WhatsApp Image 2024-03-15 at 20.40.20
Gică Hagi a felicitat pe toată lumea, după 3-1 cu Rapid: ”Stăm bine acum”
FOTBAL: FC FARUL CONSTANtA - FC RAPID 1923 BUCUREȘTI, SUPERLIGA SUPERBET PLAY-OFF (24.04.2024)
Video Farul Constanța - Rapid 3-1. ”Marinarii” câștigă fără probleme și giuleștenii rămân fără victorie în play-off
sepsi-fcsb
Live Video&Text Sepsi - FCSB 1-2, ACUM pe DGS 1. ”Roș-albaștrii” revin în avantaj. Florinel Coman a ieșit accidentat
LIVE Digi Sport Special
Chindia Târgovişte Chindia Târgovişte
0 - 2
Viitorul Viitorul
Vi 14.05.2021 21:30

Chindia Târgoviște - Viitorul 0-2. Constănțenii fac un pas uriaș spre rămânerea în Liga 1

14.05.2021, 22:30

• SuperLiga: Farul - Rapid, miercuri, 19:00, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - FCSB, miercuri, 21:45, DGS 1

Viitorul a obținut un succes deosebit de important în lupta pentru evitarea retrogradării, 2-0 la Buzău, în fața liderului din play-out, Chindia Târgoviște.

După 45 de minute liniștite la Buzău, în care ambele formații s-au apropiat timid de poarta adversă, Viitorul a ieșit mult mai hotărâtă de la cabine. În minutul 54, Boboc a avut o incursiune splendidă în flancul stâng al atacului constănțenilor, a driblat doi adversari și a trimis mingea în "gura porții", de unde a fost reluată cu capul de Chițu.

Chindia - Viitorul 0-2. Pas mare pentru constănțeni spre menținerea în Liga 1

Tot Viitorul a fost mai periculoasă și, în minutul 60, Jo Santos a fost aproape de majorarea avantajului, însă Martac i-a suflat in extremis balonul din gheată. Șapte minute mai târziu, Daniel Florea l-a pus la încercare pe Cojocaru, însă portarul oaspeților a reținut cu siguranță.

În minutul 80, Daniel Popa a luat o acțiune pe cont propriu și a fost la câțiva centimetri de golul egalizator. Șutul său a nimerit însă doar bara, iar câteva zeci de secunde mai târziu, după o fază încurcată în careul gazdelor, mingea a sărit la Jo Santos. Șutul brazilianului, deviat de un fundaș al Chindiei, a ajuns în plasă.

A fost prima înfrângere a Chindiei în play-out. Cu toate acestea, dâmbovițenii rămân în fruntea clasamentului, în timp ce Viitorul a urcat provizoriu până pe locul 4, cu cinci puncte peste locurile de baraj. În funcție de jocul rezultatelor, constănțenii pot scăpa matematic de emoțiile retrogradării la finalul acestei runde.

VIDEO Rezumat Chindia - Viitorul 0-2

__________________________________________________________________________________

Chindia Târgoviște - Viiitorul, din etapa a 8-a a play-out-ului Ligii 1, care se va juca diseară, de la 20:30, ÎN DIRECT la Digi Sport 1, se anunță de pe acum un meci ce nu trebuie ratat!

Chindia, revelația sezonului, trage pentru primul loc, cel care asigură ”barajul” pentru Europa, în timp ce trupa lui Gică Hagi trage din greu pentru a scăpa de celălalt ”baraj”, cel pentru menținerea în Liga 1.

Chindia Târgoviște - Viitorul LIVE VIDEO, 20:30, ÎN DIRECT la Digi Sport 1. Echipele probabile

Chindia: D. Moldovan - Kocic, Fomba, Celea, C. Dinu - Neguț, Rață, Atanase, Dumitrașcu - D. Popa, D. Florea
Absenți: Diaz, Cherchez (accidentați)
Antrenor: Emil Săndoi

Viitorul: Cojocaru - R. Grădinaru, Mladen, Dobrosavlevici, Boboc - A. Ciobanu, Artean, Grameni - Chițu, G. Ganea, Jo Santos
Absenți: R. Benzar (suspendat), V. Ghiță (accidentat)
Antrenor: Cătălin Anghel

Arbitru: Radu Petrescu (Bucureşti)
Asistenți1: Octavian Şovre (Satu Mare) , Mircea Grigoriu (Bucureşti).

• 90+4 final

Final. Chindia - Viitorul 0-2.

• 85 s s

Cojocaru, accidentat, îi lasă locul lui Căbuz.

• 84 g g

GOL Viitorul. Dintr-o învălmășeală în interiorul careului gazdelor, mingea ajunge la Jo Santos, care șutează din prima, mingea este deviată de un fundaș advers și se strecoară în poarta lui Moldovan.

• 80 oc oc

Bară Chindia. Daniel Popa ia pe cont propriu o acțiune și este la doar câțiva centimetri de a restabili egalitatea. Execuția sa șterge bara celor de la Viitorul.

• 73 oc oc

Ocazie Viitorul. Ciobanu își potrivește mingea pentru șut și prinde poarta Chindiei, dar Moldovan respinge în corner.

• 67 oc oc

Ocazie Chindia. Incursiunea lui Daniel Florea este încheiată cu un șut, care însă nu-i pune mari probleme lui Cojocaru.

• 63 s s

Șerban îi lasă locul lui Florea.

• 60 oc oc

Ocazie Viitorul. Oaspeții au șansa de a-și dubla avantajul, însă Martac respinge în ultimul moment din fața lui Jo Santos, care avea de îndeplinit doar o simplă formalitate.

• 56 s s

Iese Grădinaru, intră Matei.

• 54 g g

GOL Viitorul. Boboc are o acțiune formidabilă, trece de doi fundași adverși și trimite balonul în fața porții de unde este reluat cu capul de Chițu.

În debutul actului al doilea, Ganea îi lasă locul lui Tsoumou.

Începe repriza secundă.

Pauză.

• 42 oc oc

Ocazie Viitorul. Ganea semnează cea mai mare șansă de gol a reprizei pentru oaspeți. Șutul său puternic nu nimerește însă spațiul porții.

• 32 oc oc

Ocazie Chindia. Daniel Popa șutează prin surprindere din interiorul careului. Portarul constănțenilor este atent și intervine fără mari probleme.

• 22 oc oc

Ocazie Chindia. Neguț trimite splendid cu exteriorul din marginea careului, dar șutul său este pe direcția lui Cojocaru.

• 16 oc oc

Ocazie Viitorul. Andrei Ciobanu îl pune la încercare pe portarul Chindiei, însă Moldovan este la post.