romania volei

România se pregătește la Craiova pentru preliminariile Campionatului Mondial

Victorie clară pentru România în preliminariile Campionatului Mondial din 2018

volei fete

România a pierdut fără drept de apel meciul cu Bulgaria din preliminariile Campionatului Mondial din 2018

volei romania

31.05.2017, 22:54
  • La Liga, etapa a 20-a: Real Madrid - Deportivo (duminică, 17:15, Digi Sport 1) și Betis - Barcelona (duminică, 21:45, Digi Sport1)
  • Serie A TIM, etapa 21: Inter - Roma (duminică, 21:45, Digi Sport 2)

Selecţionata României a învins formaţia Muntenegrului cu scorul de 3-0 (25-23, 25-15, 25-16), miercuri, la Sofia, într-o partidă din Grupa C a preliminariilor Campionatului Mondial de volei feminin din 2018.

Tricolorele s-au impus într-o oră şi 19 minute în meciul lor de debut în faza a doua a calificărilor.

Ana Cristina Cazacu, autoare a 13 puncte, a fost cea mai bună jucătoare a echipei României, Roxana Iancu a reuşit 11, iar Nneka Obiamaka Onyejekwe, 9 puncte. De la învinse s-au remarcat Danijela Dzakovic, 11 puncte, şi Nikoleta Perovic, 10 puncte.

În alte partide, Turcia a dispus cu 3-0 de Kosovo, iar Bulgaria a Elveţia cu acelaşi scor.

Joi sunt programate partidele Elveţia - Turcia (15,00), Muntenegru - Kosovo (17,30) şi România - Bulgaria (20,00).

Câştigătoarea grupei se va califica direct la Campionatul Mondial de anul viitor, iar formaţia de pe locul secund se va califica în ultima fază a preliminariilor, programată în perioada 22-27 august.

AGERPRES

captura volei csm

Ce s-a întâmplat cu banii strânși pentru „băiețelul înghețat” ale cărui fotografii au devenit virale

VIDEO România-Muntenegru 1-3. "Tricolorii" au câștigat primul set, apoi au cedat

România-Ucraina 3-2, în primul meci din preliminariile CM de volei feminin din 2014