Avantaj pentru FCSB, după Farul - CFR 5-1: ”roș-albaștrii”, tot mai aproape de adjudecarea titlului
Universitatea Cluj V. CFR Cluj, Romanian Superliga 1, Cluj-Napoca - 21 Aug 2023
Camora își ”mitraliază” colegii după umilința CFR-ului în fața Farului: ”Nu merităm niciunul să purtăm acest tricou!”
FOTBAL:UNIVERSITATEA CRAIOVA-CFR CLUJ, SUPERLIGA SUPERBET (11.02.2023)
Video Cristi Manea și-a anunțat plecarea de la CFR Cluj, după 1-5 cu Farul Constanța
Argeș Argeș
3 - 0
Voluntari Voluntari
Jo 06.05.2021 15:30

FC Argeș - FC Voluntari 3-0. Piteștenii, încă un pas spre Conference League. Ilfovenii, în hora retrogradării

06.05.2021, 16:30

• SuperLiga: FCU Craiova - Dinamo, sâmbătă, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: FCSB - Rapid, sâmbătă, 20:30, DGS 1

FC Argeș s-a impus clar pe teren propriu în fața celor de la FC Voluntari, 3-0, în runda cu numărul șase din play-out-ul Ligii 1.

Honciu a semnat prima ocazie a partidei în minutul 11, șutul său ocolind de puțin buturile porții lui Rîmniceanu. Betancor a dat replica cinci minute mai târziu, dar Greab a fost la post și a respins în corner. După încă un șut periculos al lui Honciu, FC Argeș a deschis scorul prin Cristi Dumitru.

FC Argeș - FC Voluntari 3-0. Piteștenii visează la Europa, ilfovenii sunt în hora retrogradării

Fotbalistul împrumutat de la FCSB a reluat din interiorul careului, fără nicio șansă pentru goalkeeper-ul lui FC Voluntari. Până la pauză, același Honciu le-a dat din nou emoții oaspeților, însă nici de această dată nu a prins poarta.

FC Voluntari a ieșit mai hotărâtă de la vestiare, iar Mailat a fost în trei rânduri aproape de a restabili egalitatea, dar nu a nimerit spațiul porții. În minutul 83, Betancor și-a încercat și el norocul, execuția sa trecând de asemenea pe lângă poartă.

În minutul 84, mingea trimisă de Tofan a lovit bara transversală și a sărit la Drăghici, care a trebuit să îndeplinească doar o simplă formalitate. Tabela a fost închisă de golgheterul Malele. Atacantul a pornit lansat spre poarta oaspeților în minutul 90 și l-a executat pe Rîmniceanu cu un șut la colțul lung.

Grație acestei victorii, FC Argeș își consolidează poziția a doua în play-out, cu 31 de puncte, la trei lungimi în urma liderului Chindia, și speră la o prezență în Conference League. De partea cealaltă, FC Voluntari a căzut pe locul 14, cu 23 de puncte, poziție de baraj.

VIDEO Rezumat FC Argeș - FC Voluntari 3-0

__________________________________________________________________________________

Meciul FC Argeș - FC Voluntari, ultimul din cadrul etapei a șasea a play-out-ului Ligii 1, se dispută joi, de la ora 14:30, și poate fi urmărit în direct la Digi Sport 1 și pe site-ul digisport.ro, în format live video și text.

Înaintea jocului direct, FC Argeș este, cu 28 de puncte, pe locul opt în Liga 1, doi din play-out, poziție ce duce în semifinala barajului de acces în preliminariile Conference League, în timp ce FC Voluntari se află pe 14, poziție de baraj de menținere, cu 23 de puncte, dar o victorie la Pitești ar urca-o pe locurile care asigură menținerea, având un meci mai puțin disputat.

FC Argeș - FC Voluntari LIVE VIDEO, 14:30, în direct la Digi Sport 1

FC Argeș, surpriza acestui sezon de primăvară în Liga 1, a înregistrat două victorii, 1-0 cu Astra și 4-1 cu UTA, două remize, 0-0 cu Poli Iași și 1-1 la Mediaș, și o înfrângere, 0-1 pe teren propriu cu Chindia, în cele cinci runde disputate din play-out.

De partea cealaltă, FC Voluntari a debutat în play-out cu o remiză, 1-1 la Mediaș, urmată de două victorii consecutive, 1-0 la Iași și cu Viitorul, însă în ultimele două runde a înregistrat două înfrângeri, 0-2 cu Dinamo și 0-1 cu Hermannstadt, rezultate ce încă o mențin pe formația lui Bogdan Andone în lupta pentru evitarea retrogradării și a pozițiilor de barajul de menținere.

• 90 g g

GOL FC Argeș! Malele scapă spre poarta Voluntariului, iar șutul său la colțul lung lovește bara înainte de a poposi în poartă.

• 86 cg cg
    Malele este avertizat.
  • 84 g g

GOL FC Argeș! Mingea trimisă de Tofan lovește bara transversală, apoi sare la Drăghici care îndeplinește o simplă formalitate cu poarta goală.

• 83 oc oc

Betancor este aproape să restabilească egalitatea, dar șutul său ocolește buturile apărate de Greab.

• 76 s s

Iese Grecu, intră Drăghici.

• 76 s s

Iese Honciu, intră Deslandes.

• 74 oc oc

Ocazie FC Voluntari. Același Mailat amenință poarta gazdelor, însă din nou execuția sa trece peste poartă.

• 72 oc oc

Mailat șutează, dar nici de această dată nu nimerește spațiul porții.

• 70 s s

Mușat îi lasă locul lui Năstăsie.

• 62 s s

Iese autorul golui, Dumitru, intră De Jonghe.

• 59 s s

Iese Ivanov și intră Lopes.

• 58 oc oc

Mailat îi dă emoții lui Greab cu un șut de la distanță, însă execuția fotbalistului împrumutat de la CFR Cluj trece pe lângă poartă.