N-a mai rezistat: antrenorul care tocmai a scris istorie în fotbal a văzut ce a spus Cosmin Contra și l-a făcut ”praf”
Gaz Metan Mediaş Gaz Metan Mediaş
1 - 3
Dinamo Bucureşti Dinamo Bucureşti
Lu 21.09.2020 22:00

Gaz Metan Mediaș - Dinamo 1-3. ”Câinii”, prima victorie de la revenirea lui Cosmin Contra

21.09.2020, 22:50

• Liga 2: Corvinul - Buzău, joi, 19:00, DGS 1

• Media: Digi Sport Special, joi, 21:30, DGS 1

Dinamo a câștigat primul meci de la revenirea lui Cosmin Contra, scor 3-1 împotriva celor de la Gaz Metan Mediaș.

Sorescu a bifat prima ocazie a lui Dinamo după 14 minute, cu un șut din unghi, dar a trimis în plasa laterală a porții lui Buzbuchi. Droppa i-a pus probleme lui Mejias în minutul 42, dar a trimis puțin peste poartă cu o lovitură de cap, din careu.

”Câinii” au deschis scorul în minutul 48, prin Alexander Gonzalez, cu un șut puternic din interiorul careului. Sanoh putea egala în minutul 62, dar a lovit bara la trei minute după ce a fost introdus în teren de Uhrin.

Tot Dinamo a marcat, în minutul 73, dintr-o lovitură de la 11 metri executată și ratată de Sorescu. Mijlocașul dinamovist a revenit și a trimis mingea în poartă din fața lui Buzbuchi.

Zece minute mai târziu, Camara a dus scorul la 3-0, iar Cardoso a stabilit scorul final, în minutul 89, cu o lovitură de cap. Pentru Dinamo urmează meciul de pe teren propriu cu UTA Arad, în timp ce Gaz Metan se va deplasa pe terenul Academicii Clinceni.

LIVE VIDEO Gaz Metan Mediaș - Dinamo, ora 21:00, la Digi Sport 1

Dinamo, club intrat într-o nouă eră înaintea startului actualului sezon, cu Pablo Cortacero acționar majoritar, nu a reușit nicio victorie în acest sezon.

În runda inaugurală, ”câinii” au remizat cu Hermannstadt, 1-1, ultimul meci cu Gigi Mulțescu pe banca tehnică. Din etapa a doua, de când echipa a fost preluată de Cosmin Contra, Dinamo a fost învinsă de Chindia, 0-1, și a încheiat la egalitate cu FC Botoșani, 1-1.

• 89 g g

GOOOL Gaz Metan! Gazdele reduc din diferență după o neatenție în defensiva gazdelor. O minge centrată de pe partea stângă l-a depășit pe Mejias, iar Cardoso a reluat cu capul în poartă.

• 87 s s

Camara este înlocuit de Ahmed Bani.

• 83 g g

GOOOL Dinamo! Camara primește o pasă de la Fabbrini, trage cu stângul la colțul lung și îl învinge pe Buzbuchi.

• 79 s s

Sorescu este înlocuit de Diego Fabbrini.

• 74 gp gp

GOOOL Dinamo! Deian Sorescu trage pe partea stângă, Buzbuchi apără, dar mingea revine la mijlocașul dinamovist care nu mai ratează și duce scorul la 2-0.

• 73 p p

Penalty pentru Dinamo! Borja Valle scapă spre poartă, mingea este respinsă de Buzbuchi și ajunge la Camara, care este faultat de Droppa în careu și Bîrsan acordă lovitură de la 11 metri.

• 64 cg cg

Cartonaș galben pentru Adam Nemec.

• 62 oc oc

Ocazie pentru Gaz Metan! Sanoh trage la colțul scurt din fața lui Isma Lopez și lovește bara porții lui Mejias. Mingea iese în afara terenul din portarul dinamovist.

• 59 s s

Iese Romeo, intră Sanoh.

• 59 s s

Iese Smola, intră Cardoso.

• 58 cg cg

Baco este avertizat cu cartonașul galben.

• 54 cg cg

Smola vede cartonașul galben.

• 51 cg cg

Cartonaș galben pentru Droppa.

• 48 g g

GOOOL Dinamo! Camara pasează scurt către Gonzalez, care are poziție bună de șut și trage la colțul lung direct în plasa porții lui Buzbuchi.

• 46 s s

Iese Borcea, intră Borje Valle.

• 45+1 fr1

Final de primă repriză!

• 42 fm fm

Ronaldo Deaconu centrează din lovitură liberă, Droppa reia cu capul și trimite puțin peste poarta lui Mejias. Mijlocașul Gazului a fost, oricum, surprins în poziție de ofsaid.

• 30 oc oc

A venit și replica gazdelor! Butean trage puternic din careu, iar Mejias reține.

• 28 fm fm

Isma Lopez a centrat în careu, Adam Nemec a reluat cu capul în plasa porții lui Buzbuchi, dar a fost semnalizat în poziție de ofsaid.

• 25 oc oc

Chamed execută o lovitură liberă, mingea prinde pământul, dar Mejias reține cu ușurință.

• 15 oc oc

Deian Sorescu trece spectaculos de Chamed și încearcă un șut direct pe poartă dintr-o poziție foarte complicată. Mingea a ajuns în plasa laterală.