Schimbare Gaz Metan: Iese Eric, intră Gheorghe
    Schimbare Petrolul: Iese Mojica, intră Hamutovski
    Bornescu este eliminat, după ce îl mușcă pe Bawab
  • 65 | Faze meci
    Nebunie la Ploiești, după ce Mustivar l-a acuzat pe Bawab de simulare. Intră și Contra pe teren, jucătorii celor două echipe s-au luat la bătaie
  • 62 | Cartonaşe Roşii (al doilea cartonaş galben)
    Geraldo vede al doilea galben și este eliminat, pentru un fault petrecut în careul oaspeților, la o acțiune de atac
  • 54 | Ocazii
    Bokila ajunge în situație excelentă, dar șutul său puternic din careu este scos de Pleșca
  • 43 | Goluri
    GOOOL GAZ METAN! Manasse greșește incredibil, Vitinho profită, preia balonul, iar apoi deschide scorul cu un șut pe sub Bornescu
  • 42 | Ocazii
    Boudjemaa trage puternic din careu, însă Frăsinescu este pe fază și blochează șutul
  • 39 | Ocazii
    Eric șutează violent cu stângul de la marginea careului, puțin peste poartă
  • 38 | Cartonaşe Galbene
    Hoban este avertizat pentru un fault dur
  • 32 | Ocazii
    Grozav ajunge în poziție bună în careu, dar șutează defectuos și nu prinde cadrul porții lui Pleșca
  • 29 | Ocazii
    Mojica execută din nou o lovitură liberă, de pe partea stângă, iar balonul este deviat de Pleșca în bară
  • 24 | Ocazii
    Mojica bate plasat o lovitură liberă de la distanță, reține însă Pleșca
  • 22 | Ocazii
    Grozav trage tare din careu, iar Muth se opune golului cu o intervenție la sacrificiu
  • 20 | Ocazii
    Bokila este din nou aproape de gol, șutul atacantului din careu lovind bara transversală
  • 12 | Faze meci
    Șutul lui Eric dintr-o lovitură liberă este deviat de fundașii adverși și balonul ajunge doar în corner
  • 9 | Ocazii
    Bokila preia în careu, însă apoi șutează modest, iar balonul este reținut de Pleșca

**VIDEO** Petrolul - Gaz Metan 1-1. Prahovenii termină pe 3 şi merg în Europa

Petrolul și Gaz Metan au încheiat la egalitate, scor 1-1, iar echipa lui Cosmin Contra a reușit să obțină locul al treilea, calificându-se în UEFA Europa League, indiferent de rezultatul prahovenilor din finala Cupei, cu CFR Cluj.

Gigi Mulțescu și-a motivat echipa pentru a juca cât mai bine la Ploiești, iar Gaz Metan a reușit unul dintre cele mai bune meciuri din acest an. Bokila și Mojica au trimis în bară în prima repriză, însă oaspeții au condus la pauză cu 1-0, după golul marcat în minutul 43, cu un șut trimis de Vitinho pe sub Bornescu.

Doi absenți în finala Cupei, cu CFR

Dupa pauză, a început nebunia la Ploiești. Geraldo a fost eliminat pentru două cartonașe galbene, iar apoi Bawab a simulat o accidentare. Bornescu și Bawab au fost eliminați în urma scandalului și vor rata finala Cupei, iar Contra a fost trimis în tribune, antrenor pe bancă rămânând mijlocașul Hoban!

Pe final, medieșenii și-au pierdut și ei cumpătul și au mai primit încă trei cartonașe roșii, prin Todea, Zaharia și Muth. Ultimul a provocat penalty-ul din care Hamza a punctat pentru 1-1, în al 12-lea minut al prelungirilor, la chiar ultima fază de joc.

Nimic nu a mai contat la final pentru Petrolul, care a reușit o calificare extraordinară în cupele europene, ajutată fiind și de remiza Astrei de la Târgu Jiu, scor 1-1. Astra merge în Europa League de pe locul patru doar dacă CFR Cluj va învinge Petrolul în finala Cupei României.

Video Ucraina - Islanda 2-1 / Polonia și...

Berlin, Deutschland, 06.03.2024: Bundesinnenministerium: 100-Tage-Countdown-Event zur Fußball-Europameisterschaft 2024:

Horațiu Moldovan i-a transmis un mesaj...

Atletico de Madrid v Real Betis, La Liga EA Sports Football, Civitas Metropolitano Stadium, Madrid, Spain - 3 March 2024

Video Ianis Hagi a marcat contra Columbiei și...

FOTBAL:COLUMBIA-ROMANIA, AMICAL (26.03.2024)

Edi Iordănescu a spus de ce l-a scos pe...

MEDIA: Digi Sport Special, ora 21:30, ÎN DIRECT la Digi Sport 1

Foto "Femeia asta e o legendă". Ce gest a făcut Collins către români, după ce la Miami s-a auzit doar "Hai, Sorana!"

collins

"A fost cel mai bun!" Columbienii au remarcat un singur jucător român, după amicalul de la Madrid

Screenshot 2024-03-26 at 22.07.30

Doar 6 din 17! Notele, după România - Columbia 2-3: un ”Tricolor” a strălucit și a fost omul meciului

profimedia-0859843479

România - Columbia 2-3. "Tricolorii" au evitat rușinea pe final de meci! Rezultat istoric pe Metropolitano