu s-a impus niciodată. În 2018, Lyon s-a impus cu 2-1 în tur, la Manchester, iar în Franța meciul s-a terminat la egalitate, scor 2-2.

Tabloul semifinalelor din UEFA Champions League 2020

• RB Leipzig - PSG, marți, ora 22:00, ÎN DIRECT la Digi Sport 1
  • Bayern Munchen - Manchester City / Olympique Lyon, miercuri, ora 22:00, ÎN DIRECT la Digi Sport 1

Etichete: manchester city , lyon , video champions league , sferturi champions league

Cazul ciudat al miliardarului german care și-ar fi înscenat moartea ca să fie împreună cu amanta rusoaică la Moscova

Un miliardar german care a fost declarat oficial mort în 2021, la trei ani după ce a dispărut în...

Screenshot 2024-04-18 at 16.51.31-modified
A murit la doar 17 ani: ”Boala a răpus-o în 24 de ore”. Două zile de doliu

Nu mai suporta și a vrut să plece gratis de la Real Madrid! Acum a devenit erou, iar soția sa a transmis doar ȘASE cuvinte
lunin
Recunoști personajul? Acum nouă ani era un copil și sărbătorea titlul cu Gigi Becali la Iași, acum e titular la FCSB
WhatsApp Image 2024-04-18 at 15.44.47
Au rămas mască! Ce a purtat la Disneyland, înconjurată de mii de copii, după ce a riscat închisoarea din cauza ținutei
bianca-censori
Au apărut primele imagini: Ion Țiriac a primit ”bijuteria” după 5 ani! ”Nu întrebați cât costă, că e obscen”
Screenshot 2024-04-18 at 21.05.58

Întrebarea care l-a făcut pe Mircea Lucescu să plece din timpul interviului: ”Vedeți-vă de treabă, mă”
lucescu
Oficial "Cutremur" la echipa unui jucător român! A ajuns pe -1 după depunctare și a retrogradat după 35 de ani
Netherlands: Fortuna Sittard vs Vitesse
Video Hermannstadt - Botoșani 1-1. Sibienii au obținut o remiză în inferioritate numerică
hermannstadt
"Răzbunarea" lui Guardiola: 3 jucători de clasă mondială la City, pentru a nu mai pierde iar Liga Campionilor!
Manchester City Training Session And Press Conference
Game, set și meci. Zendaya, fabuloasă în ținute inspirate de tenis și noul ei film, la premiere în jurul lumii
Adrian Mutu, ofertă pe bani grei din străinătate! A cerut un salariu uriaș!
Ionel Ganea îl mitraliază pe Adrian Mititelu, înainte de FCU Craiova - Dinamo! Atac tare: „Vrea să îl copieze pe Becali”
Cum arăta Sofia Vergara când și-a început cariera de model. Actrița este neschimbată la vârsta de 51 de ani
Cum arată Samantha Fox la 58 de ani. Interpreta hitului "Touch Me", care punea pe jar imaginația bărbaților, e măritată cu o femeie
Siturile nucleare ale Iranului: Unde ar putea lansa Israelul un atac în caz de război
De ce Sergiu Nicolaescu era convins că are un fiu? „M-a ales să fiu tatăl copilului ei"
El a fost ”regele” radioului românesc, ascultat de întreaga naţiune. Îţi dai seama cine este tânărul din imagine?
EXCLUSIV. Se face loc pentru un nou președinte la Rapid. Va fi Dani Coman?
Pep Guardiola a dezvăluit care a fost una dintre cele mai ”dulci” victorii din cariera sa: ”Înseamnă atât de mult”