FOTBAL:PETROLUL PLOIESTI-SEPSI OSK SFANTU GHEORGHE, SUPERLIGA SUPERBET (8.03.2024)
Exclusiv Numele-surpriză ales de Petrolul Ploiești pentru funcția de antrenor, după demiterea lui Florin Pîrvu
FOTBAL:FCSB-RAPID BUCURESTI, SUPERLIGA SUPERBET (5.11.2023)
Exclusiv Fostul antrenor al FCSB-ului a dat verdictul înaintea derby-ului cu Rapid: ”E avantajată!”
Exclusiv Decizia ”destul de costisitoare” luată în premieră de Dinamo, după sancțiunea dură primită
FCSB FCSB
2 - 1
UTA Arad UTA Arad
Du 05.12.2021 21:30

FCSB - UTA 2-1. Victorie controversată pe Arena Națională! Gazdele au primit un penalty după o eroare clară de arbitraj

05.12.2021, 22:20

• SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

FCSB a reușit să bifeze o nouă victorie în campionat, după 2-1 pe teren propriu cu UTA Arad, în cadrul etapei cu numărul 18 din Liga 1. La centru a fost arbitrul Marian Barbu, care a dictat două penalty-uri controversate în favoarea gazdelor.

Meciul a început tare încă din primele minute. Olaru a trimis un avertisment de la distanță, dar mingea s-a dus pe lângă poartă. Peste doar un minut, Passaglia a primit o minge perfectă în fața porții, dar a tras mult peste.

FCSB - UTA 2-1. "Roș-albaștrii", victorie după două penalty-uri la care arădenii au protestat vehement

Prima controversă a meciului a venit în minutul 21. Tavi Popescu a încercat să-l dribleze pe Roger, iar arbitrul a acordat penalty, considerând că fotbalistul lui FCSB a fost călcat. Deși arădenii au protestat vehement, Tănase a transformat de la punctul cu var și a deschis scorul.

Roger s-a răzbunat pentru faza din prima repriză și a restabilit egalitatea în minutul 71, după ce a profitat de o greșeală a lui Vlad. Peste două minute, Ubbink putea marca și el, dar portarul lui FCSB a deviat mingea în bară.

A doua și cea mai controversată fază a partidei a venit în minutul 81. Dumiter a centrat de lângă linia de tușă, iar Medimorec a comis henț în careu. Deși arbitrul a pedepsit corect greșeala lui Medimorec, acordând penalty, reluările au arătat că mingea a ieșit din joc înainte să fie centrată, astfel că penalty-ul nu trebuia acordat.

Tănase a punctat și a doua oară de la 11 metri, iar în urma acestui rezultat FCSB s-a apropiat din nou la 8 puncte de liderul CFR Cluj, fiind pe locul 2. De partea cealaltă, UTA se poziționează pe locul 9.

VIDEO cu rezumatul meciului FCSB - UTA 2-1:

Partida, care contează pentru etapa 18 a Ligii 1, se anunță una extrem de interesantă, dar nu va beneficia de aportul publicului, pentru că startul depășește ora limită a evenimentelor, impusă de autorități.

• FCSB - UTA este programat azi de la ora 21:30 şi va putea fi urmărit în direct pe Digi Sport 1.
  • De asemenea, abonaţii RCS-RDS au posibilitatea să vadă meciul din Liga 1 și pe noua Aplicaţie Digi Sport, care poate fi descărcată din App Store sau din Google Play.

FCSB a trecut peste problemele de lot cu care s-a confruntat în toamnă și staff-ul tehnic are, în sfârșit, aproape tot lotul la dispoziție. În plus, roș-albaștrii se simt foarte bine pe propriul teren. Au obținut 8 victorii, din 9 partide, singurul pas greșit fiind făcut în mandatul lui Edi Iordănescu, 1-1 cu Sepsi.

UTA are un moral destul de bun, mai ales că în tur arădenii au fost foarte aproape de o victorie. Ianis Stoica (18 ani) a egalat în minutul 90 și a stabilit scorul final, 1-1.

FCSB - UTA LIVE VIDEO, 21:30, ÎN DIRECT la Digi Sport 1 | Echipele probabile

FCSB: A. Vlad – V. Crețu, I. Cristea, Vinicius, Radunovic – Olaru, Șut, Fl. Tănase – Cordea, Keșeru, Oct. Popescu
Antrenor: Anton Petrea

UTA: Balauru – Baravykas, Erico, Medjimorec, Shlyakov – Batha, Vorobjovas – Ubbink, Miculescu, Rojer – Dangubic
Antrenor: Laszlo Balint

FCSB - UTA LIVE VIDEO, 21:30, ÎN DIRECT la Digi Sport 1 | Claudiu Keșeru, apt

La conferința de presă premergătoare partidei cu UTA Arad, programată duminică, de la ora 21:30, în direct la Digi Sport 1, Toni Petrea a anunțat că Claudiu Keșeru, absent runda trecută, în 3-2 cu Universitatea Craiova, din cauza unor probleme medicale, a fost recuperat.

Claudiu a resimțit niște probleme fizice înaintea meciului de la Craiova, am discutat și am căzut de comun acord să nu riscăm. S-a recuperat, e apt de joc, vom vedea dacă va intra de la început sau pe parcurs.

Mă bucur că cei care au intrat au marcat, înseamnă că se pregătesc bine și, când intră, vor să demonstreze că merită”, a declarat Toni Petrea.

De asemenea, și Florinel Coman a fost recuperat după accidentarea suferită în august, însă Toni Petrea nu este sigur dacă mijlocașul de bandă va apărea în lot cu UTA Arad.

E un câștig pentru noi Florinel Coman. Momentan, nu știm dacă va putea face parte din lot pentru meciul de mâine sau va intra de la meciul următor. A avut o investigație suplimentară săptămâna asta, se pare că lucrurile sunt ok. Dar vom vedea. De orice jucător valoros avem nevoie”, a anunțat Toni Petrea.

FCSB, fără înfrângere din august

FCSB traversează un moment bun din punct de vedere sportiv, dovadă cele 10 meciuri consecutive în Liga 1 fără înfrângere. ”Roș-albaștrii” au pierdut ultima dată pe 29 august, cu CFR Cluj, 1-4 în Gruia.

În ciuda rezultatelor bune, FCSB este în continuare la opt puncte în spatele liderului CFR Cluj.

Gol

Tănase îndeplinește formalitatea de la 11 metri și roș-albaștrii revin în avantaj.

• 81 p p
    Penalty

Dumiter centrează iar Medimorec face henț. Arbitrul dictează penalty, însă reluările arată că mingea ieșise în aut de poartă înainte ca Dumiter să centreze.

• 80 cg cg
    Cartonaş galben UTA Arad

Medimorec este avertizat.

• 73 oc oc
    Ocazie UTA Arad

Ubbink șutează violent, dar Vlad atinge mingea înainte să se izbească de bară.

• 71 g g
    Gol

Roger profită de o minge respinsă greșit de Vlad, îl driblează iar apoi marchează cu poarta goală.