N-a stat la discuții: Rusia și-a anunțat retragerea! Anunț oficial de la Moscova
articol scris de Digi Sport04.08.2026, 19:42
Rusia și-a anunțat retragerea de la Campionatul Mondial de volei masculin care va avea loc în Polonia în anul 2027.
Volei Cupa României: Chiajna - Oțelul, miercuri, 20:30, DGS 1
Cupa României: Bihor - Farul, miercuri, 17:30, DGS 1
Rușii au anunțat retragerea printr-un comunicat oficial semnat de Federația de Volei de la Moscova. Motivul invocat este ”lipsa de securitate”.
Rusia s-a retras de la Campionatul Mondial de volei masculin
Rușii nu vor să joace în Polonia pentru că se tem că turneul final de Campionat Mondial va fi ”extrem de politizat”, având în vedere că Polonia s-a poziționat de partea Ucrainei în războiul cu Rusia.
”Naționala masculină a Rusiei nu va participa la Cupa Mondială din 2027, care va fi organizată în Polonia, din cauză că nu a fost garantată siguranța în țară a sportivilor ruși”, se arată în comunicatul semnat de Federația de Volei din Rusia, citat de Marca.
”Acest turneu va suferi din punct de vedere al nivelului sportiv și va fi extrem de politizat”, mai scriu rușii.
Rusia speră, totuși, să participe la un Mondial de volei anul viitor, dar la competiția dedicată echipelor naționale feminine, care va avea loc în Statele Unite ale Americii și Canada.
”În același timp, continuăm să colaborăm cu Federația Internațională de Volei pentru posibila participare a echipei naționale de volei feminin la primul Campionat Mondial care se va juca în America de Nord, în Statele Unite ale Americii și în Canada, în 2027”, transmite Federația de la Moscova.
Rușii așteaptă revenirea în competiții, întrucât Comitetul Olimpic Internațional le permite din nou să participe sub propriul drapel, după patru ani în care acest lucru le-a fost interzis, din cauza războiului provocat în Ucraina.
”După patru ani, echipe noastre masculine și feminine au fost reintegrate în totalitate și se pot întoarce pe scena mondială”, spunea recent Stanislav Shevchenko, președintele Federației de Volei din Rusia.
Tot în 2027, Rusia intenționează să participe la volei în Nations League, atât cu echipa masculină, cât și cu cea feminină.
Rusia s-a retras și de la Mondialul de gimnastică ritmică de la Cluj
În această vară, Rusia urma să participe, pentru prima sub propriul drapel de la startul războiului, la Campionatele Mondiale de gimnastică ritmică, organizate la Cluj.
Emil Boc, primarul din Cluj-Napoca, a anunțat că, în ciuda deciziei Federației Internaționale, în Ardeal nu va fi arborat drapelul Rusiei și nu se va intona imnul țării prezidate de Vladimir Putin în caz că un rus câștigă o probă din cadrul Mondialului de gimnastică ritmică.
Decizia lui Emil Boc a dus la o măsură extremă a rușilor, care au decis să se retragă de la Mondialul găzduit de Cluj-Napoca.
Etichete: rusia , campionatul mondial de volei , stanislav shevchenko
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
Doi români ajunși pe aeroportul Henri Coandă Otopeni cu o cursă care venea de pe aeroportul Luton...