Al Hilal v Al Nassr - Saudi Super Cup
Cristiano Ronaldo, din nou la Comisia de Disciplină. La ce sancțiuni se poate aștepta portughezul
32
Foto Inexplicabil: Cristiano Ronaldo a vrut să îl bată pe arbitru! Imaginile fac înconjurul lumii
Screenshot 2024-04-18 at 20.00.17
Video Exclusiv Cum a numit-o Marcel Răducanu pe FCSB, în direct la TV

VIDEO Germania - Portugalia 4-0. "Hat-trick" Muller!

16.06.2014, 12:30

Ce meci a făcut Germania contra Portugaliei la CM 2014! Formația lui Joachim Low a defilat în fața trupei lui Cristiano Ronaldo, etalând același stil simplu și eficace dintotdeauna.

gol2germania
  • SuperLiga: Hermannstadt - Botoșani, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Farul - CFR Cluj, vineri, 20:30, DGS 1

De altfel, chiar și atunci când n-a convins, Germania a învins. Așa a ajuns în 2006 până în semifinale, cu o trupă în care Lahm, Podolski, Schweinsteiger aveau 20 și ceva de ani. La opt ani distanță, Lahm a urcat de pe flancul drept la mijloc, a devenit liderul echipei, iar Germania pare suficient de matură pentru a repeta performanța din 1990.

VIDEO CLICK AICI PENTRU A VEDEA REZUMATUL MECIULUI GERMANIA - PORTUGALIA 4-0

La cum au arătat lucrurile în partida cu Portugalia, nu este deloc exclus acest lucru. Germania nu a avut deloc milă de lusitani în primul meci de la Cupa Mondială. Nemţii n-au stat pe gânduri, iar în minutul 7, Khedira a ratat cu poarta goală.

Trei minute mai târziu, Gotze a fost faultat în careu, arbitrul a dictat penalty, iar Thomas Muller a transformat fără emoţii. Portughezii au replicat prin Nani, dar fără rezultat. Mario Gotze şi-a trecut şi el în cont o ratare mare, a scos un corner din care Hummels nu a mai iertat şi a mărit avantajul namţilor.

Lucrurile s-au complicat rău pentru naţionala lui Ronaldo în minutul 37, când Pepe a primit roşu direct pentru o lovitură aplicată lui Muller, iar în prelungirile reprizei, atacantul lui Bayern a făcut 3-0. Şi după reluare, portughezii au fost la fel de absenţi. În schimb, în careul lor, Muller a ieşit din nou la rampă şi reuşit hattrick-ul în minutul 78. Abia în prelungiri, Ronaldo şi-a făcut simţită prezenţa la o lovitură liberă, scoasă însă de Neuer. S-a terminat 4-0 pentru Germania, care n-a ratat ocazia de a începe spectaculos Mondialul brazilian.

Sigur, fanii echipei lui Cristiano Ronaldo ar putea invoca anumite faze în care centralul din Serbia a lăsat senzația că ar fi favorizat Mannschaft-ul. La rece, însă, penalty-ul acordat după faultul lui Pereira asupra lui Muller, din care nemții au deschis scorul, este indiscutabil.

Eliminarea lui Pepe este o chestiune de interpretare, asta însă doar în situația în care fundașul a fost trimis la cabine pentru gestul nesportiv cu capul făcut lui Muller și nu pentru vreo lovitură inexistentă.

Cât despre faza din minutul 75, când Howedes și Eder au căzut la pământ în careu, dreptatea pare să fie de partea Portugaliei. O precizare, însă: Germania conducea deja cu 3-0, iar lusitanii evoluau în inferioritate de 40 de minute, așa că e greu de crezut că s-ar mai fi putut schimba ceva cu adevărat.

LIVE TEXT

Min - 90+3: Fluier final, Germania se impune clar în fața Portugaliei!

Min - 90+1: Cristiano Ronaldo execută în forță o lovitură liberă din afara careului, Neuer se arcuiește și scoate în corner! Ocazie bună pentru Portugalia!

Min - 81: Omul meciului, Muller, este schimbat cu Lukas Podoloski, primind standing ovations

Min - 78 GOOOL GERMANIA, 4-0: Aflat în interiorul careului mic, Thomas Muller profită de faptul că Rui Patricio respinge în față o minge centrată de Schurlle și înscrie simplu! Victorie clară pentru Mannschaft, care și-a surclasat adversara!

VIDEO 3D - Muller realizează hattrick-ul

Min - 77: Germanii ratează o nouă situație ideală, după ce Lahm trimite într-un adversar de la 18 metri

Min - 75: Portughezii solicită o lovitură de la 11 metri după o intervenție a lui Howedes asupra lui Eder

Min - 73: Mustafi este introdus în locul lui Hummels, care este nevoit să părăsească terenul din cauza unei accidentări

Min - 69: Ocazie mare pentru Germania! Gotze ajunge singur cu Rui Patricio după un contraatac, întârzie, iar apoi trimite spre poartă, dar șutul este respins în corner

Min - 64: Coentrao este scos pe targă, iar în locul său intră Andre Almeida

Min - 63: Mesut Ozil este schimbat de Schurlle

Min - 60: Cristiano Ronaldo trimite în zid dintr-o lovitură liberă de la 25 de metri

Min - 51: Muller ratează de puțin hattrick-ul, lobând cu capul peste poartă, după o fază creată de Mesut Ozil

Min - 46: Se reia jocul! La portughezi, Veloso i-a lăsat locul lui Ricardo Costa

Min - 45+2: Pauză la Salvador. Cu 3-0, Germania pare desprinsă în câștigătoare, mai ales că are și un om în plus

Min - 45+1 GOOOL GERMANIA, 3-0: Thomas Muller reușește dubla, marcând din centrul careului după o centrare a lui Kroos, care are două assist-uri!

VIDEO 3D - Golul de 3-0 marcat de Thomas Muller

Min - 40: Gotze reia mult peste poartă după un corner

Min - 37    : Pepe este eliminat după un contact cu Muller, la capătul căruia s-a dus și l-a împins cu capul pe atacantul german

Min - 35: Încă o oportunitate mare pentru Portugalia! Găsit excelent în careu, Coentrao alege să-i paseze lui Cristiano Ronaldo, care nu ajunge însă la balonul. La reluare se vede că primul fotbalist se afla în ofsaid în momentul recepționării mingii

Min - 32 GOOOL GERMANIA, 2-0! Hummels majorează scorul după o lovitură de cap din șase metri în urma centrării din corner a lui Kroos!

VIDEO 3D - Golul marcat de Hummels

Min - 31: Ocazie mare pentru Germania! Ozil îi pasează excelent lui Gotze, al cărui șut din centrul careului este deviat în corner de Alves cu genunchiul!

Min - 28: Accidentat, Almeida îi lasă locul lui Eder

Min - 25: Șansă de gol pentru lusitani! Nani a trimis din partea dreaptă puțin peste vinclul de la colțul lung!

Min - 18: Elevii lui Joachim Low rămân la conducerea jocului, controlând tactic primele 20 de minute

Min - 11 GOOOL GERMANIA, 1-0! Muller transformă impecabil lovitura de la 11 metri acordată în favoarea echipei sale, nemții preiau conducerea!

VIDEO 3D - Penalty-ul transformat de Muller

Min - 11    : Galben pentru Pereira

Min - 10: Penalty acordat pentru Germania, după un fault al lui Pereira asupra lui Gotze!

Min - 8: Replica Germaniei vine după doar 30 de secunde, când Khedira trimite pe lângă poarta goală de la 20 de metri, după o eroare mare a lui Patricio!

Min - 7: OCAZIE MARE de gol pentru Portugalia! Cristiano Ronaldo intră în careu din partea stângă și șutează violent, Neuer reușește să respingă!

Min - 1: A început meciul!

ECHIPELE DE START

Germania: Neuer - Boateng, Mertesacker, Hummels, Howedes - Lahm - Khedira, Kroos - Muller, Ozil, Gotze
Antrenor: Joachim Low

Portugalia: Rui Patricio - Joao Pereira, Bruno Alves, Pepe, Coentrao - Miguel Veloso - Joao Moutinho, Raul Meireles - Nani, Cristiano Ronaldo - Hugo Almeida
Antrenor: Paulo Bento

Etichete: cristiano ronaldo , mondial , cm 2014 , statistici , klose , recorduri , germania portugalia

Un cuplu care a cumpărat un conac vechi de 400 de ani a descoperit sub podeaua din bucătărie o comoară

În timp ce-și renovau bucătăria din casa lor veche, doi soți din Dorset, Anglia, au descoperit o...

FC Barcelona v Paris Saint-Germain: Quarter-final Second Leg - UEFA Champions League 2023/24
Notele primite de Istvan Kovacs în marile publicații sportive, după Barcelona - PSG 1-4

Barcelona a fost învinsă la scor de PSG, 1-4, în returul sferturilor de finală ale UEFA Champions...

Pep Guardiola a descris într-un singur cuvânt jocul lui Manchester City cu Real Madrid
UEFA Champions League - Manchester City v Real Madrid - Etihad Stadium - 17 Apr 2024
După o lună, Adrian Mutu și-a dat șapca jos! Ce a ieșit
Screenshot 2024-04-02 at 23.10.18
Manchester City - Real Madrid 1-1 (3-4 d.l.d.). ”Galacticii”, în semifinalele UEFA Champions League!
UEFA Champions League - Manchester City v Real Madrid - Etihad Stadium
Nu mai suporta și a vrut să plece gratis de la Real Madrid! Acum a devenit erou, iar soția sa a transmis doar ȘASE cuvinte
lunin

Exclusiv Florin Prunea a văzut imaginile cu Ștefan Târnovanu și a reacționat: ”Să vezi ce-i rup eu urechile”
Dorinel Munteanu, după calificarea Oțelului în finala Cupei României: ”Mă trezesc în fiecare dimineață cu speranța că vor veni”
Screenshot 2024-04-18 at 23.09.58
”Ai mai văzut așa ceva?”. Emi Martinez a primit două galbene, unul la loviturile de departajare, dar nu a fost eliminat
martinez
Cristiano Ronaldo a câștigat procesul și trebuie să primească 10 milioane de euro imediat!
Screenshot 2024-04-17 at 22.11.33
A venit decizia: Cristiano Ronaldo, pedepsit de arabi după ce a vrut să-l bată pe arbitru!
Reese Witherspoon, în șort de sport, necoafată și nemachiată, într-o zi oarecare. Bucuroasă ca un copil după o întâlnire specială
LPF explică de ce FCSB nu are voie să petreacă după derby-ul cu Rapid: „Ar fi lipsă de respect"
Ovidiu Burcă a analizat în detaliu plecarea lui Florinel Coman de la FCSB! Ce pierde și ce câștigă Gigi Becali după ce îl vinde
Zendaya, adevărul despre scenele intime din filmul „Challengers”: „Trebuia să ne simțim bine unul cu celălalt”
Shania Twain, „tot mai puțin inhibată” pe măsură ce trec anii. Artista și-a etalat picioarele lungi, într-un body, pe tocuri
Șotronul lui Șucu: culisele unei situații explozive pe care trebuie să o gestioneze la Rapid
50 de mașini electrice, testate pe autostradă. Doar 17 au autonomie peste 300 km. Cine e campioană?
Singurul județ cu două autostrăzi și un aeroport din România. Salvat de infrastructură și investiții masive
EXCLUSIV. Rotaru face curățenie la Craiova! Schimbă jumătate din lot, vin jucători din Spania
Foto Decizia pe care a luat-o rapid Georgina, după ce Ronaldo a vrut să bată un arbitru