Vejle Boldklub - FC Copenhagen, 3F Superliga, football, Denmark, Vejle
Costel Gâlcă a spus cum va gestiona relația cu Mihai Rotaru în privința deciziilor tehnice: ”O să fiu clar”
A plecat după șapte luni de la CFR Cluj și a mers la comisii: gruparea din Gruia, bună de plată. Decizia CNSL
alex chipciu flash
”Săreau tibiile în aer”. Alex Chipciu a reacționat după ratarea calificării în finala Cupei și a avut o ”țintă”
LIVE Digi Sport Special
Chindia Târgovişte Chindia Târgovişte
0 - 1
Universitatea Craiova Universitatea Craiova
Vi 22.10.2021 21:30

Chindia - Universitatea Craiova 0-1. Ivan își salvează echipa după penalty-ul ratat de Nistor. Două bare în două minute

22.10.2021, 22:20

• SuperLiga: Hermannstadt - Botoșani, vineri, 17:30, DGS 1

Universitatea Craiova a bifat a patra victoie la rând în campionat, 1-0 pe terenul Chindiei Târgoviște, în etapa a 13-a, într-un meci cu un penalty ratat și două bare.

Chindia - Universitatea Craiova 0-1. Nistor a ratat un penalty

Ambele echipe au avut câte o șansă în primele 11 minute, iar apoi a urmat un penalty controversat primit de Craiova, însă Dan Nistor a ratat de la punctul cu var.

Oltenii au condus jocul, iar până la pauză au mai ratat prin Căpățână și Koljic, în timp ce echipa lui Săndoi a avut și ea o șansă. În debutul reprizei secunde, Chindia a ratat o ocazie foarte bună, iar la cealaltă poartă, șutul cu exteriorul al lui Neguț a fost deviat în corner.

Chindia - Universitatea Craiova 0-1. Oltenii au 5 victorii la rând

Ivan a avut apoi o ratare uriașă, când a trimis cu călcâiul, dar portarul a scos formidabil. Baiaram și Celea au avut și ei oportunități bune, însă în cele din urmă, Ivan a deschis scorul. Finalul a fost spectaculos.

Rezerva Matiș a nimerit bara porții lui Pigliaelli, iar peste două minute, oltenbii au avut și ei o bară, prin Gustavo, direct din corner. Până la final, Craiova a mai avut o șansă, iar Chindia Târgoviște - Universitatea Craiova s-a terminat 0-1.

După acest rezultat, echipa lui Reghecampf are 5 victorii consecutive, dintre 4 în campionat. De cealaltă parte, formația antrenată de Emil Săndoi a câștigat ultima dată în campionat pe 18 septembrie, 2-0 cu Farul Constanța în etapa a noua.

VIDEO cu rezumatul meciului Chindia Târgoviște - Universitatea Craiova 0-1:

Meciul Chindia Târgoviște - Universitatea Craiova, din cadrul etapei a 13-a din Liga 1, se dispută vineri, de la ora 20:30, și poate fi urmărit în direct la Digi Sport 1 și pe site-ul digisport.ro, de către abonații RCS-RDS.

Înaintea partidei directe, Chindia Târgoviște este pe locul 10 în Liga 1, cu 14 puncte acumulate în 12 runde, în timp ce Universitatea Craiova ocupă locul 5, cu 22 de puncte.

Chindia Târgoviște vine la partida cu Universitatea Craiova după trei meciuri fără victorie în Liga 1, două remize, cu FC Argeș și FC Botoșani, și o înfrângere, cu FCSB, suferită din cauza unui gol marcat de Constantin Budescu din penalty la ultima fază a jocului.

Formația antrenată de Emil Săndoi a câștigat ultima dată în campionat pe 18 septembrie, 2-0 cu Farul Constanța în etapa a noua.

Universitatea Craiova, în schimb, este una dintre cele mai în formă echipe din campionat, cu trei victorii în ultimele trei etape, cu Dinamo, U Craiova 1948 și Academica Clinceni. Înaintea acestor succese din Liga 1, formația lui Laurențiu Reghecampf a câștigat și în șaisprezecimile Cupei României, cu CFR Cluj.

Ultima înfrângere a Craiovei s-a produs pe 20 septembrie, 0-1 cu aceeași CFR Cluj, în runda a noua.

Chindia - Universitatea Craiova LIVE VIDEO, ora 20:30, în direct la Digi Sport 1. Echipele probabile

• Chindia: Căbuz - Căpușă, Celea, Iacob, Martac - Neguț, Dulca, Șerban, Corbu - Florea, Popa
  • Universitatea Craiova: Pigliacelli - Căpățînă, Screciu, Găman, Bancu - Nistor, Crețu - Gustavo, Houri, Ivan - Koljic
  • 90+4 fr2

Chindia Târgoviște - Universitatea Craiova se termină 0-1.