• Liga 1, etapa a 21-a: Dinamo - Voluntari (azi, ora 20:00, Digi Sport 1)
  • Box Ekaterinburg: Cristian Ciocan - Alexander Povetkin (vineri, ora 18:00, Digi Sport 2)

Fenerbahce s-a calificat fără emoții în Final Four-ul Euroligii masculine de baschet. Turcii au câștigat cu 3-0 seria cu grecii de la Panathinaikos din sferturi după ce au câștigat fără probleme și meciul de marți seară.

13 mii de turci au făcut senzaţie în sala lui Fenerbahce, iar favoriţii nu i-au dezamăgit nici în meciul trei cu rivala Panathinaikos, din sferturile playoff-ului Euroligii. După cele două victorii din Grecia, viecampioana Europei a mers cap la cap cu formația din Grecia în primul sfert (18-17). Turcii s-au distanțat apoi treptat și la pauza mare aveau un avans de 7 puncte (37-30).

Al treilea sfert le-a revenit tot gazdelor. În ultimul act, însă, Fener a fost de neoprit, mai ales din spatele liniei de trei puncte și Fenerbahce - Panathinaikos s-a încheiat 79-61. Echipa din Turcia este astfel prima formație calificată în Final Four.