Ilie Dumitrescu a spus ce ar face dacă l-ar vedea pe Dan Petrescu pe stradă! Cei doi nu își mai vorbesc
FC Seoul v Jeonbuk Hyundai Motors, 2023 K League 1, football, Seoul World Cub Stadium, Seoul, South Korea - 08 Oct 2023
Exclusiv Ilie Dumitrescu, detalii în premieră. A spus de ce Dan Petrescu n-a ajuns antrenor în Anglia
FOTBAL:FCSB-FARUL CONSTANTA, SUPERLIGA SUPERBET (5.02.2024)
Atacantul pe care Raul Rusescu l-ar cumpăra ”cu ochii închiși” la FCSB. ”Îmi place la nebunie!”
Stirile Digi Sport
UTA Arad UTA Arad
0 - 1
CFR Cluj CFR Cluj
Du 26.09.2021 22:00

UTA Arad - CFR Cluj 0-1. Chipciu, super gol! Gazdele, bară în prelungiri. Ardelenii au încheiat cu 6 fundași. S-a strigat "Rușine!"

26.09.2021, 22:50

• SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

Dan Petrescu și-a pus încă o dată amprenta asupra jocului lui CFR Cluj. Campioana a câștigat cu 1-0 în deplasarea cu UTA Arad, dar finalul a găsit-o cu 6 fundași pe teren, iar fanii arădeni au strigat "Rușine!".

UTA Arad - CFR Cluj 0-1. A fost singura înfrângere a arădenilor pe teren propriu din acest sezon

Meciul din etapa a zecea a început cu o ocazie mare a arădenilor, când Hora a scăpat singur cu portarul, dar a fost ajuns din urmă de Burcă. CFR a dat replica prin Costache, iar apoi a înscris în minutul 27, când Chipciu a reușit o "bijuterie" de gol.

Din acel moment, campioana a început să-și arate din nou stilul imprimat de Dan Petrescu, și-a conservat avantajul și aproape că nu a mai contat în atac.

UTA Arad - CFR Cluj 0-1. Campioana are 9 victorii și o înfrângere în acest sezon

Repriza a doua a început cu arădenii atacând în valuri. Batha și Isac au ratat ocazii bune, iar Baravykas și Ubbink au avut șanse uriașe în aceeași fază. Lazlo Balint și-a băgat aproape toți atacanții pe teren, în timp ce Dan Petrescu intruducea fundaș după fundaș.

În minutul 84, Antal a ratat o șansă mare, iar în prelungiri a ratat exasperant în aceeași fază în care debutantul Mercioiu a nimerit transversala. CFR Cluj a încheiat meciul cu 6 fundași pe teren, în timp ce galeria gazdelor striga "Rușine!".

VIDEO cu rezumatul meciului UTA Arad - CFR Cluj 0-1:

Campioana CFR Cluj are o deplasare foarte grea pe terenul celor de la UTA Arad, în direct pe Digi Sport 1 de la 21:00 și LIVE TEXT și VIDEO pe www.digisport.ro

Formația antrenată de Dan Petrescu este liderul Ligii 1, dar jocul echipei nu a arătat convingător de la revenirea tehnicianului român.

UTA Arad - CFR Cluj, de la 21:00, LIVE pe Digi Sport 1 | Petrescu față în față cu Laszlo Balint

Gazdele vin după o înfrângere rușinoasă suferită în Cupa României contra celor de la CSO Filiași, echipă de Ligă a 3-a. UTA vrea să spele rușinea și să o învingă pe campioana României, CFR Cluj. Arădenii au doar o înfrângere în primele 9 etape și se află pe locul 6, cu 16 puncte strânse.

CFR Cluj a fost și ea elimnată din Cupă, de Universitatea Craiova, însă Dan Petrescu a preferat să sacrifice această competiție, ardelenii fiind implicați în alte două întreceri, Liga 1 și Conference League. Campioana a avut un parcurs foarte bun în campionat, în special pe vremea când antrenor era Marius Șumudică, și este lider, având 24 de puncte după 9 etape.

• 90+3 fr2

Final de meci. UTA Arad - CFR Cluj se termină 0-1.

• 90+3 oc oc

Bară UTA! Hora centrează splendid, cu exteriorul, Mercioiu reia cu capul, dar nimerește încheietura barelor, mingea sare la Antal, care trimite peste poartă.

• 84 oc oc

Ocazie UTA. Roger centrează în careu, Antal preia pe piept și șutează, dar Burcă blochează perfect.

• 62 oc oc

Ocazie mare UTA: După o centrare de pe dreapta, Baravykas recentrează pentru Ubbink, care trage tare, Bălgrădean se aruncă în fața mingii și respinge, iar Hora vine din spate și șutează tare, dar peste poartă.

• 62 cg cg

Culio primește cartonaș galben.

• 55 oc oc

Ocazie UTA. După o centrare din corner, mingea e respinsă până la marginea careului, de unde Isac prinde un voleu tare, dar mingea trece puțin pe lângă poartă.

• 50 oc oc

Ocazie UTA. Isac șutează de la 29 de metri, dar Bălgrădean respinge greu.

• 46 fm fm

Batha trimite un șut-centrare pe jos, din afara careului, dar Manea respinge mingea care îi era destinată lui Isac.

• 46 s s

Isac intră în locul lui Miculescu.

Începe repriza a doua.

• 45+1 fr1

La pauză, UTA Arad - CFR Cluj 0-1.

• 40 oc oc

Ocazie UTA. După o centrare lungă de pe dreapta, Miculescu prelungește cu capul, iar Hora reia peste poartă.

• 27 g g

Gol CFR. Costache centrează, Bordeaianu prelungește cu capul, iar Chipciu înscrie cu un voleu din întoarcere.

• 26 oc oc

Ocazie CFR. Costache șutează din afara careului, dar direct în brațele portarului.

• 11 oc oc

Ocazie UTA. Ubbink îl lansează pe Hora, care scapă singur cu Bălgrădean, dar Burcă îl ajunge din spate și îl deposedează.