Mesajul emoționant al lui Edi Iordănescu, după ce Moruțan s-a accidentat grav și va rata EURO
TEODORA MM BUN
Video Cum l-a ironizat Teodora pe MM Stoica, după ce ”șeful” de la FCSB a speriat-o
FOTBAL:RAPID BUCURESTI-FARUL CONSTANTA, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (15.03.2024)
Live Video&Text Farul Constanța - Rapid 1-1, ACUM pe Digi Sport 1. Giuleștenii egalează din penalty
Etapa 6 Superliga: Farul Constanta-Rapid
Play-off
FCSB FCSB
3 - 0
Mioveni Mioveni
Sb 16.10.2021 21:30

FCSB - Mioveni 3-0. Gazdele, cu 14 absenți, au dat 3 goluri în 13 minute. Argeșenii au jucat o repriză în 10 oameni

16.10.2021, 22:20

• SuperLiga: Farul - Rapid, miercuri, 19:00, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - FCSB, miercuri, 21:45, DGS 1

Lovită de COVID-19, cu 14 jucători absenți și doar cu doi pe banca de rezerve, FCSB n-a avut probleme cu CS Mioveni, în etapa a 12-a. Roș-albaștrii s-au impus la scor de neprezentare, 3-0.

FCSB - CS Mioveni 3-0. Argeșenii au jucat o repriză în 10 oameni

Partida a început cu o fază controversată din minutul 9, când roș-albaștrii au cerut penalty. A urmat apoi o ocazie uriașă a lui Ianis Stoica, singur cu portarul. Prima șansă a Mioveniului a apărut în minutul 14, iar apoi a fost urmată de ocazia fostului jucător de la FCSB, Buziuc.

FCSB s-a instalat apoi la conducerea jocului și a mai ratat două șanse. Însă cea mai mare oportunitate din prima repriză a fost în minutul 34, când Olaru și Ianis Stoica nu au reușit să împingă mingea în poartă dintr-un metru.

FCSB - CS Mioveni 3-0.

Momentul în care s-a rupt meciul a fost în prelungirile primei reprize, când Buziuc a văzut al doilea galben și a fost eliminat. În partea secundă, argeșenii aproape că nu au mai contat în ofensivă.

Tănase a tras în brațele portarului, iar apoi Keșeru a nimerit bara în minutul 54. Faza a continuat, iar după câteva secunde, FCSB a primit un penalty controversat și Tănase l-a transformat.

O nouă ocazie uriașă a roș-albaștrilor a fost în minutul 60, prin același Ianis Stoica. Dumiter a făcut 2-0 în minutul 65, iar Keșeru a înscris și el în minutul 69, cu un șut superb, în vinclu. Pe final, FCSB a mai avut două șanse, prin Olaru și Dumiter, care nu a reușit să înscrie singur cu portarul. FCSB - CS Mioveni s-a terminat 3-0.

VIDEO cu rezumatul meciului FCSB - CS Mioveni 3-0:

FCSB are o misiune grea azi chiar dacă se va înfrunta cu o nou promovată, CS Mioveni. Roș-albaștrii au fost obligați iar să plece în exil, din cauza faptului că Arena Națională este închisă, așa că vor evolua în acest meci la Buzău.

UPDATE Ora 12:00. FCSB a mai încasat o lovitură sub centură chiar în ziua meciului de la Buzău. Alți doi jucători au fost infectați cu COVID-19 și au fost trimiși în izolare.

Valentin Gheorghe și Vali Crețu s-au alăturat listei de indisponibili, una extrem de lungă.

Oficialii roș-albaștrilor au mari probleme acum în a închega un lot cu care să se prezinte la meci. În aceste condiții, n-ar fi exclus ca Octavian Popescu, nerefăcut complet, să fie forțat pentru acest meci.

Cum poate arăta FCSB: Vlad - Haruț, Vinicius, Miron, Radunovic - Olaru, Perianu, Dumiter - Ianis Stoica, Keșeru, Fl. Tănase
Rezerve: Târnovanu - Musi, Mamut, P. Ganea, Ș. Moraru, Oct. Popescu (?)

Antrenor: Eugen Nae

Absenți: Straton, I. Cristea, S. Șerban, Oaidă, Budescu, Șut, Cordea (cu probleme medicale), Panțâru, Fl. Coman, Oct. Popescu, Burlacu, Ov. Popescu (accidentați)

FCSB - CS Mioveni LIVE VIDEO, 20:30, Digi Sport 1 | Cu câți jucători s-au deplasat roș-albaștrii la Buzău

În plus, lotul vicecampioanei României este ”decimat” de COVID-19. Echipa bucureşteană se va prezenta fără antrenori şi fără 12 jucători care sunt bolnavi sau accidentaţi.

Pe bancă va sta Eugen Nae, care va îndeplini acest rol în perioada în care Edi Iordănescu şi staff-ul său sunt izolaţi din cauză că au COVID-19. Managerul general al FCSB, Mihai Stoica, a ţinut să-i mulţumească lui Cosmin Olăroiu (căruia poliţia din Dubai i-a recuperat ceasul de 180.000 de dolari furat în Italia), pentru că echipa are pentru acest meci şi pentru cel cu Farul antrenor cu Licenţă PRO pe bancă.

FCSB - CS Mioveni LIVE VIDEO, 20:30, Digi Sport 1 | Echipele probabile

FCSB: Vlad - Crețu, Vinicius, Miron, Radunovic - Olaru, Perianu, Tănase - Stoica, Keșeru, Gheorghe
Rezerve: Târnovanu, Haruț, Musi, Dumiter, Mamut, P. Ganea, Ș. Moraru

CS Mioveni: Ducan - Oancea, Al. Iacob, Scarlatache, Burnea - D. Toma, M. Panait, L. Dumitriu - Buziuc, B. Rusu, Sanoh
Rezerve: I. Popescu, Cierpka, Coșereanu, Rădescu, A. Cristea, Blănaru, I. Balaur, Garutti, Șerbănică

Antrenor: Alexandru Pelici

Arbitru: Marcel Bîrsan

Stadion: Gloria (Buzău)

FCSB - CS Mioveni LIVE VIDEO, 20:30, Digi Sport 1 | Mesajul mobilizator transmis de Edi Iordănescu

În săptămâna partidei, în cadrul echipei bucureștene s-a declanșat un adevărat focar de COVID-19, în urma căruia s-au infectat Edi Iordănescu, întregul său staff, cu excepția lui Thomas Neubert, și jucătorii Cătălin Straton, Iulian Cristea, Sorin Șerban, Răzvan Oaidăși Andrei Cordea.

De asemenea, Adrian Șut și Constantin Budescu au acuzat simptome specifice și au fost plasați în izolare.

Înaintea partidei, din izolare, Edi Iordănescu a transmis, prin intermediul contului personal de Facebook, un mesaj de mobilizare.

”Puternici indiferent de moment!! Uniți indiferent de distanță!!”, se arată pe contul de Facebook al lui Edi Iordănescu.

FCSB - CS Mioveni LIVE VIDEO, 20:30, Digi Sport 1 | Ce sancțiuni riscă roș-albaștrii din cauza focarului de COVID-19

Gruparea lui Gigi Becali riscă să fie sancționată și de FRF după apariția acestor cazuri de COVID-19.

Asta dacă se va ajunge la concluzia că responsabilii clubului nu au respectat măsurile impuse de protocol.

”În cazul în care la un club apare un focar de infecție, (minimum 3 persoane din cadrul clubului, indiferent de funcția deținută, sunt depistate cu rezultat pozitiv la testarea specifică pentru Covid-19), clubul în cauză va fi sancționat cu o penalitate sportivă de 100.000 lei”, se arată într-un paragraf, dezvăluie gsp.ro.

FCSB FCSB
  • 90+3 fr2
  • 90+1 oc oc
    Ocazie FCSB

Dumiter primește o pasă perfectă și rămâne singur cu portarul, dar nu-l poate învinge din apropiere.

• 89 cg cg
    Cartonaş galben FCSB

Musi e avertizat.

• 89 oc oc
    Ocazie FCSB

Olaru șutează din afara careului, pe joc, dar Iustin Popescu reține.

• 75 s s

Șerbănică intră în locul lui Scarlatache.

• 69 g g
    Gol

Miron îi pasează filtrant lui Keșeru, care înscrie superb, cu un șut direct la vinclu.

• 65 g g
    Gol

Keșeru șutează din careu, portarul respinge în față, apoi nu mai vede unde e mingea, iar Dumiter vine din spate și împinge balonul în poartă.

• 61 s s

Ciucureanu intră în locul lui Dat.

• 61 s s

Blănaru intră în locul lui Cristea.

• 60 oc oc
    Ocazie FCSB

Keșeru pasează în fața porții, de unde Ianis Stoica nu reușește să înscrie. Ocazie uriașă.

• 56 gp gp
    Gol din penalty FCSB

Tănase transformă lovitura de la 11 metri.

• 55 p p
    Penalty

Faza anterioară continuă, iar arbitrul arată punctul cu var, după o intervenție a lui Scarlatache asupra lui Keșeru. Penalty controversat.

• 55 oc oc
    Ocazie FCSB

Ianis Stoica îi apasează lui Keșeru, care șutează din afara careului, dar mingea lovește bara.

• 53 oc oc
    Ocazie FCSB

Haruț centrează în careu, de unde Tănase trimite cu capul, dar exact pe direcția portarului, care reține.

• 45+1 fr1

La pauză, FCSB - CS Mioveni 0-0.

• 45+1 cgr cgr
    Cartonaş galben-roşu Mioveni

Buziuc este eliminat după ce primește al doilea galben.

• 34 oc oc
    Ocazie FCSB

Tănase pasează pentru Keșeru, care centrează în fața porții, însă Olaru și Ianis Stoica nu reușesc să împingă mingea în poartă. Cea mai mare ocazie de până acum.

• 31 oc oc
    Ocazie FCSB

Ianis Stoica centrează în fața porții, dar portarul Popescu respinge din picioarele lui Keșeru, cu prețul unei accidentări.

• 30 oc oc
    Ocazie FCSB

Olaru centrează din lovitură liberă, mingea e respinsă greșit, dar niciun jucător de la FCSB nu reușește să o trimită în poartă și apoi Garutti rezolvă situația.

• 29 cg cg
    Cartonaş galben Mioveni

Buziuc este avertizat.

• 19
    Info

Buziuc șutează din prima, cu exteriorul, din afara careului, dar pe lângă poartă.

• 14 oc oc
    Ocazie Mioveni

Bogdan Rusu șutează din afara careului, dar pe lângă poartă.

• 11 oc oc
    Ocazie FCSB

Keșeru îi pasează lui Ianis Stoica, acesta rămâne singur cu portarul, dar trage slab și nu-poate învinge. S-a arătat offside, deși pe reluări se vede că nu a fost.